Redovno praćenje vrijednosti krvnog pritiska je vrlo važno jer je on dobar pokazatelj našeg zdravlja. Veliki broj ljudi ima kod kuće aparat za mjerenje pritiska a mi vam danas donosimo nekoliko savjeta.

Ovaj nalaz potkrepljuje preliminarnu hipotezu da povećani pritisak pri stajanju kod mladih osoba ima presudnu ulogu u postavljanju dijagnoze. Hipertenzija može predstavljati značajne rizike za naše zdravlje; stoga, ako smo upoznati s ovim stanjem, bitno ga je redovito pratiti kako bismo otkrili bilo kakve promjene, omogućujući brz odgovor kada je to potrebno. Jeste li ikada osjetili značajnu nelagodu nakon naglog ustajanja?

Pojedinci čiji krvni tlak pokazuje primjetne fluktuacije kada poraste imaju dvostruko veću vjerojatnost da će doživjeti srčani udar. Pojedinci koji imaju problema s krvnim tlakom možda su već svjesni zabrinjavajućih metrika povezanih s ovim stanjem; međutim, često se kaže da ponavljanje potiče razumijevanje. Uobičajeno je lagano smanjenje gornjeg tlaka u trenutku naglog ustajanja. Ako niži tlak ima višu vrijednost, to ukazuje na povećani rizik od srčanog udara.

Studija, detaljno opisana u članku pod naslovom “Hipertenzija”, obuhvatila je kohortu od 1207 osoba u dobi između 18 i 45 godina, od kojih je svima dijagnosticirana hipertenzija prvog stupnja, karakterizirana očitanjima sistoličkog krvnog tlaka u rasponu od 140 do 159 mmHg i dijastoličkog vrijednosti između 90 i 100 mmHg. Studija je otkrila da su sudionici koji pokazuju najvišu razinu niskog krvnog tlaka pri stajanju bili izloženi dvostruko većem riziku od srčanog udara u usporedbi s ostatkom kohorte.

  • Nalazi potvrđuju preliminarnu hipotezu da je povišen krvni tlak u adolescenata značajan u dijagnostičke svrhe. Dr. Paolo Palatini sa Sveučilišta u Padovi izjavio je: “Bili smo zapanjeni kada smo otkrili da čak i minimalno povećanje tlaka može poslužiti kao znak upozorenja na potencijalnu opasnost.” Izrazio je optimizam da će ovo otkriće pomoći u liječenju pacijenata s povišenim krvnim tlakom, uključujući i one vrlo mlade.

 

Dodatni tekst:

Nekada smatran hranom za manje privilegirane, kačamak se sada ponovno pojavljuje kao egzotično jelo “čistoće”. Ovo jelo, napravljeno od bijelog ili žutog kukuruznog brašna, naširoko je poznato kao kukuruzno brašno ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak je ne samo izvrsna opcija za doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koji su nam dostupni.

Bogato esencijalnim nutrijentima, kukuruzno brašno opskrbljuje naše tijelo vitalnim komponentama, uključujući vitamine A, E, razne vitamine B skupine i niz minerala. Kačamak se ističe značajnim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masnoće koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno pridonose zdravlju, a posebno pogoduju radu crijeva.

Znatan sadržaj vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari apsorbiraju sporije, čime se potiču normalni probavni procesi u crijevima. Prvenstveno opravdanje za konzumaciju kačamaka leži u njegovim blagotvornim svojstvima, primjenjivim bez obzira na to imate li probavne probleme ili ne. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima koji u kombinaciji s korisnim biljnim masnoćama značajno pridonose poticanju učinkovite crijevne peristaltike.

To pomaže u prevenciji zatvora i reguliranju probave. Zbog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao korisna namirnica osobama s povišenom razinom kolesterola. Štoviše, značajan je u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i u jačanju zdravlja srca. Kačamak se preporuča dojenčadi i djeci zbog blagotvornog djelovanja na bolju probavu i jačanje imuniteta pročišćavanjem i jačanjem crijevne flore. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten.

Shodno tome, kačamak treba uvrstiti u redovnu prehranu pacijenata oboljelih od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa. Antioksidansi prisutni u kukuruzu igraju vitalnu ulogu u zaštiti crijeva i tijela od oksidativnog stresa. Dobrobiti kačamaka za mršavljenje su evidentne. S obzirom da i kukuruz i kačamak imaju brojne prednosti za zdravlje probave, često se preporučuju u programima mršavljenja s ciljem smanjenja tjelesne težine.

Kačamak pomaže u čišćenju crijeva i pospješuje probavu, što je neophodno za održavanje nutritivne prehrane. Nadalje, ima malo kalorija, a pruža znatnu energiju, što energiju dobivenu iz njega čini posebno vrijednom u prehrani s ograničenim unosom kalorija.

Preporučujemo