Kada stariji ostanu sami, djeca im obično okrenu leđa i više gledaju kako da izvuku neku korist od njih. Takav slučaj bio je i kod bake Radmile koja je javno ispričala brige koje je more.

Izbor roditelja da svojoj djeci daju imovinu prije nego što umru može dovesti do svađe u obitelji. To razmišlja i gospođa Radmila, koja je vidjela da su njezini prijatelji imali ovo, a zatim ostali bez doma. Stoga je sa svojom imovinom odlučila postupiti na drugi način. “Odgojila sam dvije kćeri kao samohrana majka. Sada imam petero unučadi. Dala sam im sve što sam mogla: ljubav, brigu, posao, sve sebe. A sada želim i njima pomoći, da im omogućim početak života.” Sve sam im dao samo ne stan.

Ali kad sam na kraju našao nekoga s kim bih podijelio svoje preostale godine, kćeri su me odmah poslale natrag na posao. “Bez ikakvog uvažavanja, nazivaju me sebičnom, govore da im nisam u stanju osigurati život, a ipak se moram brinuti o njima do kraja života. Ne misle da bi mogli misliti i na moje potrebe. Žalosna je istina da me to obeshrabrilo da ikome ponudim svoj stan.

Namjeravam ući, uvijek moram ući. Iznajmiti ili prodati stan da si osiguram poštenu starost”, rekla je. Radmila iznad svega voli svoje kćeri i unuke, ali kad je riječ o imovini, na to gleda iz sasvim drugog kuta. “Zašto bi netko ono za što sam cijeli život tjerala koristio kao emotivnu ucjenu protiv mene? Dala sam sve od sebe za svoje kćeri i njihovu djecu, ali sada je vrijeme da razmislim o sebi. Da, uskoro ću biti prabaka, ali to ne mijenja moju odluku.

Želim mir i dostojanstvo u preostalim godinama”, rekla je Rad u izjavi za Moje vrijeme. “Neću nikome vjerovati do kraja života.” Nekoliko njezinih vršnjaka našlo se u identičnim okolnostima. Imam dva sina i donio sam najvažniju odluku u svom životu: sve nekretnine i posjedi u mom vlasništvu i dalje će biti samo na moje ime do mog posljednjeg daha. Tek kad ja prestanem postojati, neka naslijede sve.

Za života neću nikome nešto ostaviti, pa ni stan od 96 kvadrata ili metro. “Izjavio je i naglasio da ni moji sinovi ni njihovi potomci ne smiju prodavati ovu nekretninu, čvrsto vjerujem u ispravnost moje odluke, volja vlasnika se mora poštovati, ali ne pada mi na pamet da netko drugi bira umjesto mene”, rekla je Marijola iz Zadra. Sličnog stava je i čitateljica Ana (60).

“Otac se pobrinuo da se njegova oporuka napravi na vrijeme i tako spasio i sebe i dokument. Ana je istaknula: “Imam sina koji je vrlo svjestan da u slučaju bilo kakvih problema ne može dobiti ništa, za njega nema garancija. Zajedno s pokojnim suprugom izgradila sam dom, izdržala brojne izazove i shvatila da život nije kao stara kontrola nad odlukama što ću graditi.”

Bonus tekst

Od davnina se u ljudsku prehranu dodavalo i povrće prekrasnog okusa, a ne samo niz korisnih svojstava: kelj. To je skladište vitamina, posebno vitamina C, koji je važan za pravilno funkcioniranje sustava. Osim toga, sadrži vlakna potrebna za dobru probavu – dobru crijevnu mikrofloru. Različite vrste kupusa – bijeli, crveni, kineski itd., imaju različite prednosti i svojstva, hranjive tvari u različitim količinama. Kupus se već dugo koristi u tradicionalnoj medicini, a njegova glavna terapeutska vrijednost je ublažavanje bolova, poboljšanje probavnog zdravlja i podrška procesu detoksikacije. Otok i bol se smanjuju primjenom obloga od listova kupusa. Korištenje kupusa u prehrambenim navikama i općoj medicinskoj praksi bilo je uobičajeno i kod Grka i kod Rimljana. Budući da je kupus vrlo niskokaloričan, može se koristiti za pripremu zdravog obroka. U kupusu postoje esencijalne hranjive tvari u velikom izobilju, unatoč niskom sadržaju kalorija. Osim toga, kulinarska svojstva kupusa su vrlo izvrsna jer se može jesti kao salata ili kuhati na mnogo različitih načina kao što je kuhanje, pečenje ili čak fermentacija, kao što je kiseli kupus.

Preporučujemo