Žensko tijelo se tokom života mijenja a u srednjim godinama osobe ženskog pola ulaze u menopauzu koja može dovesti do velikog disbalansa hormona i raznih drugih promjena koje utiču na kvalitetu života.

Faza u životu žene poznata kao “prijelazno razdoblje” naširoko je prepoznata kao vrijeme značajnih izazova. Rijetke su žene koje prolaze kroz menopauzu bez ikakvih poteškoća, jer prestanak rada jajnika i hormonska kolebanja neizbježno dovode do nepoželjnih promjena. Dr. Dejana Milojević, specijalistica ginekologije i opstetricije Medigroupa, daje uvid u prirodu ovog procesa i nudi rješenja za rješavanje povezanih problema.

Koja se specifična faza života naziva menopauzom? Prirodni proces starenja uključuje menopauzu, koja se obično događa između 45. i 55. godine života. Može se manifestirati postupno nakon operacije reproduktivnih organa ili naglo. Menopauza označava završetak rada jajnika i menstrualnog ciklusa. Neredoviti ciklusi i obilno krvarenje česti su simptomi koji potiču žene da potraže ginekološki pregled. Nažalost, simptomi se često javljaju ranije i često se zanemaruju ili previđaju.

Medicinsko polje nastavlja se boriti s tajanstvenom prirodom menopauze. To je enigma koja zahtijeva veću pozornost, jer žene provode značajan dio svog života snalazeći se kroz složenost ove faze, uključujući fizičke i emocionalne izazove koje predstavlja. Suočeni s našim brzim modernim načinom života, postaje bitno razumjeti simptome povezane s menopauzom i utvrditi jesu li oni prirodna pojava. Menopauza nastaje kao posljedica reakcije ženskog tijela na pad spolnih hormona, što dovodi do postupnog slabljenja i prestanka rada organa, što pak dovodi do sistemskih simptoma.

U svojoj ulozi ginekologa želim istaknuti početne indikacije u genitourinarnom sustavu koje uključuju nenormalno krvarenje, suhoću u predjelu zdjelice, nelagodu tijekom spolnog odnosa u gornjem dijelu trbuha, osjećaj peckanja, povlačenja i opću nelagodu, tj. kao i neugodan spolni odnos i učestalo mokrenje koji nisu povezani s infekcijom. Ovi genitalni problemi nedvojbeno su povezani sa simptomima smanjene razine estrogena, kao što su noćno znojenje, nesanica, valovi vrućine, vaskularno-dijastolički simptomi i tahikardija.

  • Što se tiče kognicije, važno je uočiti simptome kao što su razdražljivost i depresija. Ako žena koja prolazi kroz menopauzu doživljava negativne emocije, ali ne traži liječničku intervenciju, to nije pokazatelj temeljnog zdravstvenog problema ili mogućeg razvoja bilo koje bolesti, jer je menopauza prirodan proces kroz koji sve žene prolaze. Međutim, u današnjem ubrzanom društvu žene se u to vrijeme često nalaze pod značajnim stresom. Vrijedno je spomenuti da prethodne generacije, poput naših majki i baka, možda nisu stavljale toliki naglasak na rješavanje ovih problema.

Kao medicinski stručnjak specijaliziran za ovo područje, čvrsto vjerujem da je ključno obratiti pažnju na početnu prepreku i otvoreno razgovarati o njoj. Prevladavajuće bolesti uključuju dijabetes, hiperlipidemiju, pretilost, hipertenziju, hipotireozu i depresiju. Ta stanja mogu dovesti do komplikacija kao što su infarkti mozga i srca, prijelomi i odgođena depresija. Nažalost, većina ovih bolesti nije povezana s hormonalnim nedostacima ili neravnotežama, ali ipak imaju potencijal dovesti do teških posljedica.

Dopustite mi da vam pružim ilustraciju koja pokazuje gotovo jednaku učestalost infarkta miokarda između žena i muškaraca. Dosadašnje statistike prvenstveno su bile usmjerene na mušku populaciju. *Što liječnik savjetuje u pogledu laboratorijskih i drugih pretraga? Predložio bih sveobuhvatnu specijalističku procjenu tijekom faze predmenopauze. To bi podrazumijevalo temeljit ginekološki pregled, uključujući Papa test, ultrazvuk i pregled zaraznih bolesti, kao i ultrazvuk zdjelice i dojke.

Kada se radi o procjeni razine hormona u laboratoriju, uzimaju se u obzir različite tvari uključujući FSH, Estradiol, lipidni profil i koagulogram. To je osobito važno za žene koje imaju onkološke, kronične ili autoimune bolesti. Odabir liječenja ili hormonske nadomjesne terapije ovisi o stanju pacijenta. Dostupne su različite opcije kao što su tablete, flasteri i ulja. Tradicionalni pristup hormonskoj terapiji je prvi izbor. Prema smjernicama Međunarodnog društva za menopauzu, hormonska nadomjesna terapija preporučuje se za različite indikacije.

To uključuje rane znakove nedostatka estrogena, simptome povezane s urogenitalnom atrofijom tijekom srednje faze i kasne simptome povezane s prevencijom i liječenjem poroznosti kostiju. Opsežna istraživanja su pokazala da je estrogenska terapija koju je odobrila FDA primijenjena putem flastera, gelova i sprejeva lokalno nanesenih na kožu povezana sa smanjenim rizikom od krvnih ugrušaka u usporedbi s tradicionalnim estrogenskim tabletama koje se uzimaju oralno.

Postoje različiti hormonski tretmani koji sadrže estradiol i progesteron, koji su kemijski identični hormonima koje tijelo prirodno proizvodi. Međutim, trenutno nema znanstvenih dokaza da je bioidentična hormonska terapija sigurnija ili učinkovitija za osobe mlađe od 59 godina, unutar 10 godina od menopauze ili za zdrave žene koje imaju simptome. Važno je razmotriti je li sigurno za žene da same daju hormonske tretmane bez traženja liječničkog savjeta. Kao i kod bilo kojeg drugog lijeka, važno je pridržavati se preporučenog doziranja i uputa za uporabu koje daje zdravstveni djelatnik.

Po mom osobnom mišljenju, bitno je potražiti liječnički savjet prije uzimanja bilo kojeg suplementa. Važno je prepoznati da naše tijelo drugačije obrađuje lijekove, jer svaki lijek ima svoju jedinstvenu farmakodinamiku i kinetiku. Nadalje, pojedinci mogu imati različitu toleranciju ili čak intoleranciju na određene lijekove, zbog čega je ključno da liječnik bude uključen u proces donošenja odluka za svakog pacijenta. U području zdravlja i dobrobiti postoji mnoštvo informacija o prehrani, tjelovježbi i održavanju zdravog načina života.

Usred ovog golemog mora savjeta, postoji genetski test prehrane koji pruža sveobuhvatno razumijevanje naših individualnih prehrambenih potreba za optimalno zdravlje i dugovječnost. Ovaj test analizira našu jedinstvenu genetsku građu i nudi uvid u specifične hranjive tvari koje naše tijelo treba za razvoj. Zanimljivo je da žene, koje posjeduju izvanrednu sposobnost da dožive i smijeh i suze istovremeno, imaju privilegiju podvrgnuti se ovom testu. To je jednostavan proces, posebno prilagođen ženama.

 

Preporučujemo