Skoro svi koji imaju vrt ili baštu sade povrće za svoju upotrebu a neki i za dalju prodaju. Puno truda i vremena je uloženo u ovaj posao a postoje razni nametnici i pojave koj emogu uništiti plod.
Svake godine vrtlari se suočavaju s frustrirajućim problemom plijesni na biljkama krastavaca, bundeve ili rajčice. Ovaj problem ima potencijal da se brzo proširi cijelim vrtom. Srećom, postoji jednostavno rješenje za sprječavanje nastanka ove noćne more. Iznenađujuće, pokazalo se da je obično mlijeko jednako učinkovito kao i skupi komercijalni fungicidi u inhibiciji rasta plijesni.
Kanadski znanstvenici prije gotovo pola stoljeća otkrili su dobrobiti prskanja mlijekom na vrtnim biljkama, stoga ova otkrića nisu revolucionarna. Sam proces je nevjerojatno jednostavan. Da biste napravili željenu smjesu, jednostavno pomiješajte obično mlijeko i vodu. Idealan omjer je 40% mlijeka i 60% vode. Međutim, ako postoji veća vjerojatnost razvoja plijesni ili ako otkrijete rane znakove plijesni, preporuča se koristiti više koncentrirane otopine.
Kao alternativa, otopina sastavljena od 30% mlijeka i 70% vode također može učinkovito poslužiti kao preventivna mjera. Bilo da se odlučite za obrano ili punomasno mlijeko, odabir je nevažan. Zaštita vaših biljaka ne ovisi o prisutnosti mliječne masti, već o specifičnom proteinu koji se nalazi u mlijeku i koji ima sposobnost stvaranja zaštitnog štita na lišću.
Kada je riječ o sprječavanju gljivičnih infekcija na krastavcima, tikvicama i rajčicama, kao najuspješnija metoda utvrđena je primjena mlijeka prskanjem. Kako biste održali vitalnost svojih biljaka, savjetuje se prskanje lišća svakih 10 dana. Za optimalne rezultate preporuča se prskanje obaviti rano navečer za sunčanih i toplih dana, pazeći da obje površine lista budu ravnomjerno premazane.
Da biste iskoristili njegova ljekovita svojstva češnjaka, preporuča se biti proaktivan u zaštiti krastavaca od bolesti. Započnite sitnim mljevenjem 50 grama češnjaka pomoću stroja za mljevenje mesa. Nakon što se češnjak pretvori u glatki pire, pomiješajte ga s jednom litrom vode, dobro razrijedite. Smjesu pokrijte poklopcem i ostavite da nesmetano odstoji 24 sata.
Ovaj pripravak pomoći će u prevenciji i liječenju bolesti krastavaca, osiguravajući da ste dobro pripremljeni i zaštićeni. Nakon što je infuzija procijeđena, pomiješajte je s 10 litara vode i prskajte smjesu po biljkama krastavaca. Primjenom ove jednostavne metode možete osigurati dosljednu njegu svojim krastavcima. Osobno sam se više puta uvjerio u izvanrednu učinkovitost ovog lijeka od hrena.
Ne samo da služi kao pouzdana zaštita od plijesni za krastavce, već djeluje i kao moćno sredstvo odvraćanja od štetnika. Svim srcem podržavam njegovu upotrebu. Da biste napravili mješavinu hrena, počnite tako što ćete naribati 50 g svježeg hrena i pomiješati ga s pet litara vode.
- Ostavite smjesu da stoji nesmetano cijeli dan ili 24 sata. Nakon što je otopina filtrirana, pretočite je u bočicu s raspršivačem za jednostavnu primjenu na biljke metodom prskanja. Za najbolji učinak preporuča se prskanje biljaka jednom tjedno. Još jedna učinkovita metoda za liječenje bolesti krastavaca je korištenje drvenog pepela, koji također djeluje kao prirodno gnojivo. Da biste napravili prirodni sprej za krastavce, pomiješajte drveni pepeo s kipućom vodom u čaši i ostavite da stoji dva dana.
Nakon što smjesu procijedite, dodajte 10 ml tekućeg sapuna prije prskanja po krastavcima. Za samo tjedan dana možete ponoviti ovaj zadatak. Imam dodatni prijedlog za pomoć u uzgoju krastavaca. Kada krastavcima nedostaje kalija, imaju tendenciju da imaju zaobljen oblik i sužavaju se prema peteljci. Drveni pepeo je bogat kalijem, stoga, miješanjem 200 grama drvenog pepela s 10 litara vode, možete napraviti otopinu koju treba sipati u količini od 1 litre po grmu.