Da bismo bili zdravi i da bi bi naš organizam funkcionisao kako treba potrebno je da svi njegovi organi obavljaju svoju funkciju. Jetra je zadužena za izbacivanje toksina iz našeg tijela.
Iako mnogi pojedinci shvaćaju da nezdrava prehrana negativno utječe na opće zdravlje, možda nisu svjesni njezinih ozbiljnih učinaka na zdravlje jetre. Poznati srbijanski liječnik Dejan Čubrilo upozorava na rizike koje loša prehrana predstavlja za jetru. Voda igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja jetre, jer pomaže u eliminaciji toksina iz tijela. Nedovoljna konzumacija tekućine može dodatno opteretiti jetru, zbog čega Čubrilo dovodi u pitanje uvriježena uvjerenja o detoksikaciji.
- Izjavio je: “Mišljenje da detoksificiramo naše tijelo kroz prehranu voćnim sokovima je velika zabluda.” Dr. preporučuje uravnotežen unos povrća, cjelovitih žitarica, proteina i zdravih masnoća, naglašavajući da je uz izbjegavanje nezdrave hrane redovita tjelovježba ključna za promicanje optimalnog rada jetre i općeg blagostanja. Voda je neophodna za jetru, koja se uvelike oslanja na nju. Ovaj organ troši značajnu količinu vode jer služi kao glavni put za eliminaciju većine kemikalija i toksina iz našeg tijela.
Prema Čubrilo, dehidracija može opteretiti jetru, ometajući njezinu sposobnost detoksikacije i druge bitne funkcije. Čvrsto je odbacio raširene zablude o detoksikaciji, rekavši: “Sok od voća i povrća za ‘čišćenje’ — to je štetan mit.” Dr. Čubrilo ističe važnost konzumiranja cjelovite hrane, uključujući voće, povrće, proteine i masti, za optimalan rad jetre. Od ključne je važnosti kloniti se nezdrave hrane, ne samo radi održavanja aktivnog načina života, već i radi zaštite zdravlja jetre i cijelog tijela.
Akumulacija masti u jetri može rezultirati ovim viškom, što potencijalno može dovesti do masne jetre ili težih bolesti jetre. Važno je ne podcijeniti ovo pitanje. Osim toga, nedovoljna konzumacija vode može oštetiti jetru, baš kao i prekomjeran unos alkohola. Adekvatna hidratacija neophodna je za detoksikaciju tijela; međutim, prekomjerno pijenje može uzrokovati značajne jetrene komplikacije, poput masne jetre i ciroze. Jetra služi kao organ u tijelu odgovoran za detoksikaciju ili čišćenje sustava. Održavanje zdrave jetre značajno se oslanja na vodu, koja pomaže u uklanjanju toksina iz tijela.
Čubrilo napominje da dehidracija može opteretiti jetru, potencijalno poremetiti njezine funkcije. Komentirao je uobičajene zablude vezane uz detoksikaciju, rekavši da su “uobičajena uvjerenja o ‘čišćenju tijela’ korištenjem sokova od voća i povrća pogrešni mitovi”.
Za optimalno zdravlje jetre dr. Čubrilo preporučuje uravnoteženu prehranu koja se sastoji od cjelovitih žitarica, obilje voća i povrća, proteina i zdravih masnoća, a savjetuje izbacivanje nezdrave hrane.Uz izbjegavanje nezdrave hrane, bitno je ostati fizički aktivan jer utječe na cjelokupno zdravlje, uključujući pravilan rad jetre.
Bonus tekst:
Kulinarska tradicija Afrike je zamršena i raznolika, razvijana bezbrojnim godinama pod utjecajem različitih kultura, geografskih karakteristika i klime. Središnji dio afričke prehrane je široka paleta hrane lokalnog porijekla, na koju uvelike utječu jedinstveni običaji i klima različitih regija. U zapadnoj Africi, na primjer, klima varira od tropske do sušne, što dovodi do primarne prehrane koja uključuje žitarice poput kukuruza, prosa i sirka.
Fufu je široko rasprostranjeno jelo napravljeno od kuhanog i pasiranog korjenastog povrća kao što je slatki krompir ili kasava, dok se banku, koji se obično pravi od kukuruza ili prosa, često poslužuje kao prilog. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. U zapadnoj Africi prehrana se uvelike oslanja na mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, uz razne žitarice.