Veliki broj ljudi u svijetu ima vozačku dozvolu koja je jako važan dokument i koja nam omogućava upravljanje vozilima. Međutim postoje određena ograničenja kada je u pitanju starost vozača.
Čini se da će Europska unija u konačnici nadgledati regulativu brige o starijim vozačima i odrediti jesu li ili nisu sposobni za vožnju. Zapravo, izbor je napravljen. Predloženo pravilo, između ostalog, podrazumijeva izradu digitalne vozačke dozvole koju bi priznavale sve članice EU. Također, odlučeno je da će vozačke dozvole za automobile i motocikle imati rok važenja od 15 godina. Moja vozačka dozvola je izmijenjena, ali je možda treba ponovno ovjeriti. Nakon toga, što će se dogoditi?
- Do 2033. svi će vozači imati vozačke dozvole koje će vrijediti 15 godina. Međutim, od 2028. licence koje su izdane 2013. i bile legitimne 15 godina postat će neaktivne. Europska unija nije imala ovlasti odrediti trebaju li pojedinci na liječničke preglede koji su bili obvezni, već je odgovornost umjesto toga prenesena na države članice. Svaka će država odlučiti jesu li potrebne dodatne procjene kako bi se utvrdilo je li vozač sposoban za vožnju ili nije, te su procjene različite u svakoj zemlji. Jesu li potrebni liječnički pregledi za produljenje vozačke dozvole?
U prijedlogu novog pravilnika postoji i sugestija da bi se liječnicima moglo omogućiti da nadležnima daju podatke o pacijentima koji bi mogli predstavljati prijetnju sigurnosti prometa. Za sada se ne zna kakvo će biti konkretno rješenje mađarskog problema niti hoće li pri produljenju vozačke dozvole biti potrebna medicinska dokumentacija. Ideja o ograničenju valjanosti vozačkih dozvola za osobe starije od 70 godina na samo 5 godina nije uspjela tijekom pregovora u EU. Novo pravilo koje je predložila Europska unija (koje mora odobriti svaka država članica, ovo je samo formalnost) također uključuje stvaranje jedinstvene digitalne vozačke dozvole koja će biti legitimna u svim državama članicama EU.
Dodatno, mijenjat će se pravila koja se odnose na nove vozače, ta će pravila biti stroža u pogledu prebrze vožnje, a prve dvije godine vožnje bit će posvećene prakticiranju toga. Velike količine vozačkih dozvola prikupljene su od javnosti. Godine 2024. Ministarstvo unutarnjih poslova Tiringije poništilo je vozačke dozvole za 739 osoba zbog njihovog lošeg zdravstvenog stanja, što je službeno dokumentirano od strane njemačkog ministarstva unutarnjih poslova. Mnogi od njih su starije osobe čiji vid, tjelesna oštrina ili druge fizičke osobine ne dopuštaju im sigurno sudjelovanje u cestovnom prometu.
Ovo je dio burne rasprave u Europi o primjerenoj dobi vozača. U Njemačkoj članak 11. Pravilnika dopušta privremeno oduzimanje vozačkih dozvola ako je vozač bolestan ili ima specifično zdravstveno stanje. Gubitak vozačke dozvole može se poništiti ili ne poništiti, ovisno o situaciji. Puno stroža pravila vrijede za vozače kamiona i autobusa, čije dozvole imaju kraći rok važenja i moraju se obnoviti nakon sveobuhvatnog liječničkog pregleda. U Njemačkoj se o tome već dugo raspravlja. Dodatno, vozači koji imaju više od 50 godina vozačkog iskustva trebali bi polagati periodične ispite.
Međutim, proizvođači automobila poput ADAC-a zalažu se za provedbu strožih propisa temeljenih na dobi i promiču individualni pristup. Kontroverze oko vozača s fizičkim invaliditetom nisu ograničene na EU. U Rusiji će se, nakon Putinove inicijative, od 2027. automatski poništavati vozačka dozvola ako se vozač opasno ponaša. GAI sustav sličan je ruskoj prometnoj policiji i povezan je sa zdravstvenim sustavom.
Aktivira se tijekom procesa dijagnoze. U Njemačkoj pak ne žele zagovarati temeljni koncept da je automatiziran. Umjesto toga, liječnik će se osloniti na individualnu percepciju pacijenta o pregledu tijekom postupka.