Kada govorimo o hidrogenu, prvo nam pada na pamet njegova upotreba prilikom boljenja kose ili u medicinske svrhe a vjerovatno niste znali da ga možete koristiti na još čitav niz načina.
Iako je vodik primarno poznat po svojoj primjeni u medicini i bojama za kosu, to je višestruka tvar koja se pokazala korisnom u raznim drugim kontekstima. Ova prozirna tekućina dostupna je u nekoliko koncentracija prilagođenih specifičnim namjenama: tri posto za potrebe kućanstva, šest do deset posto za izbjeljivanje kose, 35 posto za primjenu u hrani i 90 posto za industrijske svrhe. U sljedećim odjeljcima predstavljamo različite metode pomoću kojih se vodik može koristiti u vašem kućanstvu.
- Uklanjanje mrlja s odjeće ispod pazuha može biti bitno jer smeđe-žute mrlje ispod pazuha mogu djelovati prilično ružno na odjeći. Kako biste učinkovito riješili ovaj problem, pripremite otopinu koja se sastoji od jednog dijela tekućine za pranje posuđa u kombinaciji s dva dijela vodikovog peroksida. Nanesite ovu smjesu izravno na zamrljano područje i ostavite da odstoji otprilike jedan sat.
Nakon toga operite odjeću u hladnoj vodi i nastavite sušiti. Ako mrlja i dalje postoji, razmislite o nježnom trljanju zahvaćenog područja sodom bikarbonom. Uzgoj gljiva može se činiti izvanrednim, ali vodikov peroksid, kada se koristi u koncentraciji od 35 posto, služi kao učinkovito sredstvo protiv infekcija plijesni koje predstavljaju rizik za rast gljiva. Primjenom nekoliko kapi u komore u kojima se uzgajaju gljive, može se povećati razina kisika u okolišu.
Za čišćenje perilice posuđa vodikov peroksid služi kao učinkovito sredstvo za čišćenje. Nanesite ga izravno u uređaj, ostavite da odstoji neko vrijeme, a zatim ga obrišite. Alternativno, možete napraviti “bombu” za čišćenje kombiniranjem vodikovog peroksida, sode bikarbone i eteričnog ulja. Smjesu oblikujte u kuglice veličine kuglica za sladoled, ostavite ih da se osuše preko noći i potom ih stavite u perilicu posuđa. Kako biste poboljšali proces čišćenja, dodajte još bijelog octa i tekućeg deterdženta za pranje posuđa prije pokretanja ciklusa pranja.
Ova kombinacija će učinkovito očistiti, izbijeliti i revitalizirati aparat. Vodikov peroksid služi kao učinkovito sredstvo za izbjeljivanje raznih površina, uključujući nokte i zglobove. Posebno je koristan za posvjetljivanje predmeta kao što su obojene pločice, zaprljana fug masa i čavli. Za liječenje noktiju može se napraviti pasta koja se sastoji od jednog dijela vodikovog peroksida i dva dijela sode bikarbone.
Ovu smjesu treba nanijeti na nokte, ostaviti da odstoji nekoliko minuta i zatim isprati. Za čišćenje fuga, vodikov peroksid se može nanijeti izravno na pločice ili se kombinirati sa sodom bikarbonom kako bi se dobila pasta za ribanje. Priprema vodice za ispiranje usta Vodikov peroksid služi kao učinkovito sredstvo za održavanje oralne higijene. Da biste ga koristili kao tekućinu za ispiranje usta, razrijedite ga jednakim udjelom vode (pola vode, pola vodikovog peroksida) kako biste uklonili klice. Ispirite usta ovom otopinom otprilike jednu minutu prije iskašljavanja.
Obavezno izbjegavajte gutanje smjese. Ova metoda također pridonosi izbjeljivanju zubi. Uz to, vodikov peroksid se može koristiti za dezinfekciju vaše četkice za zube i zubnih aparata. Provjerite je li vaše rublje temeljito oprano. Nema potrebe za kupnjom skupih proizvoda za pranje rublja. Umjesto toga, stavite šalicu vodikovog peroksida u perilicu dok perete bijelo rublje. Vodikov peroksid učinkovito uklanja neugodne mirise i mrlje.
Za izravnu primjenu na mrljama, preporučljivo je prvo provjeriti postojanost boje, posebno kod tretiranja tamnijih tkanina. Uklonite plijesan i plijesan. Vodikov peroksid je učinkovit ne samo u uništavanju bakterija, već iu borbi protiv gljivica, uključujući plijesan i plijesan. Nanesite ga na površine poput kupaonice, podova, zidova, pa čak i zavjesa za tuširanje. Zvučno “šištanje” označava da peroksid učinkovito djeluje. Obradite vlastiti vrt Vrtlari često koriste vodikov peroksid kao učinkovitu tvar za njegovanje biljaka. Ova svestrana tekućina pomaže u borbi protiv štetočina, sprječava infekcije ozlijeđenih stabala, uništava gljivice i bori se protiv truleži korijena.
Osim toga, potiče rast biljaka osiguravajući dodatni kisik, što poboljšava apsorpciju hranjivih tvari. Za suzbijanje štetočina pomiješajte jednu čajnu žličicu vodikovog peroksida s jednom šalicom vode i nanesite mješavinu kao sprej na biljku. Za rješavanje problema povezanih s truljenjem korijena ili gljivičnim infekcijama, upotrijebite jednu žlicu vodikovog peroksida na šalicu vode.