Mnogi pojedinci nisu svjesni stvarne razine opasnosti povezane s aritmijom, kardiovaskularnom bolešću koja često prolazi nezapaženo. Za one koji pate od aritmije ključno je da budu dobro informirani o 7 ključnih aspekata: uzrocima, mogućnostima liječenja i 7 bitnih činjenica o ovom stanju.

  • Dopustite mi da vam iznesem ključne detalje u vezi s aritmijom. Prvo, definirajmo aritmiju kao poremećaj u električnim impulsima srca, što dovodi do nepravilnog ritma otkucaja srca. Međutim, važno je napomenuti da svaki ubrzani rad srca ne znači prisutnost aritmije. Različite okolnosti, uključujući fizički napor ili intenzivne emocije poput straha ili stresa, mogu se pripisati uzroku ubrzanog rada srca. Ako se pitate kako prepoznati bolest i na koje simptome morate paziti, ključno je napraviti elektrokardiogram čim se simptomi pojave.

Ova dijagnostička metoda omogućuje najprecizniju procjenu otkucaja srca, njihov izvor i točnost pulsa. Kao dio ovog postupka, neophodno je proći procjenu kardiologa. Medicinski stručnjaci koriste različite instrumentalne metode, uključujući elektrokardiogram (EKG) ili EKG praćenje. U slučaju potonjeg, pacijenti moraju stalno nositi specijalizirani uređaj koji bilježi njihov EKG tijekom njihove svakodnevne rutine.

  • Ovaj sveobuhvatni pristup omogućuje stručnjacima preciznu procjenu i predlaganje najprikladnijeg načina liječenja. Može li biti da je bolest asimptomatska? Apsolutno. Ovaj fenomen se naziva paroksizmalna ili trajna aritmija. Preporučljivo je konzultirati se s liječnikom, čak i ako je vaše cjelokupno zdravlje dobro, ali imate nepravilan srčani ritam. Ova mjera opreza nije neopravdana.

Opasnost od bolesti leži u njezinoj potencijalnoj smrtnosti, koja u slučaju aritmije ostaje neizvjesna i na koju može utjecati prisutnost drugih medicinskih stanja. Procjena stanja pacijenta je individualizirani postupak, budući da se manifestacija i izgledi aritmije razlikuju od osobe do osobe. Koji su uzroci aritmije? Pojava ovog stanja može se pripisati brojnim čimbenicima.

 

  • Ubrzani otkucaji srca mogu biti povezani s različitim elementima, kao što su bolesti srca koje su urođene ili stečene, hipertenzija, neravnoteže elektrolita, fluktuacije hormona, postojanje drugih medicinskih bolesti i nezdravo ponašanje. Kako biste učinkovito izbjegli zdravstvene probleme, postoje brojne mjere opreza koje možete poduzeti.

Temeljni pristup prevenciji zdravstvenih problema je prihvaćanje i održavanje zdravog načina života. Pridržavanjem hranjive dijete, suzdržavanjem od štetnih navika, sudjelovanjem u umjerenoj tjelesnoj aktivnosti i održavanjem skladne tjelesne težine, može se uspješno vratiti optimalni rad srca. Redovito savjetovanje sa zdravstvenim djelatnikom jednako je važno, osobito kada se pojave zabrinjavajući simptomi. Kada je riječ o liječenju bolesti, medicinski stručnjaci koriste različite metode, a glavne su dvije kategorije: konzervativne i kirurške.

  • U konzervativnom pristupu, stručnjaci daju lijekove za rješavanje problema ili ublažavanje mogućih komplikacija. Nasuprot tome, kirurška metoda koristi postupak poznat kao radiofrekventna ablacija, minimalno invazivna tehnika koja se koristi za liječenje povišenih otkucaja srca, osobito tahiaritmija. Uvođenjem katetera kroz venu na bedru i vještim navigiranjem do srca, ovaj pristup omogućuje preciznu intervenciju.

Koristeći rendgensko snimanje, liječnici mogu kontinuirano pratiti stanje unutarnjih organa u realnom vremenu, promatrajući trodimenzionalni prikaz na ekranu uređaja. Cilj je točno odrediti problematična područja i eliminirati ih primjenom radiofrekventne struje.

  • Nasuprot tome, u slučajevima kada se broj otkucaja srca smanji, posebno dizajnirani električni pacemaker može se kirurški ugraditi za davanje ciljanih impulsa srčanom mišiću, čime se ponovno uspostavlja normalan rad srca. Nakon sveobuhvatne procjene, stručnjak će procijeniti i predložiti najprikladnije korake.
Preporučujemo