Naša koža je najveći organ i ona je izložena raznim vanjskim i spoljnim uticajima. Skoro svaka osoba od rođenja ima na koži na različitim mjestima benove i mladeže koji u najvećem broju slučajeva nisu opasni.

Prema riječima dermatologinje dr. Prema Paulu Curtisu, madež se sastoji od nakupine stanica kože, zvanih melanociti, koje se mogu pojaviti na bilo kojem dijelu kože. Nadalje je objasnio da su melanociti tipično razasuti po koži i odgovorni su za proizvodnju prirodnog pigmenta poznatog kao melanin. Tipično, mladi pokazuju dobroćudnu prirodu. Mogu se manifestirati na različitim mjestima, uključujući lice, leđa, ruke, noge, vlasište, pazuhe i ispod noktiju, između ostalog. Sasvim je uobičajeno da se na određenim madežima vidi dlačica.

  • Zapravo, prema Health Digestu, neki stručnjaci vjeruju da ovaj fenomen jednostavno ukazuje na to da se nakupina stanica kože koje tvore madež nalazi iznad područja gdje postoji folikul dlake. Studija objavljena u časopisu Nature 2023. godine pokazuje da mladi pojedinci imaju sposobnost poticanja rasta kose. Profesor Maxim Plikus, stručnjak za razvojnu i staničnu biologiju, proveo je studiju u kojoj je uspješno simulirao rast kose kod miševa pomoću molekule dobivene od mladih dlakavih jedinki. Molekula o kojoj se raspravlja poznata je kao osteopontin.

Ova tvar prisutna je u skupini melanocita iz kojih se razvija kosa, a djeluje regenerativno na neaktivne folikule dlake, što potiče rast kose. Plikus vjeruje da ovo otkriće ima potencijal pomoći u borbi protiv gubitka kose kod ljudi. “Kada se folikuli počnu razvijati, oni će inherentno generirati kosu koja posjeduje karakteristike vlasi pojedinca iz mladosti. Kosa će imati istu debljinu i duljinu, bila ravna ili kovrčava”, objasnio je. Međutim, primarna briga u vezi s madežima je njihova potencijalna kancerogena priroda.

Dok prisutnost dlačica koje izbijaju iz ovih madeža može izazvati zabrinutost kod nekih pojedinaca, stručnjaci kažu da dlakavi madež ne ukazuje na bolest osim ako ga ne prate dodatne promjene. Madeži se mogu klasificirati kao kongenitalni, što ukazuje na njihovu prisutnost od rođenja, stečene ili atipične prirode. Obično se madež pojavljuje kao okrugao ili ovalan, širok ne više od pet milimetara i ima postojanu boju, koja može uključivati ​​nijanse smeđe, žutosmeđe, crvene, ružičaste, plave, boje mesa ili prozirne. Nasuprot tome, atipični madeži mogu imati različite boje, teksture i oblike.

Ako primijetite bilo kakvu izraslinu na svom madežu, nepravilnosti u njegovom obliku ili promjene boje – bilo potpune ili lokalizirane – to može značiti da madežu treba posvetiti pozornost. Osim toga, potrebno je pratiti znakove poput krvarenja ili curenja iz madeža. Iako je oprezno dati prednost sigurnosti, preporučuje se da osobe s novim madežima koji se pojave u odrasloj dobi ili postojećim madežima koji pokazuju promjene pregleda njihov dermatolog. Ova preporuka posebno je važna za one čija obitelj ima slučaj raka kože, posebice melanoma.

Za učinkovito uklanjanje dlačica s madeža važno je uzeti u obzir njihov oblik. Iako se dlake s ravnog madeža mogu ukloniti britvicom ili voskom za madeže, trebali biste se suzdržati od pokušaja brijanja izdignutog madeža jer to može dovesti do ozljeda okolnog područja.

Bonus tekst:

Poznat po svom snažnom okusu i aromatičnim svojstvima, češnjak je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka koja je odigrala ključnu ulogu u kulturnim praksama i prirodnim tradicijama liječenja diljem svijeta. Njegova povijest seže unatrag više od pet tisuća godina, a potječe iz središnje Azije prije nego što se proširio u različite dijelove svijeta. Bogat hranjivim tvarima, češnjak jača imunitet i pruža brojne zdravstvene prednosti. Glavni aktivni spoj u češnjaku je alicin, koji je poznat po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima.

U staroegipatskom društvu češnjak je imao značajnu vrijednost i smatran je svetom biljkom; davan je robovima kako bi ojačao njihovu snagu i otpornost, a otkriven je u grobnicama faraona. I u staroj Grčkoj i u Rimu, sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici unosili prije bitaka kako bi poboljšali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao u Indiju i Kinu, gdje je stekao priznanje za svoje ljekovite prednosti. S obzirom na svoja kulinarska i ljekovita svojstva, češnjak je neizostavan dio svakog domaćinstva i sastavni je dio brojnih jela.

Ima ključnu ulogu u prehrani, djeluje kao začin za gotovo sve vrste kulinarskih pripravaka. U moderno doba mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv brojnih bolesti. Preporuča se redovita konzumacija u sirovom obliku; neželjeni miris može se ublažiti sokom od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili kombinacijom s maslinovim uljem.

Preporučujemo