Postoje mnoge bolesti kojima ni dan danas nije poznat uzrok pa samim tim ne postoji ni lijek iako je nauka napredovala svjetlosnom brzinom posljednjih nekoliko decenija. Neke od tih bolesti su rijetke i mogu biti nasljeđene od roditelja.

@rabiatuladawiyah8896

Alhamdulillah … Selesaikan amanah #fypシ #foryou #werewolfsyndrom #bayiviral #kitaprihatin

♬ 1000tahun lamanya by tulus – ॱଳ͘

Često viđana na TikToku, Rabiatul Adavija, kreatokar sadržaja iz Malezije, često dijeli videozapise s mladom djevojkom koja doživljava rijetko stanje poznato kao sindrom vukodlaka ili hipertrihoza. Socijalizacija može biti izazovna za osobe rođene s hipertrihozom, jer se ovaj fenomen ne opaža uobičajeno.

Ako ste se pitali, hipertrihoza je medicinsko stanje karakterizirano abnormalnim rastom dlačica neovisnih o androgenima, što rezultira dužom i debljom kosom nego što se smatra normalnom. Igrom slučaja, Rabiatul je susreo djevojku u krugu bolnice, a samo njeno prisustvo ju je očaralo.

Nakon toga su njihovi susreti postali česti, a žena je dokumentirala zadivljujuće videe koji su stekli ogromnu popularnost. U nastojanju da izazove društvene norme, tiktoker želi razbiti stigmu koja okružuje čudnu bolest. Hipertrihoza, genetsko stanje koje uzrokuje obilje dlakavosti tijela, utječe na pojedince svih spolova i može se manifestirati na različitim dijelovima tijela.

Naime, gusta dlaka na licu uobičajena je značajka, zbog čega je prikrivanje teško. Podrijetlo ovog sindroma može se pratiti unatrag u 17. stoljeće, jer je u to vrijeme prvobitno dokumentirano. U nastojanju da skrene pozornost na ovaj poremećaj, TikToker dijeli videozapise na kojima se pojavljuje djevojka uz pristanak njezinih roditelja.

  • Kako prenosi edziecko.pl, roditelji su naglasili da je njihova kći rođena s ovim stanjem. Prema riječima djevojčicine majke, liječnik nije bio svjestan uzroka, a odmah nakon rođenja djeteta dežurna sestra izgubila je svijest.

Hipertrihoza, stanje koje karakterizira pretjerani rast dlaka, može se manifestirati kao urođena ili stečena. Kongenitalna hipertrihoza nasljeđuje se autosomno dominantno, dok stečena hipertrihoza može biti uzrokovana različitim čimbenicima. Kod žena se pojačana dlakavost, osobito na licu, može uočiti ako postoji poremećaj u lučenju žlijezda s unutarnjim lučenjem.

Kronična iritacija, intenzivno izlaganje suncu i lokalne terapije poput živine masti, cignolina i vazodilatacijskih lijekova također mogu dovesti do hipertrihoze. Osim toga, određeni lijekovi koji se koriste u općoj terapiji, poput kortikosteroida, streptomicina i minoksidila, mogu potaknuti pojačani rast dlaka. Važno je napomenuti da se stečena hipertrihoza obično povlači nakon što osnovni čimbenik prestane djelovati.

Nadalje, hipertrihoza može poslužiti kao simptom raznih bolesti, uključujući poremećaje cerebralnog korteksa, encefalitis (upala mozga), multiplu sklerozu i anorexia nervosa. Hipertrihoza se može manifestirati u dva različita oblika: generaliziranom ili ograničenom. Prvi se odnosi na njegovu prisutnost po cijelom tijelu, dok je drugi karakteriziran njegovom lokalizacijom na određenim regijama kože, kao što su sakralna kost, leđa, ramena i tako dalje.

Kako bi se riješila hipertrihoza, pristup uključuje ili liječenje temeljnog uzroka stanja ili prekid upotrebe lijekova koji su za to odgovorni. Kada je hipertrihoza genetski naslijeđena, liječenje je usmjereno na upravljanje simptomima estetskim postupcima koji poboljšavaju izgled, poput trajnog ili privremenog uklanjanja dlačica ili izbjeljivanja.

Hipertrihoza, također poznata kao prekomjerna dlakavost, odnosi se na prisutnost abnormalnog rasta dlaka na različitim dijelovima tijela. Ovo stanje može zahvatiti cijelo tijelo ili određena područja, ponekad samo male dijelove jednog organa.

Iako se češće opaža kod novorođenčadi, može se manifestirati i kod odraslih, osobito na trbuhu, prsima, leđima, nadlakticama i ušima. Primarni uzrok hipertrihoze obično se pripisuje neravnoteži ili poremećajima u lučenju spolnih hormona. Osim toga, iako je iznimno neuobičajeno, može se očitovati i kao atavistička osobina.

Preporučujemo