Da bismo bili zdravi i da bi naš organizam pravilno funkcionisao potrebno je da mu damo ono što mu je potrebno a to su prije svega zdrav san i odmor, hrana i voda. Postoje razne teorije koliko vode dnevno trebamo konzumirati.
Voda je neophodna za ljudsko tijelo, baš kao i hrana, a bez nje nije moguće preživjeti dulje vrijeme; zapravo, bez njega možemo izdržati samo nekoliko dana. Iako se obično predlaže da bi pojedinci trebali konzumirati najmanje dvije litre vode dnevno, ova preporuka ne uzima u obzir različite težine različitih ljudi, zbog čega je neopravdano očekivati da svi piju istu količinu vode.
Zdrav život uvelike ovisi o pravilnoj hidrataciji, koja je neophodna za brojne tjelesne funkcije, uključujući probavu hrane, regulaciju temperature i transport hranjivih tvari do potrebnih područja. Suprotno tome, do prekomjerne hidracije može doći kada pojedinac konzumira prekomjernu količinu vode. Pristup čistoj pitkoj vodi ključan je za održavanje dobrog zdravlja i osiguravanje visoke kvalitete života. Nažalost, gotovo dvije trećine svjetske populacije nema pristup sigurnoj pitkoj vodi.
Ovaj problem dodatno otežava tragična činjenica da otprilike 35 000 pojedinaca svaki dan izgubi život zbog bolesti povezanih s lošom kvalitetom vode i nedovoljnom količinom vode za piće. Iz znanstvene perspektive, voda je idealno tekućina koja je bez boje, okusa i mirisa; međutim, to nije uvijek slučaj. Iako se može činiti da zadovoljava te standarde, voda još uvijek može sadržavati nečistoće i štetne tvari koje idealno ne bi trebale biti prisutne.
To je prije svega zato što voda djeluje kao “univerzalno otapalo”, dopuštajući joj da otopi gotovo sve s čime dođe u kontakt u različitim količinama dok putuje do naših slavina. U interakciji s plinovima mijenjaju se svojstva čestica vode iz atmosfere. Nakon kiše, nebo bi se moglo činiti sve svjetlijim, no javlja se zabrinutost u vezi s kvalitetom same vode. Kao rezultat toga, kišnica se općenito ne smatra sigurnom za potrošnju.
Uobičajena smjernica sugerira da konzumacija oko osam čaša vode dnevno služi kao dobra polazna vrijednost; međutim, to može varirati ovisno o različitim čimbenicima, uključujući uvjete okoline, razine tjelesne aktivnosti i posebne zdravstvene situacije kao što su trudnoća ili dojenje. Pretjerana konzumacija vode može dovesti do stanja sličnog opijanju koje utječe na mozak. Kada se prekomjerna količina vode nakupi u stanicama, uzrokuje njihovo širenje.
Ova oteklina vrši pritisak na mozak, što dovodi do simptoma kao što su zbunjenost, pospanost i glavobolje. Kao rezultat toga, visoki krvni tlak može dovesti do hipertenzije, dok nizak broj otkucaja srca može uzrokovati bradikardiju. Prema izvješću Mirrora, višak vode u tijelu uzrokuje oticanje stanica, povećavajući rizik od napadaja, kome i potencijalno smrti. Kako biste provjerili znakove prekomjerne hidracije, promatrajte boju urina; može varirati od blijedožute do boje čaja ovisno o vašoj razini hidratacije.
Kada je urin proziran, to može značiti da tijelo troši prekomjernu količinu vode odjednom. Još jedan značajan pokazatelj je učestalost posjeta kupaonici, koja se obično kreće od 6 do 8 puta dnevno u normalnim okolnostima. Za pojedince koji često piju kofein ili alkohol, uobičajeno je da posjete toalet oko 10 puta dnevno. Unatoč tome, prekomjerna hidratacija može rezultirati trovanjem vodom, jer može postojati prag na kojem količina vode u tijelu premašuje ono što bubrezi mogu izlučiti.
- Ovo stanje može uzrokovati opasnu neravnotežu elektrolita i može se nakupljati u tijelu, što dovodi do simptoma poput mučnine, povraćanja i proljeva. Osim toga, znak dehidracije ili prekomjerne hidracije je neizbježna prisutnost viška vode u tijelu, što smanjuje razinu soli i dovodi do oticanja stanica. Povećanje stanica može dovesti do takvog oticanja, što omogućuje utjecaj na njih, što omogućuje mozgu da vrši pritisak na lubanju. Ovaj pritisak obično rezultira pulsirajućim glavoboljama, koje mogu dovesti do ozljeda mozga i poteškoća s disanjem.
Stanja koja rezultiraju prekomjernim rastom stanica mogu uzrokovati oticanje ili promjene boje u područjima kao što su stopala, ruke i usne, što dovodi do promjene boje kože. Zbog prekomjerne konzumacije vode može doći do neravnoteže u tijelu, što rezultira niskom razinom elektrolita, što se može manifestirati grčevima u mišićima. Tijelo izbacuje vodu kroz bubrege. Ako konzumirate prekomjerne količine vode i teško se dižete iz kreveta, to može biti zbog toga što su vam bubrezi preopterećeni.
Dakle, koja je odgovarajuća količina vode za piće? Nekoliko čimbenika utječe na potreban unos vode za ljudsko tijelo, uključujući razine tjelesne aktivnosti, okolišne uvjete, tjelesnu težinu i spol. Prosječna dnevna potreba je oko 2,7 litara za odrasle žene i 3,7 litara za muškarce, uz neke iznimke za određene skupine kao što su starije osobe, trudnice i sportaši.