Sigurno se i vama nekada desilo da osjetite grčeve u nozi a uzroci za to mogu biti različiti. U većini slučajeva su bezazleni ali ako se ponavljaju često trebali biste posjetiti ljekara jer to može biti i simptom.

Grčevi ili stezanje u mišićima potkoljenice, koji se mogu proširiti na bedra, povremeno mogu biti povezani s nedostatkom minerala u tijelu, što je često posljedica pretjeranog znojenja. Unatoč tome, ovi simptomi također mogu ukazivati ​​na ozbiljnije probleme, poput suženih ili potpuno začepljenih arterija u nogama. Prema riječima dr. Dragice Stepić, specijalistice opće kirurgije, regije koje osjećaju bol ili stezanje mogu upućivati ​​na probleme s femoralnim arterijama, a mogu biti i sužene arterije u preponama ili zdjelici.

  • U takvim slučajevima provodi se procjena koja obuhvaća ispitivanje pulsa noge i procjenu stopala na potencijalne kožne promjene povezane s ishemijom. Grčevi u nogama su nagli i bolni grčevi mišića koji obično pogađaju potkoljenice ili stopala, a često se javljaju tijekom noći ili nakon fizičkog napora. Ovi grčevi mogu nastati zbog čimbenika kao što su dehidracija, nedostatak esencijalnih minerala poput magnezija i kalija, slaba cirkulacija ili naprezanje mišića. Iako su često kratkog trajanja, mogu biti znatno neugodni i mogu ometati san.

Kako biste ublažili pojavu grčeva u nogama, ključno je održavati odgovarajuću hidrataciju, imati dobro uravnoteženu prehranu i baviti se laganim vježbama istezanja prije spavanja. Nakon toga se utvrđuje color Doppler indeks koji olakšava procjenu korelacije između razine krvnog tlaka u rukama i nogama. Ova procjena pruža vrijedne informacije o učinkovitosti isporuke krvi u noge preko manjih krvnih žila.

Po završetku pregleda, liječnik će utvrditi potrebu za hitnom angiografijom ili kontrastnim snimanjem, kao i potencijalnu potrebu za revaskularizacijskim metodama, uključujući postavljanje stenta ili operaciju premosnice, ako se smatra prikladnim.

U slučajevima blage vaskularne stenoze, stručnjaci se zalažu za konzervativnu strategiju liječenja koja naglašava važnost redovite tjelesne aktivnosti, uključujući svakodnevno hodanje, čak i u okruženjima koja mogu izazvati nelagodu, jer to pospješuje cirkulaciju krvi. Nadalje, bitno je prestati pušiti, jer studije pokazuju da pušenje pogoršava i ubrzava aterosklerozu, čime se povećava rizik od komplikacija poput gangrene.

Bonus tekst:

Humus je ukusna pasta napravljena od slanutka, tahinija, maslinovog ulja, limunovog soka, češnjaka i raznih začina. Poznat po svojoj kremastoj konzistenciji i snažnom okusu, ovaj je sastojak glavni dio mediteranske i bliskoistočne kulinarske tradicije. Sastojci i priprema Osnovne komponente humusa sastoje se od slanutka, koji se obično koristi u osušenom obliku i kuha se ili se dobiva iz konzerve. Tahini, pasta od mljevenih sjemenki sezama, doprinosi bogatstvu i kremasti jelu.

Maslinovo ulje daje i aromu i glatku teksturu. Limunov sok unosi kiselost i osvježavajuću kvalitetu, dok češnjak daje prepoznatljiv okus. Začini, uključujući sol, kumin i crvenu papriku, dodaju se prema osobnim željama. Humus se može pohvaliti bogatstvom nutritivnih prednosti, jer obiluje proteinima, vlaknima i zdravim mastima. Osim što služi kao izvrstan izvor energije, pridonosi zdravlju kardiovaskularnog sustava, poboljšava rad probave i može pomoći u regulaciji tjelesne težine.

Humus se često predstavlja kao predjelo ili umak, uz povrće, kruh ili pita. Učinkovito služi kao namaz za sendviče, sastojak salata ili dodatak glavnim jelima. Osim toga, postoje brojne varijacije humusa koje uključuju niz sastojaka poput pečene crvene paprike, avokada ili raznih biljaka. Zaključak – Humus služi kao hranjiv i svestran dodatak prehrani koji se jednostavno priprema i može se prilagoditi različitim preferencijama. Njegova globalna popularnost nastavlja rasti, što se pripisuje i njegovim zdravstvenim prednostima i kulinarskoj svestranosti. Bilo da se koristi kao međuobrok, predjelo ili glavno jelo, hummus je ukusan i zdrav izbor.

Preporučujemo