Naše tijelo je savršen i komplikovan mehanizam koji funkcioniše odlično samo u slučaju da svi njegovi organi obavljaju svoju funkciju. Naša crijeva procesuiraju hranu koju unosimo što je vrlo važno.

Neosporna povezanost između zdravlja crijeva i općeg blagostanja dolazi do izražaja zbog neugodnih simptoma koji mogu nastati prebrzom konzumacijom vlakana, a da se tijelu ne dopusti postupna prilagodba. Nezdrave prehrambene navike, ubrzan način života i nedostatak tjelesne aktivnosti doprinose sve većoj učestalosti probavnih problema.

  • S dolaskom ljetne sezone želučane tegobe postaju sve prisutnije. Kako bi se riješile posljedice, početna mjera, kako je predložila dr. Zoe, uključuje uključivanje 30 grama vlakana u dnevni unos prehrane. Zapanjujuće, studije otkrivaju da se nevjerojatnih 91% pojedinaca u Ujedinjenom Kraljevstvu ne pridržava ovih temeljnih prehrambenih preporuka.

Nažalost, ovo pitanje nije isključivo za UK i obuhvaća razna druga zemljopisna područja. Isticanje značaja prehrane bogate vlaknima je od najveće važnosti, budući da je ona usko povezana sa smanjenim rizikom od srčanih bolesti, moždanog udara, dijabetesa tipa 2 i raka crijeva. Kako biste postigli svoje ciljeve s vlaknima, razmislite o uključivanju hranjivih zdjelica za doručak koje sadrže jogurt, cjelovite žitarice, voće, orašaste plodove i sjemenke u svoju dnevnu rutinu.

Alternativno, za ručak možete pripremiti ukusnu salatu od graha. Povezanost našeg općeg blagostanja sa stanjem našeg probavnog sustava nedvojbeno naglašava činjenica da je kod konzumacije vlakana važno postupno ih uvoditi ako na njih niste navikli. Ovo je kako bi se spriječili neugodni simptomi koji mogu nastati zbog naglog porasta unosa vlakana. Jačanje vašeg imunološkog sustava jedna je od prednosti koje pruža. Zaista je nevjerojatno da naše imunološke stanice čine nevjerojatnih 70 posto našeg gastrointestinalnog sustava.

Ove stanice igraju ključnu ulogu u očuvanju našeg tijela uspostavljanjem zaštitne barijere protiv štetnih mikroorganizama. Prema riječima govornika, crijevna sluznica, koja djeluje kao zaštitni štit, sadrži veću količinu antitijela nego bilo koja druga regija u tijelu. Ova izvanredna metoda zaštite vješto reagira i na ozljede i na infekcije, vješto raspoznajući između štetnih uljeza i vitalnog tkiva.

Dodatni sadržaj:

Pripremite se za doživljaj pizze koji nadilazi područje pukog užitka okusa i umjesto toga nudi vitalnu hranu za vaše tijelo. Uronite u blagotvoran užitak ove pizze s povrćem bogate hranjivim tvarima, postižući idealnu ravnotežu između uživanja u omiljenom kulinarskom užitku i pridržavanja dobro uravnoteženog i zdravstveno osviještenog načina života. Kao što je potvrdila cijenjena nutricionistica dr. Hazel Wallace, ova će slatka kreacija vjerojatno biti na vrhu njezine liste omiljenih jela za tjedan.

Sastojci potrebni za ovaj recept uključuju dvije tortilje, dva jaja, temeljac umaka od rajčice, sir po vašem izboru (mozzarella ili bilo koji drugi) i razne talijanske biljke poput ružmarina, origana, bosiljka, majčine dušice i kadulje. Imate slobodu odabrati začinsko bilje koje odgovara vašim preferencijama ukusa; nije obavezno imati sve. Poboljšajte profil okusa određenog povrća, uključujući cherry rajčice, tikvice i rikulu, jednostavnim dodavanjem malo soli i papra.

Nakon što završite sastavljanje pizze, stavite je u prethodno zagrijanu pećnicu na 180°C i pecite otprilike 12-15 minuta, uz potrebne prilagodbe ovisno o željenoj pečenosti jaja. Koje biljne vrste spadaju u klasifikaciju talijanskih biljaka? Bosiljak ima snažna antioksidativna svojstva, pokazuje antibakterijsko djelovanje, jača imunološki sustav, sprječava oksidaciju kolesterola (čimbenik u napredovanju ateroskleroze i drugih kardiovaskularnih bolesti), čuva srce i krvne žile, pomaže u borbi protiv infekcija i ublažava upale povezane s artritisom .

Biljka origano ima antibakterijska svojstva, pomaže u regulaciji kolesterola, sadrži obilje antioksidansa, pospješuje probavu, smanjuje upalu, ublažava bol, pokazuje potencijal u borbi protiv raka i potiče zdravu regulaciju tjelesne težine. Ružmarin je, s druge strane, poznat po svojoj sposobnosti da pospješuje cirkulaciju i pamćenje, uz blagotvorno djelovanje na zdravlje srca.

Majčina dušica ima sposobnost smirivanja kašlja, ublažavanja bronhitisa i astme te jača imunološki sustav organizma. Peršin ima blagotvorna diuretička svojstva. Kadulja je priznata kao snažan prirodni “antibiotik” i preporučuje se za iritaciju ili upalu desni, bolno grlo, dezinfekciju usta, promicanje oralnog zdravlja i postizanje osvježavajućeg daha.

Preporučujemo