Iako tehnologija napremunjevito posebno posljednjih godina još uvijek jako malo znmo o svemiru i planetama koje nas okružuju. Rijetki su imali priliku da napuste zemljinu orbitu i upute se van nje.
U sljedećem odjeljku današnjeg članka ispitat ćemo carstvo svemira i istražiti brojne ekspedicije koje su se odvažile izvan naše atmosfere. Nadalje, nekoliko od ovih misija dalo je vrijedne uvide u bit postojanja izvan našeg planeta i potencijalne karakteristike života u nebeskom carstvu. Ron Garan, istaknuti bivši NASA-in astronaut, posvetio je više od pet mjeseci kruženju oko Zemlje, tijekom kojih je promatrao fenomene koje nitko drugi na planetu nije primijetio.
- Poznat po svojim iznimnim doprinosima na polju istraživanja svemira, Garan je svoju karijeru posvetio zagovaranju pozitivnih promjena na našem planetu. Njegove inicijative nadahnjuju nebrojene pojedince, njegujući vjeru u mogućnosti globalne suradnje i održive inovacije. Tijekom svog izvanrednog putovanja svemirom, koje je trajalo impresivnih 178 dana, detaljno je opisao transformativnu prirodu ovog iskustva u svojoj knjizi “Orbitalna perspektiva: Lekcije u sagledavanju velike slike s putovanja od 71 milijun milja.
” Ova je ekspedicija duboko promijenila njegovo shvaćanje svetog. U intervjuu za ‘Big Think,’ Garan je primijetio: Svjedočio sam živahnom pulsiranju biosfere, ukrašene životom u zadivljujućem nizu boja. Iako me studij nije doveo do polja ekonomije, očito je da sustavi koje su stvorili ljudi smatraju svim aspektima postojanja, uključujući procese održavanja života na planeti, pukim komponentama unutar okvira globalne ekonomije.
“Kada Zemlja nestane i svemir se pojavi u vidokrugu, postaje očito da smo se našli uhvaćeni u mrežu iluzije.” Zatim je proširio obrazloženje svoje promjene u perspektivi. Fenomen koji se naziva “učinak gledanja” sažima duboku transformaciju koju su doživjeli astronauti nakon promatranja planeta koji visi usred prostranstva svemira. Ovaj susret služi kao metaforička žarulja koja osvjetljava našu duboku međupovezanost i međusobnu ovisnost. “On tvrdi da čovječanstvo postoji usred tame, opažajući samo ograničen segment stvarnosti.”
Naveo je čimbenike koji pogoršavaju naše borbe u suočavanju s nadolazećim izazovima. “Često se umišljamo shvatiti cijelu situaciju, ali naše percepcije pružaju samo djelomičan uvid. Ovo neadekvatno razumijevanje cjelovite slike ometa našu sposobnost da se uhvatimo u koštac s različitim izazovima. Trenutačno naše društvo snosi značajne troškove koji proizlaze iz jedinog faktora koji ometa našu sposobnost da osmislimo rješenja: naše nesposobnosti da prihvatimo odgovarajuću perspektivu i izravno se suočimo s izazovima.
Crpeći inspiraciju iz svojih iskustava u svemiru, Ron Garan konceptualizirao je pojam orbitalne perspektive, koju je nazvao “pozivom na akciju”. Zalagao se za to da pojedinci usvoje stil života koji naglašava dobrobit čovječanstva kao kolektiva, umjesto da prioritet stavlja interese gospodarstva i društva. Garanovo izvanredno putovanje započelo je 30. listopada 1961. u New Yorku, gdje je rođen; on je istaknuti bivši pilot, inženjer i astronaut koji je pridonio nekoliko ključnih NASA-inih misija.
Prije nego što je krenuo na svoje putovanje kao astronaut, stekao je diplomu prvostupnika i magistra aeronautičkog inženjerstva, kvalifikacije koje su mu omogućile da služi kao borbeni pilot u Zračnim snagama Sjedinjenih Država. Godine 2000. Ron Garan je izabran da postane astronaut, nakon čega je započeo intenzivan režim obuke.
Njegov prvi svemirski izlazak dogodio se 2008., gdje je djelovao kao stručnjak za misiju STS-124, misiju koja je uspješno olakšala isporuku i instalaciju ključne komponente za japanski laboratorijski modul na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS).