Štitna žljezda je organ koji ima funkciju da proizvodi hormone u našem organizmu i kada ona ne radi kako treba dolazi do raznih poremećaja. Od bolesti štitne žlijezde uglavnom pate žene mada pogađa i mušku populaciju.

Zdravstveni stručnjaci identificirali su povećanje vrata kao istaknuti pokazatelj disfunkcije štitnjače, stanja koje je rašireno u našem suvremenom društvu. Ova posebna manifestacija je posebno očita kod osoba uravnotežene tjelesne građe, jer im vrat vidljivo natekne.

  • U osnovi, bolest štitnjače često se predstavlja kao autoimuno stanje, pri čemu tjelesna antitijela pogrešno napadaju i razgrađuju štitnjaču, pogrešno je doživljavajući kao opasnost. Stručnjaci su primijetili da otprilike 20% žena ima sposobnost doživjeti poremećaj štitnjače u nekoj fazi svog života, a postoji sve veća tendencija da ovo stanje utječe i na muškarce.

Prema WebMD-u, bolest štitnjače mogu potaknuti različiti čimbenici, a ne samo genetika. Štitnjača, smještena na vratu odmah ispod Adamove jabučice, drugi je najrašireniji endokrini problem, odmah iza dijabetesa. Problemima sa štitnjačom doprinose različiti čimbenici, poput stila života punog stresa, nezdravih izbora prehrane i hormonalnih promjena tijekom trudnoće ili menopauze.

Rano prepoznavanje znakova slabog rada štitnjače ključno je. Ovi znakovi mogu uključivati ​​oticanje vrata, neobjašnjive promjene tjelesne težine, gubitak kose i fluktuacije u energiji i raspoloženju. Regulacija metabolizma vitalna je funkcija koju obavlja štitnjača, zbog čega je njen utjecaj na metaboličke procese zadivljujuće područje proučavanja.

Razumijevanje temeljnih mehanizama koji upravljaju utjecajem štitnjače na metabolizam od iznimne je važnosti. Važno je priznati da poremećaji štitnjače mogu imati dubok utjecaj na višestruke aspekte zdravlja, uključujući plodnost, krvni tlak, rad srca i mentalno blagostanje. Postoje dva glavna oblika bolesti štitnjače: hipotireoza i hipertireoza.

Svako stanje proizlazi iz različitih okolnosti i predstavlja svoje različite simptome. Hipotireoza se javlja kada štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona, dok hipertireozu karakterizira pretjerana proizvodnja hormona. Ove hormonalne neravnoteže mogu poremetiti razne tjelesne funkcije.

Naime, vidljiv znak bolesti štitnjače je gubitak obrva. Ako primijetite značajno stanjivanje ili potpuni nedostatak obrva na vanjskim rubovima, preporučljivo je potražiti liječničku pomoć. Ne samo da obrve imaju estetski značaj, već služe i kao ključni pokazatelji potencijalnih zdravstvenih problema. Promjene u njihovoj vizualnoj prezentaciji mogu označavati temeljne probleme, osobito hormonsku neravnotežu koja može rezultirati gubitkom dlaka na ovoj specifičnoj regiji lica.

Tipično, ovo stanje je povezano s komplikacijama štitnjače, pretežno hipotireozom, iako je rjeđe povezano s hipertireozom. Poremećaje štitnjače, koji mogu utjecati na oba spola, medicinski stručnjaci često prepoznaju prepoznavanjem ranih simptoma. Ova početna indikacija obično se javlja prije nego što postanu vidljivi bilo koji drugi znakovi.

Može proći nekoliko mjeseci dok dodatne manifestacije, kao što su fluktuacije težine, slabost, gubitak kose, lupanje srca i lomljivi nokti, ne izbiju na površinu. Primarni uzrok smanjene proizvodnje hormona štitnjače je stanje koje se naziva Hashimotov sindrom, a to je autoimuni poremećaj.

Da bi se potvrdila ova dijagnoza, neophodno je testirati prisutnost antitijela na tiroidnu peroksidazu (TPO) i tireoglobulin (Tg). Važno je napomenuti da se autoimune bolesti mogu razviti neovisno o bilo kakvoj hormonskoj neravnoteži. U tim slučajevima i dalje je imperativ konzultirati se s liječnikom, čak i uz prisutnost simptoma.

  • Debljanje se može manifestirati bez odgovarajućeg povećanja unosa hrane. Uobičajeno je promatrati istodobnu pojavu zadržavanja vode i gastrointestinalnih problema, kao što su zatvor i probavne smetnje. Uz nepravilnosti u menstrualnom ciklusu mogu se javiti uporni umor i smanjene razine energije. Suha koža, koja može rezultirati ljuštenjem i pucanjem, također može biti prisutna.

Osim toga, gubitak kose može se poklopiti sa simptomima kao što su upaljeno grlo i oteklina na vratu. Postoje različiti simptomi povezani s hipertireozom, uključujući visoki krvni tlak, lupanje srca i pad tjelesne temperature koji ukazuje na usporeni metabolizam. Osim toga, pojedinci mogu doživjeti depresiju i psihomotornu retardaciju, koju karakterizira smanjenje fizičkih i mentalnih procesa.

Kod liječenja hipotireoze uobičajeni pristup uključuje zamjenu prirodnih hormona štitnjače sintetičkim alternativama. Obično se ove alternative uzimaju ujutro prije jela, a doziranje je prilagođeno specifičnim potrebama svake osobe. Gravesova bolest, autoimuna bolest, primarni je uzrok hipertireoze, koju karakterizira prekomjerna proizvodnja hormona štitnjače. Nekoliko čimbenika, kao što su čvorići i disfunkcija hipofize, mogu pridonijeti razvoju ovog stanja.

Za razliku od hipotireoze, hipertireoza pokazuje izraženije simptome. Ovi simptomi uključuju ubrzan rad srca, prekomjerno znojenje, neobjašnjiv gubitak težine unatoč povećanom apetitu, učestalo pražnjenje crijeva, subjektivni osjećaj topline, drhtanje u rukama i tijelu, gubitak kose, lomljive nokte, oticanje vrata, kao i osjećaj nervoze i psihičke nelagode.

Dodatni potencijalni simptomi mogu uključivati ​​povećanu razinu aktivnosti, poteškoće sa spavanjem, nepravilnosti u menstrualnom ciklusu, probleme s vidom, izbočene oči i povišeni krvni tlak.

Preporučujemo