Tokom godina naše tijelo se troši i postaje sve manje funkcionalno. Danas govorimo o hrskavici oko zglobova koja ima važnu ulogu u njihovom funkcionisanju a kada se istroši dolazi do oštećenja.

Hrskavica je snažno, ali fleksibilno tkivo koje omogućuje učinkovit rad zglobova. Naime, u zglobu koljena povezuje femur, potkoljenicu i čašicu koljena, dok zglobna tekućina osigurava podmazivanje hrskavice, olakšavajući kretanje svih uključenih dijelova. Oštećenje hrskavice može nastati zbog ozljede ili pada, što se često vidi u sportskim incidentima ili zbog iznenadnog uvijanja zgloba pod pritiskom.

Nadalje, hrskavica se može oštetiti ponavljajućim pokretima i sporim trošenjem koje se događa tijekom godina korištenja. Za određene osobe, oštećenje zglobova može biti povezano s nepravilnim držanjem, što može proizaći iz urođenog problema ili ranije ozljede. Oštećenje hrskavice dovodi do niza simptoma. Problemi sa zglobovima mogu se manifestirati različitim simptomima, koji mogu uključivati ​​bol ili oticanje, osjećaj da nešto “štipa” ili “visi” u zapešću tijekom savijanja i osjećaj krckanja ili “struganja” kada je zapešće u pokretu.

Drugi znakovi mogu uključivati ​​nemogućnost potpunog savijanja ili ispravljanja zgloba, osjećaj nestabilnosti, ukočenosti i ograničen raspon pokreta. Kako bi se utvrdilo bilo kakvo propadanje ili oštećenje hrskavice, neophodno je provesti sveobuhvatnu medicinsku povijest (anamnezu) i fizički pregled, često dopunjen slikovnim tehnikama poput rendgenskih zraka ili magnetske rezonancije.

Osim toga, može se koristiti artroskopija; ova minimalno invazivna kirurška tehnika uključuje umetanje artroskopa kroz mali rez u zahvaćeni zglob, omogućujući kirurgu da kroz kameru vidi strukturu i tkivo zgloba. Koji su izbori liječenja dostupni za ozljede zglobne hrskavice? Nekirurške metode usmjerene su na ublažavanje simptoma i sprječavanje dodatnog oštećenja hrskavice.

  • Ove terapije povećavaju snagu i pokretljivost zglobova dok umanjuju bol, što u konačnici dovodi do poboljšane kvalitete života. Za liječenje zahvaćenog zgloba, koristite ledene obloge 15 minuta, zatim ostavite sat vremena odmora; ovaj pristup pomaže u smanjenju oteklina. Dok sjedite ili ležite, preporučljivo je držati nogu podignutu i izbjegavati bavljenje sportom ili bilo kakvim aktivnostima koje bi mogle opteretiti zglob. Mogu se koristiti protuupalni lijekovi koji se izdaju bez recepta, a injekcije kortikosteroida mogu pomoći u ublažavanju boli i upale.

Nadalje, injekcije hijaluronske kiseline mogu ponuditi podmazivanje zglobova, što smanjuje trenje između kostiju i olakšava nelagodu. Obično će liječnik predložiti pacijentu da se posavjetuje s fizioterapeutom, koji će osmisliti personalizirani režim vježbi i istezanja usmjerenih na jačanje mišića oko zgloba i povećanje njegove stabilnosti. Kirurška intervencija često je najučinkovitija metoda za liječenje oštećene zglobne hrskavice, budući da se ta hrskavica bori da samostalno zacijeli. Tipično, ove operacije koriste artroskopske tehnike i fokusiraju se na liječenje akutnih ozljeda.

Unatoč tome, njihova namjera nije rješavanje teškog propadanja hrskavice uzrokovanog osteoartritisom. Na Medicinskom fakultetu Yale kirurzi provode postupak poznat kao mikrofrakturalna intervencija. U ovoj tehnici prave se male rupe u kosti i koštanoj srži koja se nalazi ispod oštećene hrskavice. Ovo djelovanje potiče regeneraciju kostiju, potičući stanice koštane srži da počnu obnavljati oštećenu hrskavicu. Međutim, hrskavica koja nastaje kao rezultat ima vlaknasti sastav.

Iako sprječava kosti u izravnom kontaktu jedna s drugom, nedostaje mu ista učinkovitost i otpornost kao zdrava, normalna zglobna hrskavica. Osteohondralni autotransplantat koristi se za manje ozljede hrskavice, uključujući kiruršku ekstrakciju malog dijela kosti i hrskavice iz područja zgloba koje ne nosi težinu, koji se zatim presađuje na mjesto ozljede. Ova tehnika rezultira glatkom površinom zgloba, ponovno omogućujući bezbolno kretanje. Ova metoda ima određene nedostatke jer u zglobu nema područja koja ne nose težinu.

Ako je donorska hrskavica dostupna, može se koristiti komparativna tehnika; unatoč tome, transplantirana hrskavica nema istu razinu izdržljivosti kao originalna hrskavica. Transplantacija hondrocita primjenjiva je kod ozljeda do 10 cm², pod uvjetom da ligamenti i pokretljivost zglobova ostanu nepromijenjeni. Kirurg prikuplja zdravu hrskavicu iz dijela zgloba koji nosi minimalnu težinu i šalje to tkivo u laboratorij. U laboratoriju se hondrociti ili stanice hrskavice uzgajaju sve dok ne bude dovoljno volumena za rješavanje ozljede. Ove stanice stvaraju novu hrskavicu.

Ovaj se pristup neprestano poboljšava i provodi sve sofisticiranijim tehnikama kako bi se smanjila vjerojatnost komplikacija nakon operacije. Posljedica osteoartritisa je propadanje hrskavice, što ne utječe samo na kost, već i na ligamente, tetive i sinovijalnu membranu koja obavija zglob. Konkretno, u koljenu je meniskus također pod utjecajem osteoartritisa. Analgetici se često koriste za ublažavanje boli, dok nesteroidni protuupalni lijekovi pomažu smanjiti upalu u liječenju osteoartritisa.

Unatoč tome, njihova produljena uporaba se ne preporučuje zbog mogućih nuspojava, što rezultira sve većim fokusom na nefarmakološke opcije poput kondroitina, glukozamina i kolagena, koji su temeljitije proučeni. Kolagen je primarni protein prisutan u vezivnom tkivu sisavaca, a literatura prepoznaje čak 28 različitih vrsta. Nedavno je došlo do zamjetnog porasta na tržištu niza proizvoda koji se uvelike razlikuju po svojim strukturama i svojstvima. Ovi proizvodi obuhvaćaju prirodni topljivi i netopivi kolagen, želatinu (koja je oblik denaturiranog kolagena) i hidrolizirane kolagene (koji se sastoje od peptida ili aminokiselina), a svi su stvoreni različitim razinama hidrolize.

Hidrolizirani kolageni ističu se među različitim vrstama zbog svoje posebne sposobnosti da izdrže razgradnju tijekom probave, omogućujući da njihove aminokiseline budu lako dostupne u krvotoku. S druge strane, prirodni kolageni doprinose poticanju “oralne tolerancije”, mehanizma koji ublažava imunološki odgovor u probavnom traktu. Ovo naglašava prijedlog za formulacije koje kombiniraju i hidrolizirani kolagen i određene prirodne kolagene. Točnije, radi se o kolagenu tipa II koji potencijalno može pomoći u ublažavanju upalnih procesa povezanih s osteoartritisom.

Preporučujemo