Koža je naš najveći organ i jako je zanimljiva. Međutim, postoje mnoge izrasline koje se mogu javiti na koži i izazvati probleme. Danas vam otkrivamo jednu od češćih kožnih izraslina kod žena.
Prisutnost keratina, proteina prisutnog u koži, unutar folikula dlake dovodi do razvoja malih mrlja na različitim dijelovima tijela, uključujući ruke, bedra, noge, stražnjicu, a ponekad i lice. Ove mrlje su poznate kao “pureća koža”. Iako se obično naziva “pureća koža”, medicinski izraz za ovo specifično stanje kože je keratoza pilaris. Bez obzira koji se izraz koristi, jedna je konstanta da je ovo stanje kože nevjerojatno neugodno i da pogađa veliki broj ljudi. Obično se manifestira na bedrima i ramenima.
- Byrdie se konzultirala sa stručnjacima koji su objasnili da je nakupljanje keratina, proteina prisutnog u koži, unutar folikula dlake uzrok razvoja sitnih izbočina ili točkica na rukama, bedrima, nogama, stražnjici, a povremeno čak i na licu.
Kako navodi Healthline, napredovanje ove bolesti može se intenzivirati u hladnijim godišnjim dobima ili tijekom trudnoće. Stručnjaci pojašnjavaju da se ovaj poremećaj može pojaviti na bilo kojem dijelu kože gdje postoje folikuli dlake, zbog čega se obično ne manifestira na dlanovima ili tabanima.
- Osim postojanja sitnih izbočina ili točkica, pojedinci se također mogu susresti s blagim crvenilom, svrbežom i suhom, nadraženom kožom. Pojedinci koji se bore sa suhom kožom, ekcemom i ihtiozom prvenstveno su pogođeni ovom bolešću, koja je češća među ženama, djecom i tinejdžerima.
Byrdiejev tim stručnjaka tvrdi da je temeljni uzrok keratosis pilaris često povezan s genetskim čimbenicima, a nažalost trenutno ne postoji lijek za ovo stanje. Unatoč tome, stručnjaci predlažu da postoji nekoliko dostupnih tretmana koji mogu ponuditi određeno olakšanje. Jednostavna i široko korištena metoda uključuje dosljednu primjenu losiona za piling, koji učinkovito sprječavaju nakupljanje keratina u folikulima dlačica i poboljšavaju ukupnu kvalitetu kože.
Nadalje, uključivanje dodataka za njegu kože kao što su umirujući shea maslac i niacinamid, koji su obično prisutni u svakodnevnim hidratantnim kremama, može učinkovito ublažiti upalu koja se često povezuje s keratosis pilaris. U slučaju da ove metode ne daju željeni rezultat, dostupne su isplative opcije u obliku spa tretmana i kemijskih pilinga koji mogu ponuditi određeno olakšanje. Healthline stručnjaci također savjetuju uključivanje dviju drugih komponenti, naime uree i mliječne kiseline, koje zajedno uklanjaju mrtve stanice kože i poboljšavaju glatkoću.
- Dermatolozi mogu predložiti dodatne tretmane poput mikrodermoabrazije, kemijskih pilinga i krema s retinolom. Kako biste spriječili pogoršanje stanja i ublažili moguće nuspojave poput crvenila, iritacije i suhoće kože, ključno je potražiti savjet medicinskog stručnjaka ili stručnjaka prije podvrgavanja bilo kakvom tretmanu. Ako kod kuće imate “pureću kožu”, postoje mjere koje možete primijeniti kako biste ublažili ovaj problem.
Započnite svoju rutinu njege kože opuštajućom i utješnom kupkom koja će vam pomoći u odčepljenju pora. Nastavite s delikatnim pilingom kako biste uklonili sve mrtve stanice kože. Ključno je održavati kožu hidriranom i razmisliti o korištenju losiona natopljenih mliječnom kiselinom. Nadalje, savjetuje se izbjegavati nošenje stezne odjeće jer može pogoršati iritaciju kože. Nadamo se da će vam ovo dosta pomoći ako se suočavate s ovim kožnim problemom na dnevnoj bazi i da ćete biti zadovoljni.