Ljudi se u životu nađu u raznim situacijama  koje mogu biti i neugodne a često nam se desi da brzamo sa zaključcima i kažemo nešto što ne bi trebalo. Takav primjer imamo i u narednoj ispovijesti.

Bila sam na pregledu zbog upale grla. Tijekom postupka, moja žena me pitala jesam li trudna, spominjući lijekove koje bi mogla propisati. Odgovorio sam da nisam. Bacila je pogled na papirologiju, odmahnula glavom i primijetila: “Šššš, kako svaka žena može tako samouvjereno tvrditi da nije trudna, kao da posjeduje apsolutnu sigurnost.”

Odgovorila sam: “Nisam bila ni s kim dvije godine, pa ako sam nekim čudom trudna, to bi moralo biti bezgrešno začeće. Ušutjela je i posramljeno pognula glavu.

Bonus tekst:

Kulinarska baština Afrike složena je i raznolika, oblikovana tijekom nebrojenih godina različitim kulturama, geografskim karakteristikama i klimatskim uvjetima. Središnji dio afričke prehrane je širok izbor hrane lokalnog porijekla, pod jakim utjecajem jedinstvene klime i tradicije određenih područja. U zapadnoj Africi, na primjer, klima varira od tropske do sušne, a glavna prehrana sastoji se uglavnom od žitarica poput kukuruza, prosa i sirka. Obično se ove žitarice koriste za pripremu osnovnih jela kao što su “banku” i “fufu”.

  • Fufu, široko uživano jelo, priprema se kuhanjem i pasiranjem korjenastog povrća kao što je slatki krompir ili kasava, dok se banku, koji se obično pravi od kukuruza ili prosa, često poslužuje kao prilog. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. U prehrani Zapadne Afrike mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, uz žitarice, imaju veliku važnost. Mahunarke su izvrstan dodatak dnevnim obrocima zbog značajnog udjela proteina i vlakana.

Obično se dodaju u juhe ili variva, a nalaze se u jelima poput juhe “egusi”, koja kombinira sjemenke dinje s mesom ili ribom. Istočna regija Afrike, poznata po svojoj vlažnijoj klimi koja podržava uzgoj raznolikog voća i povrća, nudi obilje svježih namirnica u svojoj kulinarskoj tradiciji. Značajan primjer je Kenija, gdje tradicionalno jelo “ugali”, napravljeno od kukuruza, prati izbor povrća i mesa. Štoviše, prevladava cjelovita konzumacija ili cijeđenje svježeg voća poput manga, ananasa i papaje.

U sjevernoj Africi, uspješan uzgoj aromatičnog bilja i začina rezultat je povoljne klime i tla regije, što dovodi do prehrane koja je i raznolika i ukusna. Lokalnu kuhinju karakteriziraju jela kao što su couscous, koji se sastoji od sitnih žitarica kuhanih na pari, i tagine, jelo koje se sporo kuha u jedinstvenom loncu. Obično su uključeni ključni sastojci poput piletine i janjetine, dok začini poput kurkume, kumina i cimeta ovim jelima daju njihov bogat okus. Tropske šume Središnje Afrike pružaju obilje mogućnosti hrane koje su sastavni dio lokalne kuhinje.

Ovaj asortiman uključuje korijenje poput manioke i slatkog krumpira, zajedno s listovima koji se obično ugrađuju u juhe i variva. Jedno popularno jelo poznato kao “gulaš” kombinira različito povrće i meso, često pojačano autohtonim biljem i začinima, što dovodi do snažnih okusa i značajnih nutritivnih prednosti. Nadalje, fokus na prehranu diljem Afrike naglašava važnost očuvanja prirodnih resursa i korištenja lokalnih sastojaka. Diljem kontinenta mnoge zajednice prakticiraju održive metode uzgoja i pripreme hrane koje smanjuju otpad i povećavaju hranjivu vrijednost.

Tradicionalne tehnike poput fermentacije, sušenja i dimljenja obično se koriste za očuvanje hrane i produljenje njezinog roka trajanja. Tipična afrička prehrana nudi znatne zdravstvene prednosti, jer konzumacija raznih cjelovitih žitarica, mahunarki, voća i povrća doprinosi načinu života koji obiluje vitaminima, mineralima i vlaknima. Usredotočujući se na prirodnu i neprerađenu hranu, ova metoda prehrane može pomoći u prevenciji kroničnih bolesti poput bolesti srca i dijabetesa.

Nadalje, afrička kuhinja njeguje duboku vezu s kulturnim naslijeđem i tradicijom stanovnika kontinenta. Svaki obrok pripovijeda priču o povijesti, vjerovanjima i društvenim vrijednostima, čineći vrijeme obroka vitalnom komponentom kulturnog identiteta i društvenog angažmana.

Iako je afrička kuhinja pod utjecajem globalizacije, temeljna načela i metode pripreme hrane čvrsto su ukorijenjene u prastaroj tradiciji koja se prenosi generacijama. U biti, afrička prehrana obuhvaća više od puke prehrane; utjelovljuje živo kulturno nasljeđe, ekološki sklad i zdrave prehrambene prakse koje doprinose dobrobiti zajednice.

Preporučujemo