Prevladavajući vremenski uvjeti potaknuli su savršeno tlo za razmnožavanje virusa i bakterija. U Srbiji se medicinske ustanove bore s navalom oboljelih od upale pluća, a nepovoljni vremenski uvjeti samo ubrzavaju prijenos ove bolesti.

U kasnim i ranim jutarnjim satima 1. srpnja i 2. srpnja snažno nevrijeme zahvatilo je Srbiju. Ovo naglo smanjenje temperature, u kombinaciji s jakim vjetrovima i obilnom kišom, utjecalo je na osobe s već postojećim zdravstvenim problemima, kao i na one koji su općenito bili dobrog zdravlja.

Liječnica Biserka Obradović upozorava da se kod osoba može javiti nelagoda u mišićima, napetost i osjećaj nemira zbog sniženja temperature za 15 Celzijevih stupnjeva, promjena atmosferskog tlaka i pražnjenja magnetske energije.

U sferi osobnog blagostanja, Obradović napominje da nelagoda i nemir mišića nisu rijetka pojava. Unatoč tome, osobe s problemima sinusa mogu se susresti s iznimno jakim glavoboljama. Sinusna šupljina doživljava povećani pritisak zbog naglog pada tlaka zraka, što dovodi do neizbježnih posljedica.

Idealni uvjeti za toplinski udar nastaju kada postoji konvergencija povišene vlažnosti i naglih fluktuacija vremenskih prilika, sprječavajući tijelo da se pravilno prilagodi. Nadalje, pojedinci koji su osjetljivi na promjene vremena, a koji se obično nazivaju meteoropati, susreću se sa smanjenjem razine endorfina u takvim okolnostima, što rezultira pojačanim nezadovoljstvom i lošijim raspoloženjem. U konačnici, kako je naglasio Obradović u razgovoru za Nova.rs, ovakve vremenske prilike su nepovoljne za sve strane.

Kako temperature ponovno rastu nakon vikenda i vrijeme prelazi iz hladnog u toplo, upozorila je da bi to razdoblje potencijalno moglo povećati rizik od srčanih problema.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, postoji zapanjujuće predviđanje da će 18 milijuna života biti izgubljeno nakon povratka visokih temperatura. Među mnoštvom zdravstvenih opasnosti, srčani udari su dominantna briga.

Nadalje, prisutnost povišenih temperatura dovodi do prekomjernog gubitka vode i posljedične dehidracije, naglašavajući važnost prakticiranja samonjege i marljivog praćenja svih potrebnih tretmana.

Nadalje, upozorila je da takvi vremenski uvjeti pružaju idealno okruženje ne samo za razmnožavanje virusa, već i za rast bakterija, što rezultira valom slučajeva upale pluća koji preplavljuju klinike s pacijentima.

Značaj bavljenja tjelesnom aktivnošću istaknuo je Obradović, koji je upozorio i na pokazatelje koje pokazuju osobe koje imaju uporan kašalj, nelagodu u prsima i povećanu tjelesnu toplinu. Takvi pojedinci utjehu traže u klimatiziranim prostorima u kojima se održava osvježavajuća temperatura od 17 stupnjeva, čak i kada vanjska temperatura prelazi 35 stupnjeva Celzijevih.

Kako bismo spriječili širenje bakterijskih infekcija, od iznimne je važnosti oprez pri korištenju bazena, što uključuje tuširanje prije i nakon ulaska u bazen te presvlačenje u odgovarajuće kupaće kostime.

Preporučujemo