Danas mnogo ljudi uzima razne suplemente da bi našem organizmu dali sve minerale i vitamine koji su mu potrebni a koji se ne mogu unijeti hranom u dovoljnim količinama. Međutim tu treba biti oprezan.

Kako bi naše tijelo održalo optimalno zdravlje i pravilnu funkcionalnost, ključno je da dobije dovoljnu opskrbu esencijalnim hranjivim tvarima, poput vitamina i minerala. Među ovim vitalnim mineralima, magnezij ima veliku važnost, ali ga često nedostaje u našoj prehrani. Kako biste donijeli informiranu odluku o kupnji dodataka prehrani s magnezijem, važno je upoznati se s bitnim činjenicama o ovom vitalnom mineralu.

Magnezij igra ključnu ulogu u raznim tjelesnim funkcijama kao temeljni element. Prirodno postoji u tijelu, primarno smješten u kostima, mišićima i stanicama. Dr. Carolyn Dean, cijenjena nutricionistica i autorica knjige “Magnezijevo čudo”, objašnjava da magnezij igra ključnu ulogu u aktiviranju bitnih enzima za apsorpciju i probavu hranjivih tvari. Za održavanje odgovarajuće razine magnezija preporučuje se unos između 310 i 420 miligrama dnevno.

Za osobe s većim rizikom od nedostatka, poput onih s probavnim problemima, dijabetesom ili prekomjernim unosom alkohola, dodaci magnezija mogu biti korisni. Kada tražite suplemente, dajte prednost onima koji imaju visoku razinu apsorpcije i topivi su u vodi. Dr. Dean predlaže da je prah magnezijevog citrata isplativa i učinkovita opcija. Kako bi se optimizirala apsorpcija i smanjila mogućnost pojave nelagode u želucu, savjetuje se unos magnezija uz obrok. Stephanie Schiff, nutricionistica, preporučuje uzimanje magnezija prije spavanja jer može pomoći u opuštanju mišića i pospješiti miran san.

Iako se rijetko susreće s predoziranjem magnezijem, znakovi prekomjerne konzumacije sastoje se od nelagode u trbuhu i proljeva. Gutanje više od 5000 mg dnevno može dovesti do toksičnih posljedica. Osobe sa srčanim ili bubrežnim problemima trebaju se posavjetovati sa zdravstvenim stručnjakom. Korištenje magnezija može spriječiti apsorpciju nekoliko minerala i lijekova, uključujući kalcij, cink, razrjeđivače krvi, lijekove za dijabetes i diuretike.

Prije uključivanja dodataka magnezija u vaš dnevni režim, ključno je konzultirati se s liječnikom. Pridržavajući se ovih preporuka, možete donijeti informiranu odluku o uključivanju dodataka magnezija u svoju rutinu. To će vam omogućiti da optimizirate potencijalne prednosti za zdravlje, a sve moguće rizike svedete na minimum. Pravilno funkcioniranje živčanog sustava ovisi o prisutnosti magnezija, jer on pomaže u promicanju opuštanja i smirenosti, a istovremeno smanjuje razdražljivost živaca i mišića.

Igrajući ulogu u smanjenju lučenja adrenalina, ovaj ključni mineral nudi olakšanje od grčeva i napetosti. Njegova djelotvornost proteže se na ublažavanje niza stanja, uključujući glavobolje, nervozu, sindrom iritabilnog crijeva, tahikardiju i bolove u želucu. Dodatno, magnezij je uključen u zgrušavanje krvi i metabolizam vitalnih makronutrijenata, čime pridonosi proizvodnji energije. Osim svoje uloge u balansiranju pH krvi i poticanju vazodilatacije, magnezij također doprinosi regulaciji srčanog ritma.

Nadalje, igra ključnu ulogu u održavanju optimalnog zdravlja kostiju podržavajući stabilnost i strukturu rasta i razvoja kostiju. Oko 70% tjelesnog magnezija koncentrirano je u kostima, uz kalcij i fosfor, dok se preostalih 30% prvenstveno nalazi u našim stanicama. Važno je napomenuti da je samo mali dio ukupnog sadržaja magnezija prisutan u tkivnim tekućinama koje se analiziraju u laboratorijskoj dijagnostici. Odrediti točnu količinu magnezija u našem tijelu analizom krvi, seruma ili plazme nemoguće je.

  • Posljedično, postaje imperativ prepoznati pokazatelje i nedostatka i prekomjerne razine magnezija kako bi se osiguralo optimalno blagostanje. Apsorpcija magnezija odvija se u tankom crijevu i pojačana je prisutnošću vitamina D. U međuvremenu, bubrezi igraju ključnu ulogu u regulaciji ukupne razine magnezija u tijelu, dok se rezerve pohranjuju u kostima. Vrijedno je razmotriti korelaciju između razine kolesterola i potražnje za magnezijem. Zadovoljavanje preporučenog dnevnog unosa magnezija može biti zastrašujući zadatak zbog nekoliko čimbenika.

Ne samo da postoje specifične namirnice s manjkom magnezija i jednolična prehrana, već stres, pojačana tjelesna aktivnost i kronične bolesti predstavljaju izazove u dobivanju dovoljne količine magnezija. Osim toga, promjene u prehrambenim navikama pridonose razvoju nedostatka magnezija. Unos prerađene hrane, alkoholnih pića, kave, fosfata koji se nalaze u gaziranim pićima i rafiniranog šećera imaju štetan utjecaj na apsorpciju i iskorištavanje magnezija.

Za promicanje optimalnog blagostanja tijekom trudnoće, preporučuje se da trudnice uspostave redovitu rutinu unosa magnezija od samog početka. Važno je napomenuti važnost ove informacije jer se oko 30% trudnica susreće s grčevima mišića. Čak i blagi nedostatak magnezija može dovesti do niza neuromuskularnih nedostataka i povezanih indikacija, kao što su grčevi u mišićima, problemi s koncentracijom, poremećaji spavanja, pretjerano podrigivanje, kognitivni poremećaj, povećana osjetljivost na stres, problemi s kardiovaskularnim sustavom, problemi s cirkulaciju i probavne tegobe.

Glavni znakovi neuravnotežene razine magnezija u tijelu su grčevi u mišićima i listovima. Ovi grčevi mogu utjecati i na pojedince dobrog zdravlja i na trudnice, pri čemu ih potonje doživljavaju dvostruko češće, često tijekom noći. Kao rezultat toga, preporučuje se trudnicama da redovitu konzumaciju magnezija stave kao glavni prioritet od najranije faze trudnoće.

Preporučujemo