Stigla nam je jesen a sa njom i razni virusi zbog kojih sve veći broj stanovništva oboljeva. Domovi zdravlja su puni pacijenata koji se žale na razne tegobe a danas vam donosimo nekoliko savjeta stručnjaka.

Brojni pojedinci trenutno prijavljuju nelagodu u želucu i povezane zdravstvene probleme, a medicinski stručnjaci predviđaju porast učestalosti trbušnih viroza u nadolazećim danima. To očekivanje pripisuju prognozi neuobičajeno toplog vremena, s temperaturama većim od 20 stupnjeva, što pogoduje širenju takvih virusa. Gastroenteritis, koji se obično naziva želučani virus, označava upalu gastrointestinalnog trakta koja je posljedica virusnih infekcija.

  • Ovo stanje dovodi do povećanog volumena tekućine u crijevima, posebno pogađajući debelo crijevo. Zbog nemogućnosti upaljenog tkiva da apsorbira vodu ili hranjive tvari dolazi do proljeva. U dojenčadi i male djece proljev može biti toliko izražen da rezultira dehidracijom, zbog čega je potrebna rehidracijska terapija u bolničkim uvjetima, priopćio je Gradski zavod za javno zdravlje Beograd. Virusi koji su najčešće odgovorni za uzrok onoga što se obično naziva “trbušna gripa” uključuju: rotavirus norovirus adenovirus

Dr. Biserka Obradović, liječnica opće medicine, napominje da su trenutno pacijenti s gastrointestinalnim tegobama manje skloni obraćanju medicinskim stručnjacima; međutim, očekuje se da će se ovaj trend promijeniti s početkom viših temperatura. Dr Obradović navodi da je adenovirus primarni uzrok želučanih tegoba. Uglavnom utječe na dišne ​​puteve, obično se manifestirajući simptomima poput kihanja i vrućice koja doseže 38 stupnjeva Celzijevih, dok istovremeno utječe na probavni sustav.

Nakon toga, tvrde oni, manifestiraju: mučnina proljev povraćanje povećana tjelesna temperatura slabost Obavezno je obavijestiti liječnika ako nakon četiri dana ne možemo sniziti povišenu temperaturu ili ako povraćanje ne prestane. Dr. Obradović navodi kako su među najrizičnijim populacijama nedvojbeno djeca, starije osobe, osobe s kroničnim bolestima te osobe s narušenim imunološkim sustavom.

Rigorozan režim ishrane Liječnica naglašava da je u slučaju trbušne viroze nužno ograničiti unos tekućine i pridržavati se stroge dijete. – Čajna žličica vode može se piti u trajanju od 10 do 15 minuta; inače, osjećaj mučnine može postati izraženiji. Neophodno je izbjegavati unos mlijeka i mliječnih proizvoda. Prihvatljive opcije hrane uključuju kuhani krumpir, kuhanu rižu, banane i kruh. Masnu i začinjenu hranu treba strogo izbjegavati, naglašava ona.

Napominje da postoji 60 različitih tipova adenovirusa, koji se vrlo lako prenose putem respiratornih kapljica i kontaminiranih površina. – Bez sumnje, djeca u vrtiću služe kao primarni prijenosnici bolesti. Značajna većina roditelja koji su se obratili liječniku dobili su želučani virus od svog djeteta. Važno je znati da se virusi šire vrlo lako, a oboljeli bi se trebali suzdržati od ulaska u zajedničke prostorije kako bi spriječili zarazu drugih. Naš sugovornik naglašava da je jedna od učinkovitih mjera zaštite drugih korištenje maski.

Poboljšanje imunološke funkcije Ipak, najučinkovitija metoda prevencije virusa je jačanje imunološkog sustava. Prema riječima dr. Obradovića, neophodno je da se svi pozabave nedostatkom vitamina B, a istovremeno osiguraju adekvatan unos vitamina C i cinka. Jednako je važno uključiti svježe voće u prehranu i održavati tjelesnu aktivnost tijekom dana. Preporučljivo je suzdržati se od pušenja i konzumiranja energetskih pića, a ograničiti unos kave na dvije do tri šalice dnevno kad god je to moguće.

Tiamin, također poznat kao vitamin B1, ima ključnu ulogu u poboljšanju cirkulacije i uključen je u stvaranje krvi, metabolizam ugljikohidrata i sintezu klorovodične kiseline koja je neophodna za probavu. Njegovo značenje proteže se na regulaciju apetita, što dovodi do njegovog čestog uključivanja u preporuke za povećanje unosa uz druge vitamine B kompleksa. Tiamin igra ključnu ulogu u poboljšanju kognitivnih funkcija i neophodan je za cjelokupno zdravlje mozga. Često se nalazi u proizvodima za poboljšanje pamćenja i koncentracije.

Osim toga, pozitivno utječe na proizvodnju energije, rast i održavanje normalnog apetita. Kao antioksidans, vitamin B1 štiti tijelo od učinaka starenja, kao i štetnih utjecaja alkohola i duhana. Beriberi, bolest koja nastaje zbog nedostatka vitamina B1, prilično je rijetka pojava u današnje vrijeme. Simptomi povezani s nedostatkom tiamina uključuju zatvor, umor, gastrointestinalne probleme, razdražljivost i nervozu, preosjetljivost i bolove u mišićima. Konzumacija alkohola, droga, antibiotika i oralnih kontraceptiva može dovesti do manjka vitamina B1 u tijelu.

Preporučujemo