Nedavno je doktorica u javnosti popričala o zdravlju i o onome što skoro niko ne priča javno. Naime, otkrila je koji su to najčešći uzroci smrti danas, a da nismo ni svjesni da je toliko prisutno.

Tiha bol nije uzrokovana visokim krvnim tlakom, iako može biti smrtonosna. Opisuju se simptomi na koje profesorica dr. Vesna Stojanov upozorava na simptome koje često ignoriramo, svakodnevne navike koje nas dovode do srčanog udara te važne spoznaje o hipertenziji “na djelu”. Predviđa se da će to biti najveći globalni faktor rizika do 2040. Ovo je vrlo alarmantna informacija. Hipertenzija je izraz koji se koristi za opisivanje zdravstvenog stanja dugotrajnog snažnog pritiska krvi na stijenke arterija. Tipično, normalan krvni tlak glasi oko 120/80 mmHg; očitanja iznad i iznad 140/90 mmHg smatraju se visokima.

  • Često se naziva “tihim ubojicom” jer je većinu vremena asimptomatska. Najčešći simptomi su Glavobolja, uglavnom okcipitalna, s vrtoglavicom i nesigurnošću, zamagljen vid, umor i razne smetnje vida. U nekim vrlo teškim slučajevima, prvi znak hipertenzije može biti visoki krvni tlak kompliciran moždanim udarom ili infarktom miokarda. Jednostavno rečeno, visoki krvni tlak može biti primarni (esencijalni) kada se ne pronađe uzrok ili sekundaran kada je rezultat temeljnog stanja. Identificirani čimbenici rizika su: Genetska predispozicija, pretilost, niska tjelesna aktivnost, visok unos soli, uporaba alkohola i pušenje su očiti znakovi, dok kronični stres i kronične bolesti poput bolesti bubrega doprinose razvoju hipertenzije.

Bolesniku se pristupilo u načinu života i liječenju hipertenzije, te prevenciji promjena o kojima je bilo riječi tijekom dijagnostike. Predložene strategije uključuju: Za promicanje optimalnog zdravlja, preporučuje se smanjiti upotrebu soli na 5 grama dnevno, smanjiti ili prekinuti konzumiranje alkohola, povećati ili nastaviti s redovitim fizičkim aktivnostima najmanje 30 minuta dnevno, održavati odgovarajuću zdravu tjelesnu težinu i usvojiti uravnoteženu prehranu s dodatkom voća, povrća i cjelovitih žitarica. Takav bi bio propisivanje ACE inhibitora, beta-blokatora, diuretika i drugih u njihovom neopravdanom uzdizanju iznad prilagodbi načina života.

Hipertenzija povezana s radom dijagnosticira se kada se visoki krvni tlak očitava samo na poslu. Pojedinci pogođeni ovom vrstom hipertenzije obično pokazuju očitanja krvnog tlaka od 140/90 mmHg ili čak više tijekom prosječnog osmosatnog radnog dana. Očitanja počinju naglo rasti u prvih nekoliko sati na poslu i na kraju se stabiliziraju nakon radnog vremena. Stručnjaci dodaju da će neprijateljsko okruženje, zaduženja, obroci s visokim udjelom masti i šećera, pušenje i dugo sjedenje igrati glavne uloge u pogoršanju vašeg općeg zdravstvenog stanja i pogoršanju pojave hipertenzije.

Krvni tlak je snaga kojom krv gura stijenke krvnih žila ili arterija. Ovisi o elastičnosti vaših arterija i ukupnom volumenu cirkulirajuće krvi kao io snazi ​​rada vašeg srca. Dakle, uvelike ovisi o ovim vitalnim funkcijama unutar tijela. Zdravlje, dob, fizičko stanje i način života pojedinca glavni su utjecaji na ovu mjeru. Hipertenzija povezana s radom glavna je tema posljednjih četrnaest godina. Stručnjaci su je definirali kao specifičnu hipertenziju uzrokovanu stresom. Dugotrajni stres glavni je čimbenik rizika za razvoj hipertenzije i prave hipertenzije, koja povisuje krvni tlak čak i kod kućnog promatranja.

Bolesnici se počinju brinuti zbog bolesti zbog visokog rizika od srčanog, moždanog udara, a na kraju i otkazivanja srca i bubrega. Štoviše, te osobe dobivaju dijagnoze dijabetesa i visoke razine lipida više nego inače, znakove sindroma uz promjene u vanjskim krvnim putovima. Prema objašnjenju prof. dr. Vesne Stojanov, stručnjakinje za srce i visoki krvni tlak koja rukovodi centrom za ovu problematiku u Kliničkom centru Srbije i predsjednica Udruženja za hipertenziju Srbije, prenosi portal eKlinika.

“Pravilno liječenje je u tome, od nefarmakoloških, do farmakoloških, koje treba poduzeti od stručne osobe, a ne sami. Drugi vrlo važan faktor su signali iz našeg tijela. Odabir načina života igra glavnu ulogu, smanjenje masne hrane, više tjelesne aktivnosti, prestanak pušenja i bez alkohola. “Temperaturne varijacije tjeraju mnoge pacijente u naše klinike, ali se borimo i s problemima zagađenja zraka i buke. To je važna tema na kongresu jer čimbenici okoliša doprinose prevalenciji visokog krvnog tlaka”, rekla je profesorica Stojanov. Redovito praćenje krvnog tlaka i traženje liječničkog savjeta omogućit će rano prepoznavanje i liječenje hipertenzije.

Preporučujemo