Da bi naš organizam funkcionisao kako treba potrebno je da ima ustaljen ritam i rutinu. Bitno je pravilno se hraniti, imati fizičku aktivnost ali i odmoriti tijelo odnosno dovoljno spavati. Međutim dosta osoba pati od stresa koji utiče na naše zdravlje.

U današnjem društvu, uobičajeni odgovor na čak i najmanju nelagodu je brzo pribjegavanje lijekovima. Međutim, važno je suzdržati se od korištenja antibiotika za ublažavanje manje boli ili stresa, jer postoje daleko bolje alternative dostupne u obliku prirodnih lijekova…

Pronalaženje utjehe sedativima postala je uobičajena praksa u našem sve zahtjevnijem društvu. No, farmaceutkinja Andrijana Cvijetinović predlaže alternativne lijekove. U razgovoru za “RTS Ordinaciju” ona ističe obilje prirodnih mogućnosti za postizanje smirenosti, eliminišući potrebu za sedativima.

Prirodni pripravci sastavljeni od sastojaka koji potiču osjećaj vedrine, poput čajeva od kamilice i mente, pokazuju se vrlo učinkovitima u ublažavanju blažih oblika stresa, straha i nesanice. Za teže slučajeve stresa preporučuju se biljni lijekovi poput bosiljka, matičnjaka, anisa i gloga. Ove različite biljke možete pronaći u raznim oblicima, poput biljnih mješavina ili čajeva.

Bosiljak i ružmarin su biljke koje nude prednosti, pomažu u bržem uspavljivanju i ublažavanju simptoma povezanih s depresijom i anksioznošću. Gospina trava je posebno učinkovita u liječenju blage depresije, iako bi osobe koje uzimaju antikoagulanse trebale biti oprezne zbog mogućih interakcija.

Ako niste ljubitelj čaja, postoji alternativna opcija. Masaža lavandom služi kao vrlo učinkovita zamjena, posebno kod pripreme za noćni san. Masiranje sljepoočnica, čela i vrata lavandom može pružiti neizmjerno opuštanje onima koji je traže. Otkrijte umirujuće prednosti spreja od lavande, praktičnog i učinkovitog pristupa stvaranju spokojne atmosfere koja poboljšava kvalitetu sna i ubrzava proces spavanja.

Cvijetinović ističe pouzdanost i sigurnost prirodnih lijekova, naglašavajući njihovu široku dostupnost u odnosu na konvencionalne lijekove. Ipak, nužno je biti oprezan i konzultirati se sa stručnjacima, osobito ako trenutno uzimate druge lijekove. Prirodne terapije nude sveobuhvatan pristup ublažavanju stresa i poboljšanju općeg blagostanja.

Kao član obitelji Lamiaceae, lavanda je višegodišnja biljka koja pripada rodu Lavandula, koji obuhvaća preko 40 različitih vrsta. Lavanda, kada poprimi oblik grma, ima izvanrednu sposobnost da dosegne ogromne visine i proširi se do promjera od jednog metra. Grm pokazuje vizualno zadivljujuću ujednačenost, pretežito polukuglastog oblika. Značajno, korijenski sustav biljke odlikuje se čvrstim, drvenastim sastavom, velikim grananjem i dubokim prodiranjem u tlo.

  • Slično tome, stabljika lavande je kompaktna, drvenasta i ukrašena obiljem dugih, četvrtastih grana. Razlikovanje prave lavande od hibridne lavande ima veliki značaj. Prava lavanda, kompaktni grm, ima manju veličinu i kraće cvjetne grane za razliku od hibridne lavande. Uski, sivozeleni listovi prave lavande raspoređeni su jedan nasuprot drugoga, duljine su otprilike tri do pet centimetara, a širine 0,2-0,5 centimetara.

Značajno je da su donje strane listova prave lavande ukrašene sitnim dlačicama. S druge strane, hibridna lavanda ima zeleno lišće s nježnim slojem dlačica, duljine malo veće od pet do sedam centimetara i šire od 0,8-1 centimetar. Za razliku od svog hibridnog dvojnika, prava lavanda obično počinje cvjetati u lipnju.

Međutim, obje vrste lavande imaju brojne primjene u današnjem svijetu. Lavanda se koristi u raznim industrijama, uključujući kozmetičku, gdje doprinosi proizvodnji parfema, kolonjske vode i losiona. Farmaceutska industrija također iskorištava blagotvorna svojstva lavande za medicinsku upotrebu. Osim toga, lavanda nalazi svoje mjesto u prehrambenoj industriji, a služi i kao začin i kao aromatični sastojak.

Lavanda se ne koristi samo u dekorativne svrhe, već se također često nalazi u proizvodima namijenjenim osvježavanju rublja ili prostorija. Osim toga, znanstveno dokazana ljekovita svojstva lavande učinila su je popularnim izborom u području aromaterapije i medicinskih tretmana. Umirujući i blagotvorni učinci ulja lavande mogu pozitivno utjecati na različita negativna stanja, uključujući nesanicu, napetost, stres, depresiju i tjeskobu.

Ljekovita svojstva eteričnog ulja lavande su bogata i raznolika. Ovo ulje ima protuupalna, spazmolitička, sedativna, hipotenzivna i analgetska svojstva, što ga čini moćnim lijekom. Nadalje, lavanda je poznata po svojoj sposobnosti da ubrza proces zacjeljivanja kože. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na ublažavanje živčane napetosti, što ga čini neprocjenjivim tretmanom za stanja kao što su migrene, neuralgije, grčevi, rane, ožiljci, opekline, akne, ekcemi i razna kožna oboljenja.

Preporučujemo