Pojava zujanja u ušima je jako neprijatna pojava a to najbolje znaju oni koji se suočavaju sa ovim problemom. U slučaju da se radi o tinitusu za njega lijek ne postoji i sa tom pojavom jednostavno morate naučiti živjeti.

Nedavna istraživanja pokazuju da oko 10 posto odraslih osoba ima poteškoće s tinitusom, s nešto većom prevalencijom uočenom kod starije i muške populacije. Iskustvo tinitusa, također poznatog kao zvonjenje u uhu, javlja se kada se zvuk opaža u nedostatku bilo kakve vanjske slušne stimulacije.

  • Drugim riječima, osobe s tinitusom mogu čuti zvukove koji zapravo ne postoje. Razlozi za ovu pojavu mogu biti vrlo različiti. Može se pripisati promjenama na krvnim žilama u području glave i vrata, grčevima mišića u srednjem uhu, bolestima uha, ozljedama glave ili vrata, multiploj sklerozi, zaraznim bolestima, sifilisu.

Osim toga, konzumacija određenih lijekova također može pridonijeti ovoj pojavi. Nadalje, osobe koje pate od visokog krvnog tlaka ili loše cirkulacije također mogu doživjeti simptom zvonjenja u ušima. U slučaju da je zujanje uzrokovano neadekvatnim protokom krvi u ušima, poželjno je da se osoba suzdrži od konzumacije kofeina, cigareta, alkohola, te da smanji unos soli.

Tinitus, stanje koje karakterizira zujanje u ušima, također se može pripisati nakupljanju voska. Pretjerano nakupljanje voska u uhu može dovesti do iritacije bubnjića i posljedično rezultirati pojavom tinitusa. Ako zujanje potraje redovito, preporuča se da potražite liječničku pomoć kako biste procijenili svoje opće dobro.

Medicinsko stanje poznato kao tinitus, ili percepcija zvuka u uhu bez vanjskog izvora, obično se naziva zujanje u ušima. Ovaj prevladavajući zdravstveni problem pogađa otprilike 15 do 20 posto populacije i najčešće se javlja kod osoba starijih od 50 godina. Međutim, važno je napomenuti da tinitus također može utjecati na djecu i adolescente.

Opsežna medicinska istraživanja pokazala su veću prevalenciju tinitusa među muškarcima. Otkrivanje simptoma tinitusa, određivanje kada je potrebna medicinska pomoć, razumijevanje mogućih uzroka i istraživanje mogućnosti liječenja neizlječivog stanja, sve su to važni aspekti koje treba razmotriti.

Tinitus, medicinsko stanje, karakterizirano je percepcijom zvukova koji nemaju vanjski izvor. Često se naziva zujanje u ušima, tinitus obuhvaća niz slušnih osjeta, uključujući zujanje, šištanje, cvrkut, riku, zviždanje, zvonjenje, škljocanje, pulsiranje i druge slične zvukove. Tinitus obično nije samostalno stanje; nego služi kao pokazatelj temeljnog zdravstvenog problema.

Nažalost, ne postoji poznati lijek za ovu bolest. Međutim, postoje različite terapije i lijekovi koji mogu pružiti olakšanje od slušnih smetnji. Dok se većina osoba s tinitusom s vremenom navikne na zvukove, jedan od svakih pet oboljelih smatra da su oni dosadni i ometajući. Tinitus se može klasificirati u dvije kategorije: objektivni i subjektivni.

Objektivni tinitus odnosi se na pojavu zvukova u pacijentovim ušima koje može čuti ne samo pacijent već i drugi, pod uvjetom da su u neposrednoj blizini. Ova vrsta tinitusa rezultat je neuobičajeno proširenih krvnih žila u i oko uha i rijedak je fenomen, koji čini samo 1% slučajeva. S druge strane, subjektivni tinitus, koji je daleko češći, podrazumijeva da je pacijent jedini percipotor zvukova u svom uhu.

Postoje slučajevi kada tinitus dosegne toliko visoku glasnoću da ometa fokus i sposobnost da čujete vanjske zvukove. Tinitus se može manifestirati u jednom uhu ili u oba, može biti kontinuiran ili sporadičan, a njegov intenzitet može varirati. Prisutnost tinitusa neizbježno je povezana s temeljnim zdravstvenim stanjem koje možda neće biti odmah vidljivo.

  • Iako su ova stanja obično benigna, pojava dugotrajnog zvonjenja u ušima može potencijalno ukazivati ​​na ozbiljniju bolest. Oštećenje unutarnjeg ili srednjeg uha glavni je krivac za tinitus. Kod osoba koje nemaju ovo stanje, srednje uho skuplja zvučne valove i prenosi ih u unutarnje uho.

Unutar unutarnjeg uha ti se valovi transformiraju u električne signale koji se zatim prenose u mozak. U mozgu se ti signali pretvaraju u zvučni zvuk. Smetnje u točnoj percepciji i interpretaciji zvukova mogu nastati zbog ozljede unutarnjeg uha, bubnjića ili sitnih koščica u srednjem uhu. Nadalje, prisutnost tumora koji utječe na uho ili akustični živac također može rezultirati osjećajem zvonjenja u ušima.

Tinitus, osjećaj zvonjenja u ušima, često se može pripisati različitim čimbenicima uključujući izlaganje glasnoj glazbi ili strojevima, ozljedama glave, vrata ili čeljusti, infekcijama uha ili nakupljanju ušnog voska. Osim toga, određeni lijekovi poput aspirina, antibiotika, diuretika i antidepresiva mogu izazvati tinitus.

Postoji nekoliko čimbenika koji mogu pridonijeti ovom stanju, uključujući hipertenziju, hiperlipidemiju, srčana oboljenja, nedostatak željeza, osjetljivost, dijabetes, autoimune poremećaje, otvrdnuće arterija, slabo aktivnu štitnjaču i probleme s cirkulacijom.

Tinitus također može biti uzrokovan otosklerozom, abnormalnim rastom kostiju srednjeg uha koji rezultira ukrućenjem sićušnih kostiju, kao i Meniereovom bolešću, koja uključuje povećani pritisak tekućine u unutarnjem uhu, što dovodi do epizoda vrtoglavice, mučnine, umor, zujanje u ušima i oštećenje sluha.

Preporučujemo