Biti roditelj je jedan od najtežih ali ujedno i najljepši zadatak koji čovjek ima u svom životu. Ono što bi svima trebalo biti najvažnije je da se njihovo dijete rodi zdravo ali još uvijek postoje muškarci koji smatraju da je žensko dijete manje važno od muškog.
Iako smo u 21. stoljeću, mnogi roditelji još uvijek izražavaju zabrinutost zbog rođenja ženskog djeteta. Povijesno gledano, žene su se suočavale s društvenom osudom ako nisu uspjele proizvesti muško potomstvo, au određenim područjima ta je tradicija ostala evidentna do danas. Imam-hatib Muhamed Demirović je na jednom skupu artikulirao da je Bog taj koji određuje spol djeteta, istaknuvši da je najvažnije zdravlje i vitalnost djeteta.
Bračni par dobio je tri kćeri, a žena se opet našla u drugom stanju. Muškarac, koji je postajao sve nepokolebljiviji da više ne želi žensku djecu, rekao je supruzi: “Ako rodiš još jednu kćer, ne vraćaj se kući iz bolnice.” Kad je žena zatim rodila drugu kćer, bila je izvan sebe od tuge i nije mogla izustiti ni riječi. Nadležni je liječnik, međutim, očito bio pronicljiv. Ostao je zatečen jer je uobičajeno da majke dožive radost dok drže svoju novorođenčad, bez obzira na poteškoće pri porodu. Ipak, ova je žena bila duboko ožalošćena.
Boreći se da smogne snage da progovori, povjerila se liječniku rekavši: “Ova moja kćer predstavlja razvod od mog muža. Rekao mi je da se ne vraćam kući ako dobijem još jedno žensko dijete.” Demirović je ispričao ovu priču i dodao: Liječnik je zatražio telefonski broj njenog supruga, nastavio ga kontaktirati i čestitao mu riječima: “Čestitamo, dobili ste sina”. Ispunjen radošću, pohitao je u susret svom novorođenčetu. U međuvremenu se dogodio još jedan porod, zbog čega je jedno dijete rođeno s deformitetima.
- Liječnik je odveo muža da vidi dijete. Kada je uzeo bebu u ruke i promatrao u kakvom je stanju, bio je izvan sebe od boli, straha i razočarenja. Liječnik mu je tada stavio ruku na rame i rekao: “Spusti tu bebu”, prije nego što mu je dao kćer, rekavši: “Ovo je tvoje dijete.” Ovaj trenutak poslužio je kao ključni podsjetnik, natjerao ga je da zagrli svoju kćer, nježno uzme ženu za ruku i vrati se kući. Muhamed Demirović zaključio je riječima: „Bog je taj koji odlučuje, ali ima slučajeva da jedno žensko dijete može biti korisnije roditeljima nego troje ili petero muške djece. Nije važan spol djeteta, već da dijete bude sretno, produktivno i korisno zajednici.
Bonus tekst:
Poznat po svom snažnom okusu i mirisu, češnjak je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka i kroz povijest je imao istaknuto mjesto u globalnoj kulturi i praksi prirodnog liječenja. Ova cijenjena ljekovita biljka može se pohvaliti poviješću koja se proteže unatrag pet tisućljeća. Porijeklom iz središnje Azije, češnjak se od tada proširio u razne regije diljem svijeta. Bogata hranjivim tvarima jača imunitet i pruža brojne zdravstvene dobrobiti. Glavni aktivni spoj u češnjaku, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim svojstvima.
U staroegipatskom društvu češnjak se smatrao svetom biljkom, vrlo cijenjenom; davan je robovima kako bi ojačao njihovu snagu i otpornost, a otkriven je u grobnicama faraona. I u staroj Grčkoj i u Rimu, sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici koristili prije ulaska u bitku kako bi povećali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao u Indiju i Kinu, gdje je stekao priznanje zbog svojih terapeutskih svojstava. S obzirom na svoju kulinarsku i ljekovitu vrijednost, češnjak je neizostavan u svakom domaćinstvu i sastavni je dio raznih jela.
Ima važnu ulogu u prehrani, djeluje kao začin za gotovo sva jela. U moderno doba mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv brojnih bolesti. Preporuča se redovita konzumacija u sirovom obliku, a loš zadah možete ublažiti sokom od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili u kombinaciji s maslinovim uljem.