Kućanski  posolovi su naročito zahtijevni i potrebno im je posvetiti puno rada i truda. Mnoge domaćice muku muče sa čišćenjem fuga od pločica u kupatilu na kojima se zbog vlage jako brzo stvori kamenac i buđ.

 

Ako se ikada suočite s zastrašujućim zadatkom čišćenja fuge u kupaonici, nemojte očajavati. Ovo je posebno važno kada se radi o upornoj plijesni koja se odbija pomaknuti čak i s uobičajenim proizvodima za čišćenje. Srećom, postoje provjerene tehnike koje preporučuju stručnjaci i koje vam mogu pomoći. Evo nekoliko metoda koje možete isprobati:

Započnite postupak izbjeljivanja savijanjem papirnatog ručnika kako biste ga poravnali sa širinom linija za fugiranje. Nakon što je presavijen, pažljivo postavite ručnik preko zahvaćenih područja i nastavite s nanošenjem izbjeljivača. Ostavite izbjeljivač da prodre otprilike 60 minuta. Jednostavnim uklanjanjem ručnika, plijesan se može ukloniti, što rezultira željenim rezultatom.

Dok se izbjeljivač obično koristi za smanjenje pojave plijesni, neki pojedinci imaju rezerve glede njegovih privremenih učinaka, jer samo prikriva problem, a ne potpuno iskorijenjuje plijesan. Drugi pristup uključuje upotrebu alkohola za utrljavanje, koji se može izravno nanijeti na zahvaćena područja ili kombinirati sa sodom bikarbonom u obliku paste.

Za učinkovito rješavanje problema s plijesni, preporučljivo je ostaviti otopinu da ostane na spojevima dulje vrijeme, kao što je nekoliko sati ili preko noći. Prije nanošenja otopine ključno je fuge temeljito očistiti ispiranjem vodom. Ocat, poznat po svojim antifungalnim svojstvima, ističe se kao izniman istrebljivač plijesni zbog svoje sposobnosti da izravno riješi temeljni problem umjesto da ga samo prikrije.

  • Za nevjerojatno učinkovitu metodu, može se proizvesti gusta pasta miješanjem sode bikarbone i izbjeljivača. Proces stvaranja paste je jednostavan – jednostavno pomiješajte malu količinu izbjeljivača sa sodom bikarbonom. Nakon što je pasta pripremljena, obilno je nanesite na zahvaćena područja i ostavite da ne smeta 30 minuta. Kako bi se osiguralo temeljito čišćenje, ključno je pažljivo isprati tretirana područja vodom.

Kako biste učinkovito uklonili tvrdokornu plijesan i ružne mrlje sa fuga, treba koristiti ovu provjerenu metodu. Međutim, od iznimne je važnosti dati prioritet očuvanju cjelovitosti spoja i estetike provođenjem čišćeg testa na diskretnom području. Bilo da se odlučite za izbjeljivač ili alternativne jake kemikalije, imperativ je dati prednost zaštiti dišnih puteva i ruku nanošenjem rukavica i maske.

Za postizanje optimalne čistoće potrebna su dva bitna elementa: četka za fugiranje i odgovarajuće sredstvo za čišćenje. Za uspješno uklanjanje mrlja uzrokovanih masnoćom, ostacima sapuna, plijesni ili prljavštine potrebna je uporaba četke za fugiranje i odgovarajuće otopine za čišćenje. Za optimalne rezultate, preporučljivo je četkicu za fugiranje zamijeniti četkicom za zube.

Ipak, ključno je priznati da nježna vlakna četkice za zube možda neće pružiti dovoljnu snagu čišćenja. Dostupna je ogromna lepeza rješenja za čišćenje pa se preporučuje eksperimentirati s raznim opcijama dok ne otkrijete najučinkovitiju za svoje pločice. Izrada vlastitog sredstva za čišćenje fuge predstavlja jednostavnu alternativu kupnji komercijalnih proizvoda.

Održavanje čistoće i sprječavanje razvoja plijesni ključni su kad je riječ o fugirnoj masi. Učestalost čišćenja varirat će ovisno o čimbenicima poput postavljanja pločica i upotrebe površine. Za zidove obložene pločicama periodično čišćenje može biti prikladno, dok zidove tuševa koji su redovito izloženi vlazi treba čistiti jednom tjedno. Kako biste postigli optimalne rezultate, preporuča se slijediti određeni redoslijed pri ocjenjivanju sredstava za čišćenje fuge na temelju njihove učinkovitosti.

Započnite s alkalnim sredstvom za čišćenje, prijeđite na izbjeljivač s kisikom i pribjegnite izbjeljivaču s klorom samo ako je to apsolutno potrebno. Za razliku od izbjeljivača s klorom, izbjeljivač s kisikom nudi sigurnu i ekološki prihvatljivu alternativu koja učinkovito uklanja neugodan miris koji se često povezuje s jakim kemijskim sredstvima za čišćenje. Osim toga, ne uzrokuje ružne promjene boje na linijama fugiranja u boji.

Važno je napomenuti da se vodikov peroksid, koji je vrsta kisikovog izbjeljivača, obično prodaje u razrijeđenom obliku, što ga čini manje učinkovitim za čišćenje žbuke. Da biste dobili pastu sličnu pasti za zube, pomiješajte vodu s praškom za izbjeljivanje s kisikom. Predloženi omjer za ovu mješavinu je obično dva dijela praha za izbjeljivanje s kisikom i jedan dio vode. Da biste započeli proces čišćenja, nanesite pastu za čišćenje. Započnite tako da spužvom obilno nanesete pastu za izbjeljivanje s kisikom na spojeve.

Ostavite pastu da neometano odstoji pet do deset minuta. Osigurajte da su vam ruke zaštićene zaštitnim gumenim rukavicama dok rukujete ovom smjesom. Snažno temeljito istrljajte zglobove kako biste osigurali precizno čišćenje. Dok se bavite ovom aktivnošću, primijetit ćete brzu obnovu izvorne nijanse i postupno uklanjanje čestica plijesni. Završite postupak temeljitim ispiranjem paste kako biste osigurali njezino potpuno uklanjanje.

Preporučujemo