Štitna žlijezda je organ koji se nalazi smješten u našem vratu i ima leptirasti oblik. Njena funkcija je proizvodnja i balansiranje hormoa što je jako važno za zdravje našeg organizma. A ko se rad štitne žlijezde poremeti javljaju se razne bolesti.

Održavanje optimalnog zdravlja uvelike ovisi o pravilnom funkcioniranju štitnjače, jer je ona odgovorna za regulaciju raznih tjelesnih funkcija. Nažalost, problemi s proizvodnjom hormona štitnjače često nastaju kao rezultat autoimunih poremećaja, pri čemu imunološki sustav pogrešno cilja i napada štitnjaču. Ove okolnosti mogu dovesti do značajnih zdravstvenih komplikacija.

  • U reguliranju različitih tjelesnih funkcija kao što su metabolizam, razina energije i rast stanica, hormoni koje proizvodi štitnjača igraju ključnu ulogu. Duboki utjecaj ovih hormona na cjelokupno zdravlje očit je iz činjenice da svaka stanica u tijelu posjeduje receptore za njih. Nedovoljna proizvodnja hormona dovodi do hipotireoze, dok višak rezultira hipertireozom. Globalne statistike pokazuju da preko 250 milijuna pojedinaca pati od hipotireoze, a procjenjuje se da će jedna od svakih osam žena imati problema sa štitnjačom tijekom života.

Protein poznat kao gluten, koji je prisutan u raznim žitaricama uključujući pšenicu, ima potencijal narušiti funkciju štitnjače, osobito kod osoba s autoimunim stanjima štitnjače poput Hashimotovog tireoiditisa. Nakon prolaska kroz crijevnu barijeru i ulaska u krvotok, gluten može potaknuti imunološki odgovor gdje se stvaraju antitijela za borbu protiv njega. Nažalost, postoje slučajevi u kojima imunološki sustav pogrešno identificira štitnjaču kao gluten i pokrene napad, što rezultira autoimunim reakcijama i naknadnim oštećenjem štitnjače.

Iako se celijakija obično povezuje s intolerancijom na gluten, ključno je razumjeti da celijakija predstavlja samo jednu manifestaciju ove intolerancije. Istraživanja pokazuju da samo mali dio, otprilike 10%, osoba s celijakijom pokazuje jasne simptome intolerancije na gluten. Suprotno tome, otprilike 1 od 20 ljudi u svijetu ima neku vrstu intolerancije na gluten.

Identificiranje glutena kao krivca za zdravstvene probleme može predstavljati izazov za pojedince s autoimunim poremećajima, jer može proći nekoliko mjeseci nakon uklanjanja glutena iz njihove prehrane da se simptomi ublaže. Međutim, postoje određeni pokazatelji koji sugeriraju da bi gluten mogao biti temeljni uzrok vaših zdravstvenih problema. Ovi znakovi uključuju:

Problemi s probavnim sustavom, poput prisutnosti plinova, nadutosti i nepravilnog pražnjenja crijeva, mogu se pojaviti, osobito nakon konzumiranja hrane koja sadrži gluten. Osim toga, koža može pokazivati ​​znakove keratosis pilaris, stanja koje se očituje kao gruba, kvrgava koža na rukama. Kronični umor, stanje konstantnog umora i iscrpljenosti, čest je simptom koji se javlja nakon konzumacije glutena.

Osim toga, osobe s autoimunim bolestima kao što su Hashimotov tireoiditis, reumatoidni artritis, lupus, psorijaza, ulcerozni kolitis, sklerodermija ili multipla skleroza mogu otkriti da im se stanje pogoršava nakon uzimanja glutena. Simptomi povezani s neurološkim problemima uključuju vrtoglavicu, migrene i manifestacije povezane s hormonskom neravnotežom.

Kronični umor i fibromijalgiju karakteriziraju uporni umor i nelagoda u zglobovima. Uobičajeni emocionalni izazovi uključuju osjećaje tjeskobe, depresije i fluktuacije raspoloženja. Stjecanje uvida u povezanost glutena i rada štitnjače ključno je za ublažavanje simptoma i poboljšanje cjelokupne dobrobiti. Ako sumnjate na intoleranciju na gluten ili imate neobjašnjive simptome, nužno je zatražiti savjet od svog liječnika kako biste istražili mogućnosti testiranja i napravili prilagodbe prehrane.

Preporučujemo