Opake bolesti poput raka i tumora odnose godišnje na milione života u svijetu. Unatoč tome što je tehnologija a samim time i nauka i medicina strahovito napredovala još nije pronađen lijek za ovo stanje.

Dr. Elizabeth Komen, onkologinja, naglašava da pojedinci koji razviju rak mogu značajno poboljšati svoje šanse za uspješno liječenje donošenjem informiranih odluka o prehrani, koje ne samo da poboljšavaju cjelokupno zdravlje, već i promiču dobrobit. Kada se upustite u značajnu promjenu prehrane, to može biti zastrašujući zadatak.

Zato stručnjaci predlažu poduzimanje malih koraka kako bi prijelaz bio lakši, počevši od prvog obroka u danu. Nadalje, uključivanje revitalizirajuće čaše vode ujutro i izdvajanje samo 10 minuta za dnevnu šetnju može uvelike poboljšati vaše cjelokupno zdravlje i wellness. Tijekom doručka, onkolozi se svjesno trude izbjeći konzumaciju određene hrane.

Kamat, specijalist za liječenje raka debelog crijeva, savjetuje pojedincima da ograniče unos slanine i kobasica, koje se obično konzumiraju za doručak. Umjesto toga, on preporučuje davanje prioriteta nemasnim izvorima proteina. Opsežna znanstvena istraživanja pokazala su jasnu vezu između smanjenja konzumacije prerađenog mesa i smanjenja rizika od razvoja kolorektalnog karcinoma.

Dr. Kamat tvrdi da nema potrebe za potpunom apstinencijom od voljene hrane. Tvrdi da nijedna posebna namirnica nije zabranjena, a ako postoji nešto bez čega nikako ne možete, dopušteno je uživati ​​u umjerenim količinama, možda to rezervirati za vikende. Hrana koja je unaprijed zapakirana, zaslađena i podvrgnuta je opsežnoj obradi.

  • Kako bi dali prioritet nutritivnom planu prehrane, onkolozi savjetuju da se klonite hrane koja je bogata šećerom, masnoćama i umjetnim aditivima, te da se umjesto toga odlučite za zdrave, neprerađene opcije. Ključni aspekt je da vodite računa o sastojcima koji se nalaze u vašim obrocima, budući da to nije moguće osigurati kada konzumirate proizvode koji su krcati aditivima.

Stručnjaci u području raka strogo savjetuju da se ne konzumiraju pretpakirane žitarice i instant žitarice zbog visokog sadržaja šećera i prerađenih ugljikohidrata. Ovi proizvodi često su prepuni stabilizatora i pojačivača okusa, koji mogu poremetiti ravnotežu korisnih crijevnih bakterija.

Iako može biti primamljivo uživati ​​u palačinkama, vaflima i slatkim pecivima, ove opcije pružaju minimalnu nutritivnu vrijednost i ostavit će vas osjećaj gladi ubrzo nakon toga. Uz mudar izbor hrane, onkolozi savjetuju da pripazite na veličinu porcija jer pretilost može povećati vjerojatnost razvoja različitih oblika raka.

Uloga prehrane u liječenju raka ne može se precijeniti, budući da igra vitalnu ulogu u održavanju snage tijela i osiguravanju potrebne energije tijekom liječenja. I sam rak i liječenje mogu dovesti do nuspojava koje pridonose pothranjenosti, a istraživanja pokazuju da značajan postotak oboljelih od raka, u rasponu od 30 do 85 posto, pati od pothranjenosti.

Nadalje, pothranjenost ima štetan utjecaj na ukupnu kvalitetu života, a objavljeno je da između 10 i 20 posto pacijenata oboljelih od raka podlegne učincima pothranjenosti. Pothranjenost onkoloških bolesnika često može proći nezapaženo kada im je indeks tjelesne mase unutar referentnog raspona, osobito ako nisu provedena opsežna antropometrijska mjerenja.

Ključno je provesti nutritivnu procjenu i započeti odgovarajuću dijetalnu terapiju odmah nakon postavljanja dijagnoze, čak i kod bolesnika koji ne pokazuju klinički evidentnu pothranjenost. Međutim, treba predvidjeti da ti pacijenti možda neće moći konzumirati odgovarajuću količinu hrane određeno vrijeme.

Ovaj proaktivni pristup pomaže ublažiti rizike od nedostataka u prehrani i komplikacija za koje je vjerojatnije da će se pojaviti s promjenama u statusu uhranjenosti. Stoga je od iznimne važnosti multidisciplinarni pristup onkološkim bolesnicima, koji uključuje liječnika, medicinsku sestru i nutricionista.

Preporučujemo