Skoro da nema odrasle osobe koja bar jednom u životu nije doživjela grč u noszi što nije nimalo prijatno iskustvo. Grčevi se javljaju iznenada a nekada mogu biti i simptom ozbiljnijeg oboljenja.
Stezanje ili grčevi u mišićima potkoljenice, koji se mogu proširiti i na bedra, ponekad mogu biti povezani s nedostatkom minerala u tijelu, često zbog pretjeranog znojenja. Unatoč tome, ovi simptomi također mogu signalizirati ozbiljnije probleme, poput suženih ili potpuno začepljenih arterija u nogama. Dr. Dragice Stepić, specijalistica opće kirurgije, napominje da područja koja osjećaju bol ili stezanje mogu upućivati na probleme s femoralnim arterijama, ali i potencijalno sužene arterije u predjelu zdjelice ili prepone.
- U tim situacijama provodi se procjena koja uključuje provjeru pulsa na nozi i pregled stopala radi eventualnih promjena na koži koje bi mogle biti povezane s ishemijom. Grčevi u nogama su nagli i bolni grčevi mišića koji obično pogađaju potkoljenice ili stopala, a često se događaju noću ili nakon tjelesne aktivnosti. Ovi grčevi mogu nastati zbog čimbenika kao što su dehidracija, niske razine minerala poput kalija i magnezija, neadekvatna cirkulacija ili naprezanje mišića. Iako su obično kratki, mogu izazvati značajnu nelagodu i poremetiti san.
Kako biste spriječili grčeve u nogama, ključno je pravilno hidrirati, održavati uravnoteženu prehranu i lagano se istezati prije spavanja. Nakon toga dolazi do izračuna kolornog Doppler indeksa, koji omogućuje procjenu odnosa krvnog tlaka između ruku i nogu. Ova procjena nudi uvid u to koliko se učinkovito krv isporučuje u noge kroz manje krvne žile. Nakon što pregled završi, liječnik će odrediti je li potrebna hitna angiografija ili kontrastno snimanje, kao i jesu li opravdane tehnike revaskularizacije poput postavljanja stenta ili operacije premosnice, ako se smatraju prikladnima.
Za blagu vaskularnu stenozu stručnjaci preporučuju konzervativni pristup liječenju, ističući važnost bavljenja redovitom tjelesnom aktivnošću poput svakodnevnog hodanja, čak i na mjestima koja mogu uzrokovati nelagodu, jer se na taj način pospješuje cirkulacija krvi. Nadalje, prestanak pušenja je ključan, jer istraživanja pokazuju da pušenje pogoršava aterosklerozu i povećava rizik od komplikacija, uključujući gangrenu.
DODATNI SADRŽAJ:
Humus je ukusan namaz napravljen od slanutka, tahinija, maslinovog ulja, limunovog soka, češnjaka i niza začina. Poznat po svojoj bogatoj teksturi i odvažnom okusu, ovaj sastojak služi kao temeljna komponenta u mediteranskoj i bliskoistočnoj kuhinji. Sastojci i priprema Humus se primarno radi od slanutka koji se može koristiti sušen i kuhan ili konzerviran. Jelo dobiva bogatstvo i kremastost od tahinija, paste napravljene od mljevenih sjemenki sezama. Maslinovo ulje pojačava okus i pridonosi glatkijoj teksturi.
Dodatak limunovog soka daje kiselost i osvježavajuću kvalitetu, dok češnjak daje osebujan okus. Začini poput soli, kumina i crvene paprike mogu se prilagoditi prema individualnom ukusu. Humus je bogat hranjivim tvarima i osigurava značajnu količinu proteina, vlakana i zdravih masti. Djeluje kao izvrstan izvor energije, potiče zdravlje srca, poboljšava probavu i može pomoći u održavanju tjelesne težine. Humus se obično poslužuje kao predjelo ili umak, obično uz povrće, pita ili kruh. Učinkovito služi i kao namaz za sendviče, a može se uklopiti u salate ili glavna jela.
Nadalje, postoje mnoge varijacije humusa koje sadrže različite sastojke poput pečene crvene paprike, avokada ili raznih biljaka. Hummus je svestrana i hranjiva opcija hrane koja se jednostavno priprema i može se prilagoditi različitim ukusima. Njegova popularnost u svijetu raste zbog njegovih zdravstvenih prednosti i široke primjene u kuhanju. Bilo da se koristi kao međuobrok, predjelo ili glavno jelo, humus je uvijek ukusan i zdrav izbor.