Osjećaj stalno zapušenog nosa nije nimalo prijatan, maročito ako se javlja često i traje dugo. Postoje slučajevi da se neke ososbe ujutro probude sa ovakvim stanjem iako taj problem nisu imali noć ranije.

Možda ćete biti zatečeni, ali hrana pojedena prije spavanja zapravo može biti uzrok začepljenosti nosa. Bilo da se radi o obilnom obroku kasno navečer, začinjenoj kuhinji ili čak maloj porciji kiselog voća, ovi izbori u prehrani mogu rezultirati jutarnjom nelagodom. Simptomi se često pripisuju gastroezofagealnoj refluksnoj bolesti (GERB ili GORD). Ako se nađete u ležećem položaju, ovo stanje potiče kretanje želučane kiseline prema gore u vaše sinuse i nosne prolaze.

  • Određene osobe, poput onih s prekomjernom tjelesnom težinom, trudnica, pušača ili osoba koje uzimaju određene lijekove, posebno su osjetljive na ovu bolest. GERB ima potencijal izazvati postnazalno kapanje, koje je karakterizirano otjecanjem nosne sluzi niz grlo. Osim nazalne kongestije, GERB se može manifestirati kao uporan kašalj (procjenjuje se da pogađa 25 do 40 posto osoba s kroničnim kašljem) i osjećaj stezanja u gornjem dišnom sustavu.

Kako vrijeme prolazi, manifestacije ove bolesti mogu se pogoršati, što dovodi do problema s gutanjem, prekomjerne proizvodnje sline, smanjenja tjelesne težine, neugodnog zadaha, suhih usta i nelagode u prsima. Pronalaženje olakšanja od jutarnje nazalne kongestije zahtijeva provedbu učinkovitog liječenja refluksa. Preporučljivo je konzultirati se s liječnikom koji može odrediti najprikladniji postupak za vaše specifične okolnosti. To može uključivati ​​pridržavanje regulirane prehrane ili korištenje propisanih lijekova.

Kao početnu točku, evo nekoliko jednostavnih smjernica koje mogu pomoći u prevenciji ovog sveprisutnog problema koji utječe na milijune pojedinaca diljem svijeta: Kako biste postigli miran san, mudro je suzdržati se od jela neposredno prije spavanja. Preporučuje se da između zadnjeg obroka i spavanja prođe najmanje dva do tri sata. Nadalje, ključno je izbjegavati alkohol, kiselu hranu, začinjenu kuhinju i masna jela jer mogu pogoršati simptome refluksa.

Za miran san i smanjenje nelagode savjetuje se nošenje širokih pidžama koje ne ograničavaju stomu, suzdržavanje od pretjeranog saginjanja prije spavanja kako bi se ublažila nelagoda uzrokovana refluksom i podizanje uzglavlja kreveta kako bi se spriječilo refluksa kiseline da ne dospije u nosne prolaze i sinuse. Pridržavajući se ovih preporuka, imate sposobnost znatno poboljšati kvalitetu sna i smanjiti ili eliminirati jutarnju kongestiju.

Iako može biti potrebno neko vrijeme za rješavanje refluksa, primjena ovih prijedloga može ublažiti vaše simptome i poboljšati vaše cjelokupno stanje. Održavanje pravilne hidratacije ključno je za vaše opće zdravlje i stanje. Ljudsko tijelo sastoji se od otprilike 60% vode, što ovaj esencijalni element čini sastavnim dijelom gotovo svake tjelesne funkcije. Dosljedno pijenje dovoljne količine vode svaki dan ključno je za regulaciju tjelesne temperature, podmazivanje zglobova, olakšavanje dostave hranjivih tvari i kisika u stanice te učinkovito uklanjanje otpada iz tijela.

Savjeti za održavanje hidratacije: Održavajte ujednačen unos vode: Savjetuje se piti najmanje osam čaša vode dnevno. Količina se može razlikovati ovisno o osobnim potrebama, razini aktivnosti i trenutnoj klimi. Kako biste osigurali pravilnu hidrataciju i uspostavili dosljednu naviku pijenja, bitno je da boca s vodom bude uvijek dostupna. Imajući bocu vode u svom posjedu tijekom dana, lakše ćete ostati hidrirani i pridržavati se redovitog rasporeda pijenja.

Uključivanjem hidratantnih namirnica kao što su lubenica, krastavci i naranče u svoju prehranu, možete učinkovito održavati razinu hidratacije zbog visokog sadržaja vode. Kako bi se izbjegao prekomjerni gubitak tekućine, preporučuje se ograničiti unos kofeina i alkohola jer ti napitci mogu djelovati kao diuretici.

Kako bi se održala odgovarajuća hidracija, ključno je promatrati boju urina jer svijetložuta nijansa obično označava dovoljnu hidriranost, dok bi tamnija žuta nijansa mogla ukazivati ​​na dehidraciju. Optimiziranje vaše dobrobiti može se bez napora postići postizanjem odgovarajuće hidratacije. Kontinuirani unos vode ne samo da održava vitalnost, već i poboljšava koncentraciju i omogućuje optimalno funkcioniranje tijela.

Preporučujemo