Kineska filozofija Feng šui je stara stotinama godina a u posljednje vrijeme je sve popularnija i na našim prostorima. Ljudi je najviše koriste prilikom uređivanja svog doma a radi protoka pozitivne energije.
Prema uobičajenim vjerovanjima i načelima Feng Shuija, postoje određeni kućanski predmeti kojih se treba kloniti zbog njihove navodne sposobnosti da proizvode negativnu energiju i ometaju sreću. Dominantno gledište sugerira da ti predmeti posjeduju sposobnost privlačenja nesreće, izazivanja sukoba ili skrivanja nepovoljne energije unutar granica životnog prostora.
- Slijedeći načela feng shuija, preporuča se odmah ukloniti polomljene predmete, uključujući satove, iz svog stana. Polomljeni satovi simboliziraju mogućnost nepovoljnih događaja i potencijalne nesreće u bliskoj budućnosti. Takvi predmeti posjeduju sposobnost ometanja glatke cirkulacije pozitivne energije i doprinose stvaranju nepoželjne atmosfere. U kineskoj kulturi, boja vrata ima golemu važnost u utjecaju na energiju koja prožima dom.
Vjeruje se da crna vrata potencijalno mogu privući negativnu sreću, osim ako nisu okrenuta prema sjeveru. Stoga odabir odgovarajuće boje vrata postaje bitan u njegovanju pozitivnog i skladnog ambijenta u kućanstvu. Vrijedno je napomenuti da posjedovanje zastarjelog ili netočno datiranog kalendara može imati negativne posljedice na nečiji život. Pojam prolaznosti vremena simbolizira kalendar, a kalendar koji je nesređen ili neispravan može sugerirati nedostatke i nepovoljne utjecaje u nečijem životu.
U kineskoj tradiciji obroci imaju simbolično značenje kao odraz obilja i obiteljskih veza. Korištenje posuđa koje je slomljeno ili napuklo može nesvjesno privući poteškoće i lošu sreću. Kako biste izbjegli bilo kakve negativne posljedice, preporuča se da odmah bacite oštećeno posuđe koje primijetite. S izuzetkom ruža, biljke ukrašene oštrim trnjem često se povezuju s utočištem negativne energije. Uključivanje kaktusa i druge bodljikave vegetacije u vaš životni okoliš ima potencijal narušiti mir i ravnotežu vašeg doma.
Postojanje beživotnih biljaka, uključujući sintetičke cvjetove, simbolizira i prestanak života i stanje stagnacije. Slijedeći načela Feng Shuija, preporuča se hitno eliminirati ove biljke iz svog životnog prostora jer imaju potencijal privući nesreću i poremetiti skladan tijek energije u vašem domu. Prema starim vjerovanjima, vjeruje se da postojanje otrovnog bršljana oko kuće priziva negativnu sreću.
Uvriježeno je mišljenje da upravo ova biljka simbolizira nepovoljne vibracije i nepoželjne utjecaje, stoga ju je preporučljivo iskorijeniti iz blizine svog osobnog stana. Stvaranje spokojne i spokojne atmosfere u vašem kućanstvu može se postići održavanjem vašeg životnog prostora čistim od nereda. U starom Egiptu glazba je igrala značajnu ulogu, služeći kao sredstvo zabave i promicanja holističkog liječenja. Liječnici tog doba čvrsto su vjerovali u moć glazbe i zvuka da izravno utječu na fizičku i psihičku dobrobit pojedinaca, koristeći ih kao terapeutska sredstva.
Unutar posvećenih granica hramova, vješti bi svećenici vješto upravljali glazbenim instrumentima poput harfe i lire, koristeći pažljivo izrađene melodije sa specifičnom svrhom ublažavanja bolesti, umirivanja briga i poticanja općeg osjećaja mira. Zadivljujući aspekt ovog drevnog oblika terapije uključivao je korištenje izvanrednih zvučnih kutija izrađenih od drva i metala.
Običaji slični onima drevnih Egipćana prakticirali su i druga društva, gdje su se posebno izrađene kutije različitih veličina i oblika koristile za stvaranje jasnih tonova i vibracija. Ta su društva dijelila uvjerenje da određene frekvencije posjeduju sposobnost usklađivanja tjelesnih energetskih tokova, promičući na taj način iscjeljivanje i fizičkih tegoba i mentalnog nesklada. Tijekom vremena antičke Grčke, Pitagora je zaronio u područje matematike kroz medij glazbe, nastojeći otkriti njezinu povezanost sa svijetom prirode. Prema njegovim uvjerenjima, određeni tonovi i intervali posjeduju moć obnavljanja i pomlađivanja i duše i tijela.
Slično tome, drevni indijski spisi spominju mantre i tonove koji se koriste u meditaciji i ritualima iscjeljivanja, što je tradicija koja je opstala i evoluirala u suvremene prakse kao što su terapija zvukom i glazbena meditacija. Drevne su civilizacije imale duboko razumijevanje veze između zvuka i zdravlja, prepoznajući značaj harmonije i frekvencije u održavanju ravnoteže i dobrobiti. Ovo znanje nastavlja nadahnjivati suvremene istraživače i praktičare koji istražuju potencijalne dobrobiti glazbe i zvuka na naše fizičko i mentalno stanje. Oni se oslanjaju na mudrost i tradiciju prošlosti kako bi dalje istraživali te puteve.