Možda se i vama nekada desilo da vamse zavrti u glavi nakon što naglo ustanete iz ležećeg ili sjedećeg položaja i znate da to nije nimalo prijatan osjećaj. U nastavku ovog teksta pročitajte koji su mogući uzroci.
Vjerojatno ste se barem jednom susreli s neugodnim osjećajem vrtoglavice nakon naglog ustajanja s kreveta ili stolice. Možda vam se tijekom takvog slučaja vid trenutno zamračio, što je zahtijevalo kratku pauzu kako biste vratili ravnotežu i povratili pribranost. Iako se ove pojave često smatraju benignim, ključno je prepoznati da vrtoglavica pri stajanju može ukazivati na problem unutar vašeg tijela koji zahtijeva pozornost. Vrtoglavica i osjećaji nestabilnosti često su povezani s naglim promjenama držanja tijela, osobito prijelaza iz sjedećeg ili ležećeg položaja u uspravan stav.
- U takvim slučajevima može doći do prolaznog pada krvnog tlaka, što dovodi do smanjene opskrbe mozga krvlju i kisikom. Ovaj fenomen se naziva ortostatska (posturalna) hipotenzija. Posljedično, gravitacija dovodi do nakupljanja krvi u donjim ekstremitetima, trenutno lišavajući mozak odgovarajućeg kisika. U tipičnim situacijama tijelo reagira instinktivno: broj otkucaja srca se ubrzava, krvne žile se sužavaju, a mišići pomažu u vraćanju krvi u srce. Ipak, ako je ova reakcija usporena ili nedovoljna, mogu se pojaviti simptomi poput vrtoglavice, zamagljenog vida i osjećaja nesvjestice. Što se događa kada netko doživi zamračenje vida?
Privremeni gubitak vida povezan s vrtoglavicom rezultat je kratkotrajnog smanjenja dotoka krvi u mrežnicu, koja je dio oka odgovoran za vid. Kada krv ne uspije doći do mozga i očiju odgovarajućom brzinom, osoba ima osjećaj kao da vizualna slika “blijedi”. Kod osoba dobrog zdravlja, ova pojava obično traje samo nekoliko sekundi i brzo nestaje. Unatoč tome, stanja poput dehidracije, umora i niske razine šećera u krvi mogu spriječiti tu prilagodbu i produžiti trajanje simptoma. Pod kojim okolnostima vrtoglavica može ukazivati na ozbiljno zdravstveno stanje?
Dok je povremena vrtoglavica općenito benigna, određene okolnosti zahtijevaju oprez. Ovo je osobito istinito ako: Vrtoglavica traje duže od nekoliko minuta i često se javlja tijekom stajanja. Može biti popraćeno nesvjesticom ili gubitkom svijesti. Uz to, osoba može osjetiti slabost u rukama ili nogama, bol u prsima, zbunjenost ili poteškoće s govorom. Ovi simptomi mogu ukazivati na prisutnost značajnijih zdravstvenih problema, uključujući: U stanjima kao što su Parkinsonova bolest, dijabetička neuropatija i razni drugi neurološki poremećaji, dolazi do oštećenja autonomnog živčanog sustava.
Osim toga, bolesti srca nastaju kada srcu nedostaje snage potrebne za učinkovito pumpanje krvi kroz tijelo u svim položajima. Hipoglikemija se odnosi na smanjenje razine šećera u krvi, što rezultira simptomima kao što su slabost, vrtoglavica i nesvjestica. Osim toga, hormonska neravnoteža, osobito ona povezana s disfunkcijom štitnjače, može utjecati i na metabolizam i na krvni tlak.
Koje mjere se mogu poduzeti da se spriječi vrtoglavica? Srećom, postoje jednostavne radnje koje se mogu primijeniti kako bi se smanjila pojava vrtoglavice: Postupno ustajte – Započnite tako što ćete sjediti na rubu kreveta, duboko udahnuti, a zatim polako ustati. Hidratacija – osigurajte dovoljan unos vode tijekom dana, jer dehidracija smanjuje volumen krvi i dovodi do pada krvnog tlaka. Prije ustajanja preporučljivo je aktivirati mišiće laganim pomicanjem nogu i stezanjem mišića kako bi se pospješila cirkulacija. Održavanje uravnotežene prehrane je bitno; osigurajte dovoljan unos minerala poput kalija i magnezija. Ako liječnik smatra potrebnim, razmislite o povećanju unosa soli.
Redovita tjelesna aktivnost pojačava tonus krvnih žila i povećava otpornost organizma na promjene držanja tijela. Osjećaj vrtoglavice pri stajanju obično nije razlog za uzbunu; međutim, to također nije simptom koji treba zanemariti. Pozornost prema vašem tijelu je od presudne važnosti, kao i praćenje učestalosti i vremena pojavljivanja ovih simptoma uz vođenje računa o svim popratnim pokazateljima. Ako imate bilo kakvih nedoumica ili zabrinutosti, savjetuje se da se posavjetujete sa svojim liječnikom kako biste brzo identificirali potencijalne uzroke i spriječili moguće komplikacije. Zdravlje je od najveće važnosti, a marljivo promatranje tjelesnih signala često određuje razliku između brze intervencije i potencijala za ozbiljnije posljedice.