Kod nas na Balkanu se još uvijek u većini domova spremaju obroci a domaćice koriste razne posud, šerpe i lonce u tu svrhu. Zbog višegodišnje upotrebe neke od tava mogu biti izgrebane a danas vam donosimo savjet po tom pitanju.
Većina nas u kuhinji ima barem jedno izgrebano posuđe koje nerado bacamo. Portal przyslijprzepis pokazuje kako je jednostavno pomladiti staru tavu i učiniti je ponovno funkcionalnom. Jeste li pri svakom kuhanju primijetili da se hrana sve više lijepi za posude koje često koristite? Možda se pitate može li se oštećena posuda popraviti i je li sigurno nastaviti je koristiti. U samo dvije minute i s uobičajenim proizvodom možete bez napora riješiti ovaj problem.
- Koje su tehnike dostupne za popravljanje izgrebane posude? Iako se teške mrlje i opekotine mogu učinkovito ukloniti grubom spužvom ili žičanom četkom, ti alati također mogu oštetiti površinu posuđa. Za ekonomično i brzo obnavljanje posude od lijevanog željeza potrebna vam je obična kuhinjska sol. Međutim, ključno je prvo temeljito očistiti tavu mekom, finom spužvom i osigurati da je potpuno suha prije nastavka.
Započnite dodavanjem tankog sloja soli u suhu tavu i zagrijavanjem na niskoj razini. Kada sol počne smeđiti i podsjeća na šećer od trske, izvadite je iz posude i obrišite dno papirnatim ručnikom. Ova metoda je brza i daje trenutne rezultate. Korištenje soli na ovaj način izvrstan je prirodan pristup produljenju vijeka trajanja vašeg posuđa. Ova tehnika je također korisna za kontejnere. Kako biste spriječili nove ogrebotine na zdjeli u budućnosti, važno je koristiti drvene ili silikonske lopatice, a ne metalne posude za miješanje. Niste sigurni kada zbrinuti staru, izlizanu tavu?
Jasan pokazatelj da je vrijeme da se rastanete s posuđem je pojava zadebljanih područja i dijelova premaza koji se ljušti. Preporuča se prestati koristiti posudu čim se počnu pojavljivati tamne mrlje i postanu uočljivije, jer oštećeni teflonski premaz predstavlja rizik za zdravlje. Glavni fokus trebao bi biti na strategiji koja sprječava da se hrana trajno zalijepi za površinu tave; nedvojbeno, mnogi od nas posjeduju barem jednu neprianjajuću tavu u svojim kuhinjama.
Ove tave iznimno su korisne za pripremu naših omiljenih jela, a jedna od njihovih ključnih prednosti je smanjena količina masnoće koju možemo koristiti tijekom kuhanja, zahvaljujući površini koja se ne lijepi. Međutim, tijekom vremena možemo primijetiti da se neprianjajući sloj gubi, što dovodi do određenih područja na kojima se hrana počinje lijepiti za površinu posude. Sve se površine na kraju troše, što uzrokuje postupno smanjenje njihove izvorne učinkovitosti, vidljivo kroz smanjenu učinkovitost kuhanja.
Osim toga, rad sa zagorjelim ostacima može otežati čišćenje, što nas može odvratiti od korištenja ovih ugroženih tava. Koji su koraci uključeni u nanošenje neprianjajućeg premaza na tavu? Jedan jednostavan korak može površini zdjele dati svjež izgled. Hrana će vam se prestati lijepiti, što vam omogućuje smanjenje količine ulja potrebnog za kuhanje. Ova je metoda korisna za određene vrste spremnika te je jednostavna i brza. Iako mnogi ljudi možda nisu svjesni ovog pojačivača, on je doista izvrstan alat za kućnu upotrebu.
Izuzetno dobro funkcionira s novijim, jeftinijim loncima i tavama koji nemaju neprianjajući sloj, kao i sa starijim posuđem s kojeg je sloj istrošen ili se često koristi. Koje korake treba poduzeti za napredovanje? Za početak, bitno je temeljito očistiti spremnik, pazeći da na površini ne ostanu ostaci hrane ili prljavština. Iako se deterdžent može koristiti, ključno je izbjegavati ga nakon procesa čišćenja! Posuđe koje je oprano potrebno je potpuno osušiti. Zatim uzmite papirnati ručnik natopljen uljem da obrišete unutrašnjost i stranice zdjele, odlučite se za ulje bez mirisa. Zagrijte tavu na štednjaku 3 do 5 minuta.
Alternativno, možete napuniti tavu uljem i zagrijati je kako je predloženo, iako ovaj pristup zahtijeva značajnu količinu ulja. Alternativno, možete jednostavno ručnikom prebrisati cijelu površinu, jer će tanak sloj ulja dati isti učinak. Posude prikladne za pećnicu s čeličnim ili plastičnim ručkama koje se mogu skinuti mogu se staviti u pećnicu prethodno zagrijanu na 150 °C otprilike 35 do 40 minuta. Nakon što se pečenke ohlade, osušite ih papirnatim ubrusom.
SAVJET: Ako se čini da tava gubi svojstvo neprianjanja ili ako hrana počne neravnomjerno pržiti, razmislite o dodavanju još ulja za kuhanje. Izbjegavajte sapun kada čistite tavu nakon pečenja, jer će ukloniti masni sloj s površine. Prilikom zagrijavanja tave možete primijetiti lagani dim; pustite da se izbistri prije upotrebe posude kao i obično. Dostupni su dodatni savjeti za održavanje neprianjajućeg posuđa.