Na Balkanu skoro da ne postoji dom u kojem se ne uzgajaju ukrasne kućne biljke koje uljepšavaju prostor i prečišćavaju vazduh. Jdna od omiljenih mnogim domaćicama je kakus koji izgleda prelijepo kad procvjeta.

Kaktusi su među najpopularnijim biljkama na našim prozorskim daskama. To nije neočekivano, jer joj je potrebno malo pažnje i pretvara se u divan ukras kada procvjeta. Jednostavno osigurajte odgovarajuće zalijevanje i redovitu gnojidbu. Web stranica je pružila pametne savjete o tome kako potaknuti kaktus da cvjeta dulje vrijeme. Kada cvjeta kaktus?

  • Obično ove biljke cvjetaju tijekom zimskih mjeseci. Na vrhovima listova stvaraju se sitne kuglice koje kasnije prerastu u zvonaste cvjetne grozdove. Ipak, nakon vremena obilnog cvata ostaje samo sjećanje, jer kaktus ostatak godine ne cvate. Uz pravilnu njegu, moguće je održati dugo i obilno cvjetanje. Koji je najbolji način gnojidbe božićnog kaktusa za poticanje obilne cvatnje?

Najčešće korištena metoda gnojidbe je aktivni ugljen. Ovo je sjajna opcija za biljku koja izgleda živahno, ali ne cvjeta. Pomoću ovog recepta možete mu pomoći da procvjeta. Zdrobite jednu ili dvije tablete aktivnog ugljena, ovisno o starosti biljke i veličini lonca. Dobiveni prah ravnomjerno pospite po tlu, a zatim ga pažljivo zabodite čačkalicom u tlo. Zatim zdrobite jednu tabletu aspirina i pomiješajte je s jednom litrom vode.

Ostavite da se potpuno otopi. Ili izlijte otopinu na lišće ili ga raspršite raspršivačem. Otopinu možete čuvati u hladnjaku nekoliko dana. Kaktus možete jednostavno pognojiti tako da sačuvate koru od banane koja se obično baci. Započnite tako što ćete koru narezati na male komadiće i staviti ih u zdjelu napunjenu vodom. Kada se namoči, oslobađa važne vitamine i minerale.

Namakanje u vodi oko 1 sat je idealno, iako možete produljiti vrijeme ako je potrebno. Nakon što to razdoblje prođe, jednostavno zalijte kaktus vodom od banane i sigurno ćete primijetiti brzo poboljšanje. Prisutnost kalija, fosfora i magnezija u kožici dovest će do toga da kaktus proizvede obilje cvjetova. Ako nemate vremena, jednostavno nasjeckajte koru na male komadiće i stavite ih u tavu; bit će jednako učinkovit.

Tijekom ljeta prozorska daska pruža izvrsnu zaštitu kaktusu, dok zimi održava biljci ugodu. Kad počne sezona grijanja, kaktus premjestite u najudaljeniji kut sobe ili ga možete postaviti na zatvoreni balkon. Biljka počinje cvjetati kada temperatura dosegne između 10 i 13 stupnjeva Celzijusa. Međutim, izbjegavajte pomicanje posude nakon što to učinite.

Odaberite hladno, slabo osvijetljeno mjesto za biljku i ostavite je tamo do kraja sezone grijanja. Počevši od jeseni, učestalost zalijevanja treba smanjiti na dva puta mjesečno. Nastavite ovim tempom dok biljka ne procvjeta. Ove radnje su neophodne kako bi se biljka oporavila i prikupila energiju potrebnu za cvjetanje i razvoj pupova. Biljka ne podnosi dobro pretjerano zalijevanje pa pripazite da je ne pretjerate jer vrlo lako može doći do truljenja korijena.

Izbjegavajte presađivanje ili orezivanje; najbolje je sve poslove obaviti u proljeće. Tijekom jeseni biljke se spremaju podnijeti prohladne dane koji su pred njima i rade na pohrani energije. Biljku treba držati podalje od stresova poput nepotrebnog presađivanja. Svakako, kada su okolnosti pritisnute, postaje potrebno riskirati. Orezivanje više nije prihvatljivo. Novi rast trebao bi se pojaviti prije cvatnje.

Optimalno vrijeme za obrezivanje biljke su proljetni ili ljetni mjeseci. Briga o kaktusima u jesen vrlo je jednostavna. Pognojite ga samo jednom, stavite ga u hladnije okruženje i ne zaboravite ga zalijevati s vremena na vrijeme. Osim toga, biljka zahtijeva vrlo malo njege. Ponekad može cvjetati više od jednom godišnje. Ovo je doista prekrasna pogodnost za svakog vlasnika.

Preporučujemo