Sa dolaskom proljeća i lijepih, toplih i sunčanih dana veliki broj ljudi svaki slobodan trenutak koristi za šetnju u prirodi gdje ipak vrebaju neke opasnosti poput krpelja.
Na odeljenju pedijatrije Doma zdravlja Voždovac zabeležen je veliki broj dece koja su dolazila zbog uboda krpelja. Medicinski radnici ne savjetuju samostalno vađenje krpelja i preporučuju da se taj posao povjeri stručnjacima u domovima zdravlja. Upućivanje djece u veće zdravstvene ustanove, poput Tiršove ili Instituta za majku i dijete, događa se samo u iznimnim okolnostima.
Preporuča se ukloniti krpelja unutar prva 24 sata nakon uboda. „U našim domovima zdravlja rešavamo situaciju, pogotovo kada dođe do komplikacija, kao što je slučaj kada pojedinac kod kuće pokuša da izvadi krpelja i on se smrzne. U takvim slučajevima, ako ne uspemo da se izborimo, pacijenta upućujemo u dežurnu pedijatrijsku ustanovu, ali inicijalno zbrinjavanje pružamo u našim domovima zdravlja“, kaže dr Katarina Marković, pedijatar DZ Voždovac.
Odraslim osobama savjetuje se posjet domu zdravlja, a u slučajevima kada je osoba pokušala sama ukloniti krpelja, bit će upućena u Kliniku za infektivne i tropske bolesti i Kliniku za dermatovenerologiju zbog mogućeg rizika od infekcije. U takvim slučajevima bit će dane posebne upute. Kakvi su uvjeti u toj zdravstvenoj ustanovi, pojašnjava Radislavka Dimitrijević ispred Gradskog zavoda za kožne bolesti. Početni tijek djelovanja, kao što se i očekivalo, uključuje obraćanje pacijenata dermatologu, jer je promjena vidljiva na koži, čak i ako pacijenti možda nisu svjesni da ubod krpelja inicira početnu promjenu kože.
- Ovom primarnom fazom bavi se dermatolog, nakon čega se provodi multidisciplinarna strategija. Pacijenti po pravilu dolaze u naš Zavod, a Beograđanima nije potrebna uputnica niti prethodno zakazivanje. Krpelje treba ukloniti što je prije moguće, najbolje unutar prva 24 sata nakon ugriza, jer se povećava vjerojatnost prijenosa infekcije ako je krpelj doista zaražen. Većina krpelja nije nositelj infekcije. Statistike pokazuju da je zaraženo 20 do 30 posto krpelja. Važno je napomenuti da svaki zaraženi krpelj ne prenosi bolest; da je tako, broj infekcija bi bio znatno veći. Taj prijenos je svakako individualan i ovisi o anamnestičkim podacima na temelju kojih pacijentu objašnjavamo situaciju, rekao je Dimitrijević, prenosi rts.
Bonus tekst:
U različitim kulturama i kroz anale povijesti, mačke su imale značajno simboličko značenje i služile su kao moćni amblemi. Kao rezultat toga, ne čudi da su se mnoga praznovjerja pojavila oko ovih zagonetnih životinja. Međutim, pojedinci koji su dovoljno sretni da svoje živote dijele s mačkom radi druženja shvaćaju neutemeljenost takvih uvjerenja, iako ta perspektiva nije univerzalno prihvaćena. Portal Njuska.com predstavlja kompilaciju nekonvencionalnih vjerovanja koja dovode u pitanje tradicionalne perspektive.
U Nozzemsiji prevladava mišljenje da se rješavanje velikih problema u prisutnosti mačke smatra nepovoljnim. Kako bi se očuvala povjerljivost, preporučuje se da se ključne strategije i odluke razvijaju bez prisutnosti mačke, jer se smatra da mačke imaju tendenciju širiti tračeve i otkrivati privatne informacije susjedima. Kada je u pitanju higijena mačaka, postoji opći konsenzus da su mačke sposobne samostalno se njegovati. Nasuprot tome, japansko gledište tvrdi da kupanje djeluje kao znak dolazećih posjetitelja. Ideja se temelji na uvjerenju da mačke signaliziraju dolazak gostiju svojim dražesnim radnjama lizanja šapa i trljanja očiju.
Zapravo, slično praznovjerje prisutno je i u američkoj kulturi. U talijanskoj tradiciji, pogled na mačku koja kiha smatra se dobrim znakom. Točnije, smatra se da ukazuje na skori dolazak neočekivanog bogatstva i financijskog uspjeha u kućanstvu. Stoga je preporučljivo sudjelovati u nekoj od raznih igara na sreću kako biste iskoristili ovaj povoljan događaj. Osim toga, ako buduća mladenka na dan vjenčanja čuje mačku kako kihne, vjeruje se da to simbolizira sretan i trajan brak.
Dok Talijani strpljivo čekaju njihov naizgled nasumični signal, ipak je mudro posjetiti veterinara za svaku mačku koja pokazuje više od tri uzastopna kihanja kao mjeru opreza. Među svim pasminama mačaka, crne se mačke često povezuju s praznovjerjem o lošoj sreći. Dok su stari Egipćani ova stvorenja smatrali simbolima sreće, srednjovjekovni Europljani su ih vidjeli kao prerušena zla bića, često ih povezujući s vješticama.