Ljudska koža je najveći organ i stalno je izložena spoljnim uticajima. Ona je podložna i nekim promjenama i izraslinama koje ne moraju biti opasne ali je potrebno o njima voditi računa.

Iako se hemangiomi mogu činiti zabrinjavajućim zbog svoje jedinstvene boje i oblika, oni su zapravo benigni tumori kože koji su prilično česti i obično ne predstavljaju prijetnju. Kako bismo pružili sveobuhvatnije razumijevanje, zaronimo u različite vrste hemangioma i istražimo okolnosti u kojima može biti potrebna medicinska intervencija.

Najrašireniji tip hemangioma, poznat kao hemangiom nevus ili hemangiom trešnje, lako se prepoznaje po crvenoj nijansi, iako također može pokazivati ​​nijanse plave, crne ili više boja. Ove hemangiome karakteriziraju: Hemangiomi se uglavnom manifestiraju prvenstveno na trupu, iako se mogu pojaviti i na drugim dijelovima tijela. Kako pojedinci stare, osobito nakon što navrše 40 godina, količina hemangioma obično raste.

Većinom su ti entiteti benigni i obično ne zahtijevaju medicinsku intervenciju osim ako nema promjena u njihovim dimenzijama, pigmentaciji ili početku krvarenja. Paučasti hemangiomi, također poznati kao paučasti angiomi, pokazuju karakterističan uzorak nalik onom pauka, karakteriziran crvenim izraslinama koje izviru iz središnjeg, tamnijeg područja. Ključno je biti svjestan sljedećih informacija:

Paučasti hemangiomi, iako su mogući u bilo kojoj dobi, češće prevladavaju kod žena u razdobljima kada su razine estrogena povišene, poput trudnoće. Važno je napomenuti da ove abnormalnosti kože povremeno mogu biti znak problema s jetrom. Stoga, ako su prisutni višestruki ili iznenada nastali paučasti hemangiomi, preporučuje se potražiti savjet liječnika.

  • Iako su općenito benigni, neki ih pojedinci odlučuju ukloniti isključivo u kozmetičke svrhe. Metode koje se koriste za njihovo uklanjanje vrlo su slične onima koje se koriste za obične madeže, uključujući laser, radiovalove i kirurške postupke. Obično su hemangiomi samo kozmetička neugodnost i rijetko predstavljaju opasnost po zdravlje.

Unatoč tome, ako primijetite bilo kakve promjene na svojim hemangiomima ili ako ih imate znatnu količinu, savjetovanje s vašim liječnikom može vam pomoći u procjeni jesu li potrebni dodatni postupci ili tretmani. Značajan dio (otprilike 10 posto) pojedinaca ima hemangiom prisutan od rođenja, obično smješten na jetri. Ti su hemangiomi općenito mali i mogu se identificirati rutinskim ultrazvučnim pregledima.

Međutim, na jetri se mogu razviti veći ili višestruki hemangiomi. Iako možda neće pokazivati ​​nikakve vidljive simptome, ipak mogu predstavljati komplikacije. U slučajevima kada pretjerano narastu, mogu vršiti pritisak na susjedne organe, što zahtijeva resekciju jetre. Osim toga, hemangiomi se mogu pojaviti na raznim drugim dijelovima tijela. Važno je razumjeti da iako su te izrasline sastavljene od abnormalnih stanica i kategorizirane kao tumori, one su obično benigne prirode i predstavljaju minimalnu štetu.

Liječnici često preporučuju praćenje njihove veličine, jer nemaju sposobnost metastaziranja u druge organe poput malignih stanica. U određenim slučajevima može se provesti biopsija, što navodi liječnika da preporuči njihovo uklanjanje. Hemangiomi se mogu pojaviti kod osoba svih dobnih skupina. Tijekom trudnoće, nepravilan razvoj krvnih žila može dovesti do stvaranja hemangioma kod dojenčadi, osobito one rođene prije vremena.

U odraslih, hemangiomi mogu nastati kao posljedica ozljede ili temeljnih zdravstvenih stanja. Hemangiomi, obično bezbolni, često se nalaze na koži u obliku crvenih ili ljubičastih izbočina. Zbog svoje rasprostranjenosti, skloni su zakačenju ili ozljedama. Ako se hemangiom ozlijedi, treba ga tretirati na isti način kao i svaku drugu ranu: higijenski ga očistiti, namazati antibakterijskom mašću i prekriti zavojem.

Važno je provjeriti radi li se doista o hemangiomu jer se često pogrešno zamjenjuju s drugim stanjima. Prisutnost kavernoznih hemangioma u mišićima ili koštano-zglobnim strukturama može dovesti do boli, ovisno o njihovom položaju. Kako bi identificirao prisutnost kapilarnih hemangioma, liječnik provodi temeljitu vizualnu i fizičku procjenu. U određenim slučajevima kada se hemangiomi nalaze iznutra, ultrazvuk ili druge dijagnostičke tehnike mogu se koristiti za potvrdu dijagnoze.

U većini slučajeva liječenje hemangioma nije potrebno; no važno je redovito odlaziti na kontrole kod liječnika. Ako se kavernozni hemangiom razvije u području oko i ostane nekontroliran, može uzrokovati oštećenje vida. U određenim slučajevima liječnik može propisati beta blokator ili steroid za reguliranje pretjerane aktivnosti krvnih žila. U slučaju da hemangiom izaziva nelagodu, moguće ga je kirurški odstraniti.

Odluka o podvrgavanju operaciji može se temeljiti na različitim čimbenicima, uključujući estetske probleme ili ako hemangiom vrši pritisak na obližnje organe. Alternativno, laserski tretmani mogu se primijeniti kako bi se smanjila veličina ili zaustavilo napredovanje hemangioma. Važno je napomenuti da u većini slučajeva hemangiomi s vremenom nestaju sami od sebe.

Preporučujemo