Orah je voćka koj aima niz prednosti za naš organizam. Neki stručnjaci preporučuju da e manja količina konzumira na dnevnoj bazi ali postoje osobe koje ga ne bi trebale jesti a o tome pišemo u ovom tekstu.
Postoji određena skupina pojedinaca, koja se sastoji od otprilike jedne sedmine odrasle populacije, koja se može suočiti s potencijalnim opasnostima kada u svoju prehranu uvrste orahe. Konsenzus među medicinskim stručnjacima je da orasi pružaju značajne prednosti za sveukupno blagostanje, prvenstveno zbog obilja alfa-linolenske kiseline (ALA), ključne omega-3 masne kiseline za koju se zna da se bori protiv upala.
Dr. Chidozie Odigwe, nefrolog, otkriva u Paradeu da konzumiranje oraha pomaže višestrukim tjelesnim sustavima, uključujući kardiovaskularni, gastrointestinalni i endokrini sustav. Osim što potiču dobrobit crijeva i mozga, orasi posjeduju protuupalna svojstva koja potencijalno mogu smanjiti vjerojatnost razvoja raka. Značenje oraha u odnosu na razinu kolesterola i oksidativni stres ističe dr. Jeni Stanford, stručnjakinja za liječenje pretilosti.
Ona ističe prisutnost omega-3 masnih kiselina u orasima, koje potencijalno mogu povisiti razinu kolesterola, ali također naglašava njihova antioksidativna svojstva, koja pomažu u smanjenju oksidativnog stresa. Nadalje, dr. Stanford naglašava ulogu oraha u opskrbi dijetalnim vlaknima i podržavanju kognitivnih funkcija. Ipak, važno je napomenuti da orasi mogu predstavljati rizik za određenu skupinu, otprilike jednu od sedmu odraslu osobu, posebno one koji boluju od bolesti bubrega.
Glavni fokus ove rasprave usredotočen je na pojedince koji pate od ovog stanja. Prema dr. Odigweu, od iznimne je važnosti odmah potražiti liječnički savjet ako naiđete na simptome poput učestalog mokrenja, suhe kože, grčeva u mišićima, natečenih donjih udova ili prisutnosti krvavog ili pjenastog urina. Ovi znakovi potencijalno mogu ukazivati na bolest bubrega, a jedina uvjerljiva metoda za provjeru ovog stanja je podvrgavanje pregledima krvi i urina.
- Pretjerana konzumacija oraha, koji obiluju fosforom i kalijem, može biti opasna zbog povišene razine hranjivih tvari. Pojedinci koji pate od kronične bubrežne bolesti (CKD) susreću se s izazovima kada je u pitanju učinkovito rukovanje kalijem i fosforom, čak i u ograničenim količinama. Prema dr. Odigweu, bubrezi igraju ključnu ulogu u održavanju odgovarajuće razine ova dva elementa.
Međutim, onima s uznapredovalim KBB-om nedostaje ta sposobnost, čime se povećava njihova osjetljivost na opasno visoke razine kalija i fosfora. Ali ovo je samo jedan aspekt koji treba razmotriti. Dr. Stanford preporučuje osobama s kroničnom bubrežnom bolešću da obrate pozornost na svoje prehrambene odluke kako bi učinkovito kontrolirali svoje stanje. Kao i bademi, orasi također sadrže oksalate koji, ako se konzumiraju prekomjerno, potencijalno mogu dovesti do razvoja bubrežnih kamenaca.
Kako prenosi Index, orasi su ne samo pametna opcija za međuobrok, već su i odličan dodatak salatama. Dr. Odigve toplo preporuča uključivanje oraha u prehranu svih pojedinaca, jer se prednosti konzumiranja ovih orašastih plodova smatraju nemjerljivima.
Dodatni tekst:
Anemija je često povezana s osjećajem umora i slabosti, ali njezini se učinci protežu izvan fizičke iscrpljenosti, osobito u odnosu na kardiovaskularno dobrobit. Iako je anemija definirana nedostatkom crvenih krvnih stanica ili hemoglobina u krvotoku, njezine posljedice sežu i dalje od ove osnovne definicije. Ugledni kardiolog dr. Goran Popović u svojim poučnim objavama na Instagramu ističe značajne posljedice na rad srca.
Dr. Popović zadire u kompleksnu povezanost anemije i kardiovaskularnih bolesti, rasvjetljavajući tu vezu svojim predanim sljedbenicima. Prema dr. Popoviću, osobe koje pate od anemije mogu doživjeti štetne učinke na svoj kardiovaskularni sustav. Srce je prisiljeno uložiti veći napor kako bi nadoknadilo nedovoljnu razinu kisika u tijelu, što rezultira nizom simptoma koji se obično javljaju kod oboljelih, uključujući ali ne ograničavajući se na ubrzan rad srca, slabost, umor, otežano disanje i slične probleme .
Neadekvatno liječenje anemije može dovesti do povećanja i slabljenja srca, čime se povećava rizik od zatajenja srca. Kardiolozi su identificirali ubrzan rad srca, slabost i umor kao prevladavajuće simptome u takvim slučajevima. Cilj nije samo ublažiti ubrzani rad srca, već i otkriti i riješiti glavni uzrok, koji često proizlazi iz nedostatka željeza.