Skoro u svakom domu na Balkanu domaćice uzgajaju kućne biljke koje prostorijama daju t5oplinu i uljepšavaju ih. Mnogima je omiljena orhideja koja je prilično zahtijevna za održavanje.

Orhideje su nevjerojatno graciozne i profinjene biljke, što ih čini jednim od najpopularnijih izbora za sobno cvijeće. Služe kao savršena ukrasna značajka, omogućujući vam da uspostavite lijepo cvjetajuće područje u svom domu. Kako biste ih održavali u optimalnom stanju, bitno je pridržavati se dolje navedenih prijedloga. Uz pomoć portala mojerecepty možete uzgojiti zaista zapanjujuće orhideje.

Odaberite područje na koje ćete ga postaviti. Razmotrite određenu sortu orhideja koju odaberete i smjestite svijetlo područje gdje može uživati ​​u neizravnoj sunčevoj svjetlosti. Ako ne, možda neće uspjeti cvjetati. 2. Napunite ga jedinstvenom vodom. Orhideje su jedinstvene biljke i kao takve ne treba ih zalijevati običnom vodom. Odlučite se za vodu koja ima nisku koncentraciju minerala, jer voda iz slavine može biti prilično oštra za korijenje. Podloga mora biti vlažna, ali ne natopljena vodom.

3. Osigurajte biljci gnojivo. Specijalizirane trgovine nude gnojivo posebno dizajnirano za vašu orhideju. To će jamčiti da ona prima bitne vitamine i hranjive tvari potrebne za njezin kontinuirani rast. 4. Održavajte ga na optimalnoj temperaturi. Orhideje ne podnose mraz. Orhideje najbolje uspijevaju na temperaturama nižim od 30°C, s minimalnim zahtjevom od 9°C. Da biste zadržali vlagu, korisno je koristiti kamenčiće koji zadržavaju vodu u posudi ili staviti ovlaživač zraka u prostoriju ako vam je zrak u stanu suh. Potreban im je zrak, ali on bi trebao dolaziti bez oštećenja lišća ili stvaranja jakog propuha.

 

5. Potrebno je ukloniti cvjetove koji su već ocvali. Ako primijetite da je vaša orhideja prestala cvjetati i rasti, vrijeme je da odrežete stabljiku. Prije nego što počne žutjeti, pokušajte odrezati 1 cm od prvog primjetnog rasta. 6. Sijte ga dvogodišnje. Svake dvije godine trebali biste presaditi orhideju koristeći supstrat koji je posebno formuliran za ove vrste biljaka. Uspijeva i u borovoj kori.

  • Posuda za cvijeće mora biti prozirna kako bi se omogućila fotosinteza iu korijenju. Prije premještanja biljke u novu posudu, pregledajte korijenje i uklonite sve oštećene. Vjerujemo da su vam ovi prijedlozi bili od pomoći i da vam vaše orhideje donose radost. Zaštita lišća – impresivni rezultati korištenjem običnog mlijeka. Kako biste spriječili propadanje listova, upotrijebite štapić s vatom umočen u mješavinu vode i mlijeka. U čašu dodajte 70 ml vode, zatim dodajte 30 ml punomasnog ili poluobranog mlijeka i dobro promiješajte.

Zatim uzmite pamučni štapić, uronite ga u otopinu i nježno očistite lišće. Neobične metode za poticanje cvjetanja orhideje. Dugi niz godina, ova žena uzgaja orhideje i uživa dijeliti svoju strast s drugima. Njezin koncept stekao je značajnu popularnost, što pokazuje više od 2,5 milijuna pregleda videa koji je postavila na internet. Iskusni uzgajivač predlaže da, ako imate poteškoća s cvjetanjem orhideje, svakako razmislite o isprobavanju ove dvije tehnike.

Jedna tehnika: toplinski šok Opće je poznato da su orhideje osjetljive na nagle promjene temperature i takve fluktuacije mogu uzrokovati zaustavljanje procesa cvatnje. Doista, biljka najučinkovitije uspijeva kada je noćna temperatura približno 6 stupnjeva niža od dnevne. Kad dulje vrijeme ne cvjeta, scenarij se mijenja. Međutim, blagi temperaturni šok potaknut će dugo očekivane pupoljke da brzo niknu. Savjetuje se suzdržavanje od korištenja ove tehnike stimulacije tijekom proljetne sezone.

Tijekom noći, kada se temperatura spusti između 16-18°C, postavite orhideju na otvoreno, bilo na balkon ili u vrt, pazeći da bude okrenuta licem od vjetra. Ako je balkon zatvoren, cvijet držite bliže otvorenom prozoru, pazeći da ne bude izložen izravnom propuhu. Ostavite orhideju vani preko noći i izložite je sunčevoj svjetlosti tijekom dana. Tijekom dana sunce grije lišće, dok se noću hladi. Nakon dvotjednog pokusa, uzgajivač navodi da će orhideja dobiti dovoljno ugljičnog dioksida, što će biti dovoljno za rast korijena, lišća i željno iščekivanih pupova i cvjetova.

Ova tehnika za poticanje cvatnje može se primijeniti i tijekom ljeta i rane jeseni. Unatoč tome, razvoj stabljika i kasnijih pupova zahtijevat će više vremena, budući da su ljetne noći obično tople, a pad dnevne temperature minimalan. Kako počinje jesen, niže noćne temperature pozitivno utječu na cvjetanje orhideja, iako intenzitet sunčeve svjetlosti opada. Tijekom jeseni, kada je vanjski zrak hladan, ali u zatvorenom prostoru djeluje ugodno, prostoriju u kojoj se nalazi orhideja svakako provjetravajte češće.

Budite oprezni s propuhom, jer ga orhideje ne podnose! Pokušajte eksperimentirati, ali imajte na umu da ako orhideja opada tijekom cijele godine, a vi ste je zanemarivali, nagle promjene temperature možda neće dati povoljne rezultate. 2 savjet: Probudite se osvježeni i suhi. Ova tehnika stimulacije prikladna je za sve orhideje koje ne cvjetaju i može se koristiti tijekom cijele godine. Početni korak je produžiti vrijeme između svakog zalijevanja.

Na primjer, ako je vaša rutina bila zalijevati cvijeće svaka četiri dana kako biste potaknuli cvjetanje, sada trebate produžiti taj interval na svakih osam dana. Nakon što se korijenje i supstrat temeljito osuše nakon prethodnog zalijevanja, pričekajte još nekoliko dana – četiri dana ako je vrijeme vruće i osam dana ako je umjereno toplo – prije ponovnog zalijevanja cvijeta. Ako nemate vremena za procjenu tla i zbrajanje dana, postoji jednostavnija metoda: jednostavno udvostručite trajanje sušne sezone. Ključno je izbjegavati prskanje korijena i lišća biljke.

Dodatno, predlažemo izbjegavanje svih oblika biostimulansa, gnojiva i biljaka za tuširanje tijekom razdoblja stimulacije. Nakon što nikne željno očekivani pupoljak, prijeđite na redovitu metodu zalijevanja. Kada se tijekom jesenskih ili zimskih mjeseci pojavi stabljika cvijeta, biljci je potrebno dodatno osvjetljenje. Da biste spriječili pregrijavanje cvijeta, dovoljno je fokusirati svjetlo samo na vrh. Imajte na umu da nedovoljna rasvjeta tijekom jesensko-zimskih mjeseci može spriječiti kontinuirani razvoj stabljika.

Preporučujemo