Gljivična oboljenja su prilično teška za izliječiti jer su gljivice uporne i treba voditi računa o higijeni posebno kada su u pitanju naša stpopala koja veliki dio dana budu u obući i znoje se.

Gljivične infekcije stopala mogu biti i bolne i izazovne za rješavanje; međutim, učinkovitim tehnikama i prirodnim lijekovima možete ih uspješno otkloniti. Primijenite ove preporuke i tretmane kako bi vaša stopala bila zdrava i bez infekcija. Za sprječavanje budućih infekcija ključne su dosljedne higijenske navike i preventivne mjere. Ako imate gljivičnu infekciju na nogama i trebate smjernice o liječenju, evo nekoliko prirodnih lijekova koje možete jednostavno koristiti kod kuće.

  • Gljivične infekcije stopala, osobito tijekom ljetnih mjeseci, uglavnom su usmjerene na prste. Ovo stanje je u medicini poznato kao onihomikoza. Iako se ne smatra ozbiljnim, može biti dosadan i težak za upravljanje. Infekcija se razvija tijekom vremena, mijenjajući boju nokta i moguće rezultirajući zadebljanjem i iskrivljenjem. Sprječavanje gljivičnih infekcija. Pobrinite se da vam ruke i noge ostanu čisti i suhi. Odaberite odgovarajuću obuću od prirodnih materijala i nosite čiste pamučne čarape.

Održavajte kratke nokte. Suzdržite se od dijeljenja ručnika i čarapa s drugim osobama. Klonite se hodanja bosih nogu u javnim prostorima kao što su tuševi, svlačionice i bazeni. Osim toga, pobrinite se da često ažurirate svoju staru obuću. Kućni lijekovi za gljivične infekcije. Soda bikarbona, koja se često nalazi u kuhinjama, učinkovita je za rješavanje gljivičnih infekcija i uklanjanje neugodnih mirisa s nogu.

Sastojci: Pomiješajte 1/2 šalice sode bikarbone, 1/4 šalice 3% vodikovog peroksida, 1/2 šalice Epsom soli, 4 šalice tople vode i 1/4 šalice octa. Postupak: Pomiješajte sodu bikarbonu, vodikov peroksid i sol s toplom vodom. Nakon toga dodajte ocat. Uronite zahvaćeno stopalo ili prste u otopinu i zadržite taj položaj otprilike 10 minuta. Nakon toga isperite svježom vodom i dobro osušite. Ponovite ovaj postupak dva puta dnevno nekoliko tjedana.

Jogurt sadrži žive “acidofilne” bakterije koje pomažu u uklanjanju gljivičnih infekcija. Postupak: Stopala možete uroniti u jogurt ili ga jednostavno umasirati na njih. Nakon što se osuši, isperite stopala hladnom vodom. H2O2 Vodikov peroksid vrlo je učinkovit u sprječavanju širenja gljivičnih infekcija. Sastojci: Pomiješajte 100 ml 3% farmaceutskog vodikovog peroksida s 1 litrom destilirane vode.

Postupak: Pomiješajte vodu s vodikovim peroksidom. Potopite stopala u ovu smjesu 20 minuta. Ponavljajte ovaj postupak svako jutro dok infekcija potpuno ne nestane. Kukuruzno brašno Kukuruzni škrob posjeduje učinkovita antibakterijska i antifungalna svojstva koja pomažu u apsorpciji vlage. Ženska stopala posuta morskom soli na bijeloj površini, postavljena na pozadinu bujnog zelenog tropskog lišća.

Sastojci: Pomiješajte pola žličice kukuruznog škroba s malo tople vode. Postupak: Pomiješajte kukuruzni škrob s toplom vodom. Smjesu stavite peći na 220 stupnjeva dok ne počne tamniti. Uvjerite se da su vam stopala čista i suha. Nanesite smjesu na stopala i ostavite da odstoji 1 minutu. Očistite mlakom vodom. Ocat proizveden od jabučnog vina. Jabučni ocat poznat je po svojoj sposobnosti borbe protiv gljivica, što ga čini korisnim u liječenju gljivičnih infekcija.

Sastojci: Pomiješajte 1 šalicu jabučnog octa s 2 šalice tople vode. Postupak: U posudi pomiješajte jabučni ocat s vodom. Namačite stopala u ovoj smjesi 15 do 20 minuta. Uvjerite se da su vaša stopala temeljito osušena. Održavajte ovu praksu jednom dnevno dok se infekcija ne povuče. Dodatni savjeti za sprječavanje gljivičnih infekcija. Higijena: Redovito perite stopala sapunom i vodom, pazeći da se usredotočite na prostore između prstiju. Važno ih je temeljito osušiti jer višak vlage može potaknuti rast gljivica.

Ventilacija cipela: Provjerite jesu li vaše cipele suhe i dobro prozračene. Kako biste olakšali proces sušenja, izbjegavajte nošenje istog para cipela uzastopnim danima. Prašak protiv gljivica: kako biste spriječili gljivične infekcije, posipajte puder protiv gljivica po nogama i unutrašnjosti cipela.

Kako biste izbjegli znojenje, odlučite se za čarape koje odvode vlagu i izbjegavajte sintetičke materijale koji zadržavaju vlagu. Njega noktiju uključuje redovito rezanje noktiju na nogama i održavanje čistoće. Važno je izbjegavati grickanje noktiju ili zanoktica jer takvo ponašanje može stvoriti otvorene rane u koje gljivice mogu ući.

Preporučujemo