Naš organizam ima neke prirodne potrebe koje je potrebno zadovoljiti da bismo bili zdravi. Jedna od njih je i nagon za intimnim odnosima a danas donosimo mišljenje jednog poznatog ginekologa na ovu temu.
Ginekologinja Liz Lister ukazuje na fiziološke promjene koje se događaju u tijelu žene nakon duljeg razdoblja seksualne neaktivnosti. Iako postoji značajna zabrinutost oko ovog problema, pacijenti rijetko razgovaraju o njemu zbog nelagode koju uzrokuje. Lister napominje da kako duljina apstinencije raste, raste i nelagoda, jer se tijelo bori da se prilagodi očekivanju intimnosti, što rezultira smanjenim protokom krvi i opuštanjem tkiva na tom području.
Ona koristi tjelovježbu kao analogiju, napominjući da dosljedna tjelesna aktivnost s vremenom dovodi do povećanja užitka. Problemi povezani s lošom cirkulacijom krvi i opuštenim tkivom mogu utjecati na žene svih dobi. Nadalje, sudjelovanje u seksualnoj aktivnosti i postizanje orgazma povezano je s poboljšanom imunološkom funkcijom i boljim zdravljem kardiovaskularnog sustava, naglašavajući važnost održavanja redovite seksualne rutine.
Lister sugerira da korištenje lubrikanata može povećati udobnost, osobito ako je prošlo neko vrijeme od vašeg posljednjeg seksualnog susreta. Za osobe koje nisu u vezi, ona savjetuje istraživanje metoda za samoispunjenje i njegovanje osjećaja zadovoljstva. Lister također govori o kontracepciji, ističući potrebu održavanja hormonske ravnoteže uz minimalne smetnje. Napominje da su suvremeni intrauterini ulošci (IUD) daleko napredniji i učinkovitiji od onih od prije četrdeset godina.
Iako su se pokazali učinkovitima, mnoge žene i dalje imaju zabrinutosti u vezi s njima. Studija iz 2013. godine, objavljena u Journal of the American Congress of Obstetricians and Gynecologists, otkriva da ginekolozi kao svoju preferiranu kontracepcijsku metodu tri puta češće odabiru spiralu od alternativnih opcija. Ginekolozi favoriziraju IUD zbog njegove impresivne stope učinkovitosti od 99 posto. Osim što pruža pouzdanu kontracepciju, također ublažava obilno menstrualno krvarenje i grčeve.
- Za razliku od kontracepcijskih pilula, koje utječu na cijeli sustav, IUD lokalno primjenjuje hormone, što ukupno rezultira manjim brojem nuspojava. Dr. Lister ističe nužnost da žene budu informirane o izboru različitih kontracepcijskih sredstava koja im stoje na raspolaganju, pozivajući ih da ne oklijevaju u istraživanju suvremenih metoda koje mogu uvelike unaprijediti njihovo zdravlje.
Uzmimo intrauterini uložak (IUD), koji pruža dugotrajnu zaštitu i ublažava menstrualne tegobe, predstavlja veliku prednost za mnoge žene. Lister ističe nekoliko zdravstvenih prednosti povezanih sa seksualnom aktivnošću, kao što je poboljšanje rada imunološkog sustava i potpomaganje kardiovaskularne dobrobiti. Redovito sudjelovanje u seksualnim aktivnostima može potaknuti oslobađanje endorfina i drugih hormona koji pojačavaju osjećaj radosti i zadovoljstva.
Kada se seksualna aktivnost smanji, Lister predlaže korištenje lubrikanata za ublažavanje nelagode i povećanje užitka. Ukratko, dr. Lister ističe važnost očuvanja spolnog zdravlja i prihvaćanja suvremenih metoda kontracepcije. Redovita spolna aktivnost i odabir prikladne kontracepcije mogu uvelike poboljšati opće zdravlje i kvalitetu života žena. Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica, slobodno se obratite svom ginekologu za personalizirane savjete i preporuke prilagođene vašim individualnim potrebama i okolnostima.
Dodatni tekst:
Često zanemarena, hidratacija je ključna za utjecaj na naše mentalno i fizičko blagostanje u vezi s brojnim zdravstvenim problemima. Za pravilan rad svih tjelesnih sustava neophodna je dovoljna dnevna konzumacija vode. Značaj vode nadilazi temeljnu prehranu; igra aktivnu ulogu u regulaciji tjelesne temperature, podmazivanju zglobova, pomaže u transportu hranjivih tvari i olakšava eliminaciju otpada iz tijela.
Primarni pokazatelj dehidracije je osjećaj žeđi; međutim, ključno je prepoznati da se ovaj osjećaj obično javlja tek nakon što tijelo doživi blagu dehidraciju. Dodatni simptomi koji mogu upućivati na dehidraciju uključuju umor, suhu kožu, migrene i smanjenu koncentraciju. Dosljedno pijenje vode može uvelike pomoći u sprječavanju ovih simptoma i poboljšanju ukupne energije i učinkovitosti.
Osiguravanje pravilne hidratacije ključno je za fizičko zdravlje, a ima značajan utjecaj i na mentalno blagostanje. Istraživanja pokazuju da čak i blaga dehidracija može negativno utjecati na raspoloženje, povisiti razinu stresa i otežati kognitivne sposobnosti. Stoga je dovoljna konzumacija vode ključna ne samo za održavanje fizičkog zdravlja, već i za poticanje mentalne jasnoće i emocionalne ravnoteže.