Ljudi su od davnina upoznati sa ljekovitošću biljaka i koriste ih  u narodnoj medicini. I danas travari pripremaju pripravke od ljekovitog bilja i sastojaka po receptima koje su im prenijeli njihovi stari.

Prema Momčilu Antonijeviću, stručnjaku za narodno travarstvo, jabučna tikva biljka je duboko ukorijenjena u povijest liječenja raznih bolesti, a smatra se da štiti i od udara groma. Za pripremu melema 300 grama tek ubranih jabuka pomiješajte sa 150 grama domaće masti.

Započnite pažljivim pranjem svinjske masti u devet odvojenih voda, zatim je pomiješajte sa zgnječenom jabukom i ostavite da se smjesa kuha. Nakon što prokuha, smjesu prebacite u staklenku i ostavite da odstoji najmanje 24 sata prije prve primjene. Za dulje čuvanje, melem stavite u hladnjak. Za nanošenje balzama, počnite nježnim pranjem zahvaćenog područja kože blagim sapunom i mlakom vodom.

Zatim prijeđite na nanošenje tankog sloja balzama. Preporuča se ovaj postupak provoditi dva puta dnevno tijekom jednog mjeseca. Blagotvorne komponente koje se nalaze u biljci Guardian obuhvaćaju niz vrijednih tvari kao što su jabučna i mravlja kiselina, sol, vosak, šećer i minerali.

Nadalje, tinktura dobivena iz ove biljke ima potencijal poslužiti kao homeopatsko rješenje za ublažavanje nelagode povezane s upaljenim grlom. Sažeto rečeno, melem koji domaćice toplo preporučuju ima sposobnost ublažiti razne kožne probleme, poput upalnih akni, hiperpigmentacija, staračkih i trudničkih pjega, ali i čireva i bradavica. Kožni ulkus je manifestacija iznenadne upale žlijezda lojnica i znojnica, obično izazvana bakterijskom infekcijom.

  • Ovo stanje prvenstveno proizlazi iz neadekvatnih higijenskih praksi i nenamjernih, nevidljivih ozljeda koje ostaju izložene prljavštini kroz dulje vrijeme. Pojedinci s dijabetesom, pothranjenošću, gastrointestinalnim poremećajima ili poviješću zaraznih bolesti osjetljiviji su na ovaj oblik upale. Kada dođe do ozljeda kože, čin grebanja nečistim noktima ili četkom, pa čak i trljanje grubom tkaninom vlastite odjeće, može pridonijeti razvoju kožnih čireva.

Bilo da se primjenjuje lokalno u obliku obloga, masti ili ulja, neven se pokazao izvanrednim rješenjem za brojne kožne bolesti. Dodatno, konzumacija čaja od nevena je vrlo preporučljiva zbog njegove sposobnosti pročišćavanja krvotoka tijekom vremena, čime pomaže u liječenju infekcija. Rizik od akutne upale žlijezda lojnica povećava nedostatak esencijalnih masnih kiselina, kao i vitamina B2 i B6, folne kiseline i cinka.

Obično se čirevi pojavljuju na područjima s dlakama, kao što su pazusi, stražnji dio vrata, područje ramena, unutarnja strana bedara, prepone i genitalije. Također se mogu pojaviti na podlakticama, prednjem dijelu šake, licu, usnama i drugim dijelovima tijela, uključujući i stražnjicu. Nelagoda i bol povezani s njima su intenzivni, praćeni crvenilom, toplinom i oticanjem okolne kože.

Ako potraju ili postanu kronični, mogu ukazivati ​​na kompromitirani imunološki sustav. Kako biste nježno očistili područje oko čira, preporuča se korištenje ili kamilice ili obične tople vode. Po želji se u vodu može dodati i mala količina soli. Nakon procesa čišćenja, važno je nježno osušiti područje bez pritiskanja ili pokušaja izvlačenja tekućine.

Namažite obilnu količinu domaćeg meda na čir, a po želji dodajte nekoliko kapi propolisa više puta tijekom dana. Nakon toga, sigurno prekrijte područje gazom ili zavojem. Redovito mijenjajte gazu, pazeći pri svakoj promjeni nježno očistiti područje neugode, nakon čega slijedi nanošenje svježeg sloja meda. Tijekom nekoliko dana primijetit ćete potrebu za izbacivanjem gnojnog čepa, dopuštajući gnoju da prirodno iscuri.

U svrhu prevencije bolesti važno je istaknuti važnost održavanja osobne higijene redovitim pranjem i presvlačenjem. Ključno je zapamtiti osnovno pravilo kada se radi o čirevima – ni pod kojim okolnostima čir se ne smije izbacivati ​​na silu jer to može dovesti do potencijalnog širenja infekcije, osobito ako se nalazi u području glave i vrata.

Preporučujemo