Ljudski vijek se produžava a kako je poznato najdugovječniji su japanci koji žive određenim stilom života. Kako stare ovi ljudi ne prestaju sa fizičkom aktivnošću a i njihova ishrana igra veliku ulogu . Danas vam donosimo nekoliko savjeta poznatog doktora.

Dr. Shigeaki Hinohara, poznati japanski liječnik, stekao je široku slavu ne samo zbog svoje izuzetne dugovječnosti, već i zbog principa koje je slijedio, a koje je podijelio sa svojom zajednicom i svijetom. Godine 2017. dr. Shigeaki je preminuo u nevjerojatnoj dobi od 105 godina, ostavivši za sobom nasljeđe koje će se pamtiti. U današnje vrijeme, predstavljamo vam skup od deset smjernica za dug i zdrav život, koje je podijelio cijenjeni japanski liječnik dr. Hinohara.

1. Izvor energije leži u doživljavanju pozitivnih emocija, a ne samo u oslanjanju na hranjivu prehranu i dovoljno odmora. Dr. Hinohara objašnjava da smo kao djeca često bili toliko zadubljeni u svoje uživanje da bismo zanemarivali osnovne potrebe poput jela i spavanja. Vjeruje da i kao odrasli možemo usvojiti sličan način razmišljanja izbjegavajući pretjerana pravila koja opterećuju tijelo, poput krutih rasporeda obroka i spavanja.

Pretilosti treba pristupiti s oprezom! Prema dr. Hinohari, osobe koje održavaju zdravu tjelesnu težinu imaju veće šanse doživjeti stotu godinu. Stoga je važno da vode računa o svojoj težini i fizičkom stanju. Iako nije potrebno biti opsjednut dijetom, ipak je preporučljivo izbjegavati prejedanje. Na primjer, dr. Hinohara bi konzumirao doručak koji se sastoji od kave, čaše mlijeka, soka od naranče i žličice maslinovog ulja.

Vjerovao je da upravo ovo ulje ima brojne dobrobiti za krvne žile i kožu. Za ručak bi obično jeo mlijeko i kekse, iako bi povremeno taj obrok preskočio ako je bio okupiran poslom. Što se tiče večere, njegovi obroci sastojali su se od kombinacije povrća, ribe i riže. Uz to, jeo bi govedinu dva puta tjedno. Obavezno se pripremite unaprijed i imajte čvrst plan.

S vječno ispunjenim planom putovanja i sklonošću da precizno iscrta svoje buduće napore, Hinohara je željno iščekivao nadolazeće Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine. Nažalost, nije mogao iz prve ruke svjedočiti ovom značajnom događaju. Unatoč tome, njegov nepokolebljivi optimizam i strateški pristup životu primjer su vitalne uloge koju igra u postizanju dugovječnosti.

Ako nemate želju otići u mirovinu, ne postoji nikakva obveza da to učinite. Hinohara je u svojim poznim godinama našao ispunjenje u volontiranju i posvetio se poučavanju i posjećivanju pacijenata po duge sate svaki dan. Izrazio je zadovoljstvo u svakoj minuti svog rada. Hinohara je naglasio važnost dopuštanja pojedincima da nastave raditi ako to žele, dok je također priznao da bi odlazak u mirovinu trebao biti prilika za pojedince da slijede svoje strasti i interese.

Uključite se u čin dijeljenja znanja i vještina s drugima. Održavajući otprilike 150 predavanja godišnje, Hinohara je prenio svoju mudrost širokom spektru pojedinaca, uključujući mlade studente, predane profesionalce i liječnike. Ostajući na nogama tijekom svojih govora, njegova zadivljujuća izlaganja znala su potrajati i do sat i pol. Čvrsto je vjerovao da mu održavanje uspravnog položaja daje snagu.

Važno je biti oprezan i ne prihvaćati slijepo sve što vam medicinski stručnjaci priopće. Prema doktoru Hinohari, važno je priznati da liječnici nemaju sposobnost izliječiti sve bolesti ili svakog pacijenta. Kao rješenje predložio je da se pojedinci raspitaju hoće li liječnik preporučiti istu terapiju ili pregled članovima vlastite obitelji kada mu se takve preporuke predoče.

  • Ako je odgovor negativan, zašto se izlagati nepotrebnoj nevolji i agoniji? Doktor Hinohara čvrsto je vjerovao da životinje i glazba imaju značajan utjecaj na proces ozdravljenja, nadmašujući utjecaj koji im medicina obično pripisuje. Neka vam postane navika ići stepenicama kad god je to moguće i budite odgovorni za nošenje vlastite prtljage.

Kako biste održali optimalno zdravlje i vitalnost, zanemarite pogodnosti dizala i dajte prednost penjanju stepenicama u svakoj situaciji. Osim toga, potrudite se nositi svoje stvari sa sobom dok se penjete. Dr. Hinohara, pobornik zdravog načina života, držao se doživotne navike penjanja uz stepenice, uvijek preskačući stepenicu po stepenicu. Ova jednostavna praksa korištenja stepenica i hodanja služi kao svakodnevna rutina vježbanja koja koristi i vašem kardiovaskularnom sustavu i cjelokupnom fizičkom blagostanju.

Svaki dan potražite inspiraciju i dopustite joj da potakne vašu kreativnost. Otkrijte djela književnih majstora koja raspaljuju vašu strast za pisanjem, baš kao što je to učinio Hinohara. Među njegovim izvorima inspiracije, pjesma Roberta Browninga Abt Vogler imala je najveći utjecaj na njegov kreativni duh. Međutim, nemojte se ograničiti samo na područje književnosti.

Uronite u melodije glazbe, cijenite ljepotu likovne umjetnosti i opušteno šetajte usred čuda priroda.Prema Hinohari, najuspješnija metoda svladavanja boli je prihvaćanje užitka. Kada dijete doživi fizički udarac, njegove će suze ustrajati sve dok se njihov fokus ne pomakne na drugu aktivnost, uzrokujući da na trenutak zaboravi svoju nelagodu. Isti bi pristup trebali usvojiti i odrasli. Bol bi trebala biti nadvladana snagom zabave.

Hinohara se zalagao za uvođenje terapeutskih životinja, poput pasa, u medicinske ustanove, uz primjenu glazbe koja pomaže pacijentima u upravljanju njihovom boli. Izbjegavajte gomilanje fizičkih stvari. U posljednjem od deset zlatnih principa dugovječnosti, Hinohara je jednostavno izjavio da ne treba provoditi život gomilajući materijalna dobra, jer se ona ne mogu ponijeti sa sobom kad dođe smrt.

Preporučujemo