Zbog toplotonog zagrijavanja i onečišćenja našeg planeta za šta smo sami krivi došlo je do velikih klimatskih promjena na globalnom nivou čije posljedice počinjemo da osjećamo svaki dan sve više.

Nakon iznimno toplog ljeta koje se uglavnom povuklo iz javnog sjećanja, naglo nas je zahvatio hladni val koji je doveo do pada temperature za više od 20 stupnjeva u jednoj noći. Ova nagla promjena potaknula je značajna nagađanja o karakteristikama nadolazeće zime. Ivan Ristić, zaljubljenik u meteorologiju, savjetuje da se treba pripremiti za hladniju sezonu nego što se dosad predviđalo.

  • Nakon iznimno toplog ljeta i nekoliko mjeseci obilježenih rekordno visokim temperaturama, najnovije prognoze govore da će jesen biti blaga, a nakon nje uslijedit će relativno umjerena zima 2024./2025. Određene prognoze upućuju na to da su promjene već u tijeku, što ukazuje na nadolazeće razdoblje koje bi moglo biti znatno hladnije nego što se dosad očekivalo.

Ivan Ristić, meteorolog amater, primjećuje da je “došlo do značajne promjene u Zemljinoj cirkulaciji, fenomena koji nije dokumentiran od 1960-ih, kada je počelo malo ledeno doba”. Znanstvenici su i dalje nesigurni u pogledu mogućnosti da se klimatske promjene manifestiraju u ovom trenutku. Ristić je svoja saznanja nadopunio informacijama iz internetskih izvora, otkrivajući da se uragani ponašaju neobično, jer ostaju neaktivni unatoč vrhuncu sezone, dok Atlantski ocean pokazuje izuzetnu mirnoću.

 

Pustinja je doživjela neočekivane promjene zbog dolaska novog fenomena. Konkretno, ove su sušne regije prošle kroz značajne transformacije, naglašene poplavama u Maroku i Alžiru, koje obično karakterizira suha i teška okolina. Tijekom posljednje dvije godine, fenomen El Niño doveo je do iznimno visokih temperatura; međutim, meteorolozi na globalnoj razini pokazuju da se El Niño bliži kraju. Nakon kratke neutralne faze, očekuje se razvoj La Niñe, obilježen jačanjem povezanim s nižim temperaturama oceana.

Ristić tvrdi da Srbija više neće biti žarište Balkana i da topli zrak iz Afrike neće dopirati u regiju. U izjavi dostavljenoj “Blicu”, Ristić sugeriše da razvoj događaja ukazuje na približavanje hladnije zime. Trenutno se u Srbiji bilježi pad temperature zraka, što dovodi do hladnijih uvjeta uz padavine. U urbanim središtima očekuju se temperature od 14 do 15 stupnjeva. Kako se rujan bliži kraju, očekuje se da će se temperature kretati između 23 i 24 stupnja.

Tvrdnja da će ova zima biti toplija više nije održiva; Predviđam zimu koja podsjeća na one iz 1980-ih. Osim toga, ugledni meteorološki izvori tvrde da će ova zima biti znatno drugačija, odnosno hladnija. Polarni vrtlog igra značajnu ulogu u mijenjanju vremenskih obrazaca. Često se naziva “zatišjem prije oluje”, trenutni vremenski uvjeti, zajedno s mirom koji se osjeća tijekom izazovnih vremena, indikativni su za ovaj fenomen.

Kao što je već spomenuto, polarni vrtlog svakako je poremetio tipičnu ljetnu klimu u našim krajevima. Ristić navodi da “prognoze pokazuju da ćemo do kraja rujna osjetiti djelovanje visinske ciklone koja se nalazi u neposrednoj blizini, što će dovesti do mjestimičnih oborina i jesenskih temperatura”.

Karakteristike i jesenske i zimske sezone bit će oblikovane interakcijom između azorske anticiklone i sibirske anticiklone, kao i njihovim proširenjima diljem Europe. Ovakva konfiguracija atmosfere olakšat će dotok hladnijeg zraka u naše krajeve i pridonijeti formiranju mediteranske ciklone, za koju se predviđa da će donijeti oborine — u početku u obliku kiše, a na kraju jeseni i zime prijeći u snijeg.

Preporučujemo