Stara narodna poslovica kaže da za svaku bolest raste jedna biljka u prirodi koja je liječi. O ljekovitosti bilja se zna od davnina i iako je medicina jako napredovala i postoje lijekovi za mnoge bolesti ljudi i dalje koriste prirodne preparate.

Svojstva antialergijskog čaja za jačanje imuniteta, koji je prožet protuupalnim biljem, mogu pomoći u borbi protiv specifičnih simptoma alergije. Obrambena reakcija imunološkog sustava na prevladavajuće alergene iz okoliša poput peludi s drveća, cvijeća i trave manifestira se kao alergija.

Alergijski rinitis, poznatiji kao peludna groznica, sezonska je alergija koja se obično javlja u proljeće, ljeto i ranu jesen. S druge strane, alergije na prašinu, dlaku kućnih ljubimaca i grinje traju tijekom cijele godine. Znakovi sezonskih alergija lako su uočljivi, iako se povremeno mogu zamijeniti sa simptomima obične prehlade.

Ove indikacije uključuju kihanje, začepljenost, umor, suze i svrbež u očima, grebanje u grlu, kašalj i otežano disanje. Alergijski rinitis, također poznat kao peludna groznica, može se ublažiti korištenjem lijekova koji se izdaju na recept ili bez njega, kao što su antihistaminici i dekongestivi, kako bi se ublažila nelagoda uzrokovana ovim simptomima. Kako bi se ubrzalo poboljšanje dišnog sustava i disanja, biljke se mogu kombinirati s čajem.

Kopriva, antialergijska biljka koja se široko koristi u tradicionalnoj narodnoj medicini, posjeduje značajna ljekovita svojstva. Nedavna studija provedena 2018. godine otkrila je da kopriva ima snažno protuupalno djelovanje i može ublažiti simptome peludne groznice ciljajući na receptore i enzime uključene u alergijske reakcije. Znanstvena istraživanja također su pokazala da je čaj od lišća koprive vrlo učinkovit u ublažavanju simptoma poput kihanja, curenja nosa i svrbeža očiju povezanih s alergijama.

  • Čaj od đumbira, poznat po snažnim antihistaminskim svojstvima, preporučuje se konzumirati prije spavanja kako bi se spriječile histaminske reakcije. Studija provedena 2010. godine potvrdila je da prirodni protuupalni spojevi prisutni u đumbiru mogu ublažiti simptome alergije i sinusitisa, olakšati izbacivanje viška sluzi iz pluća i smanjiti upalu nosa. Čaj od đumbira poželjno je piti redovito, 2-3 puta dnevno.

Ojačajte svoj imunološki sustav i iskusite dobrobiti prirodnog antihistaminika s vitaminom C. Pripremite ga tako što ćete oguliti koru svježeg organskog limuna ili upotrijebiti sušenu koru citrusa. Uzmite 1-2 žličice limunove korice i pomiješajte je s 2 šalice vruće vode u posudi. Ostavite da odstoji 5-10 minuta, zatim procijedite. Uživajte u šalici revitalizirajućeg čaja od limuna 2-3 puta dnevno.

Još jedna korisna opcija za sezonske alergije je čaj od paprene metvice, poznat po svojim rashlađujućim svojstvima koja smiruju grlobolju. Osnažujuća aroma djeluje kao dekongestiv, olakšavajući začepljenost nosa. Čaj od slatkog korijena obično se koristi kao lijek za upale, osobito u slučajevima alergija. Njegova izvanredna protuupalna svojstva čine ga učinkovitim rješenjem za ublažavanje simptoma poput svrbeža i curenja nosa.

Zeleni čaj, s druge strane, služi kao snažan antioksidans i izuzetan izbor u borbi protiv alergija. Može se pohvaliti visokim razinama metiliranih katehina i epigalokatehin galata , poznatih po svojim antialergijskim učincima. Osim toga, zeleni čaj sadrži kvercetin, biljni spoj koji olakšava protuupalno djelovanje protiv alergena i pomaže u sprječavanju imunoloških odgovora izazvanih peludom, prašinom i životinjskom dlakom.

Čaj od kurkume, sa svojim snažnim protuupalnim i antioksidativnim svojstvima dobivenim iz korijena kurkume, djeluje kao prirodni antihistaminik koji odgađa pojavu simptoma povezanih sa sezonskim alergijama. Postoji nekoliko biljnih čajeva koji se obično koriste za ublažavanje simptoma astme.

Jedan takav čaj je čaj od ružmarina, koji sadrži antioksidanse i protuupalna svojstva koja mogu učinkovito liječiti respiratorna stanja, uključujući astmu i alergije. Još jedan koristan biljni čaj je čaj od đumbira, budući da korijen đumbira ima sposobnost opuštanja dišnih puteva i smanjenja teškog disanja i kratkog daha. Istraživanja su pokazala da komponenta đumbira pod nazivom gingerol može čak potaknuti disanje i smanjiti hiperreaktivnost dišnih putova. Osim toga, otkriveno je da čaj od đumbira ublažava stezanje u prsima.

Čaj od duda, koji se stoljećima koristi za liječenje bolesti dišnog sustava, također može biti od pomoći u liječenju simptoma astme kao što su kašalj, dispneja i upala. Poznato je da ovaj čaj opušta dišne ​​puteve. Na kraju, čaj od sladića, napravljen od korijena sladića, sadrži spoj zvan glicirizin koji se pokazao učinkovitim u ublažavanju simptoma astme.

Zapravo, studije su pokazale da ovaj spoj, u kombinaciji s lijekovima za astmu poput albuterola, može pružiti olakšanje i životinjama i ljudima. Kofein, koji se nalazi i u crnom i u zelenom čaju, pokazao je brojne studije da ima pozitivan učinak na simptome astme. Ovi čajevi sadrže kofein, koji može poboljšati funkciju pluća i pospješiti širenje dišnih puteva.

 

 

Preporučujemo