Naše zdravstveno stanje je u direktnoj vezi sa našim načinom života a tu prije svega mislimo na ishranu. Poznato je da je riba zdrava a danas govorimo o konzerviranim sardinama.

Uživate li u sardinama u konzervi? Ako sudjelujete, pročitajte sljedeći tekst. U početku se čini da je konzerva sardina jednostavna, praktična i zdrava opcija. Mala metalna posuda ispunjena ukusnom ribom koja se može jesti bilo kada, bez kuhanja, bez nereda, bez komplikacija. Mnogi ga smatraju brzim ručkom koji je ekonomičan ili koji se dodaje salatama. No, ako mislite da se u limenci kriju samo riba, ulje i prstohvat soli, varate se.

U stvarnosti, sardine u konzervi mnogo su zamršenije nego što se na prvi pogled čini. Potpuno prirodne prehrambene prednosti koje se ne smiju zanemariti Sardine su same po sebi hranjive. Pune su omega-3 masnih kiselina koje pomažu u zdravlju srca i mozga, smanjuju upale i jačaju imunitet. Osim toga, značajan su izvor proteina koji pridonose izgradnji i obnovi tkiva. Ono što se često zanemaruje jest činjenica da sardine također sadrže kalcij, pogotovo ako se konzumiraju s kostima koje su toliko savitljive da ih je lako žvakati.

Ostali vitamini B12 i D neophodni su za živčani sustav i zdravlje crijeva. Kad se promatraju same, sardine imaju snažnog zagovornika zdravlja. Slano tlo i natrij – tihi problem u limenci. Međutim, složenost se povećava kada istražujemo dodatne značajke povezane s ribom. Jedna od najčešćih je sol. Natrij se koristi za produljenje roka trajanja proizvoda i poboljšanje njihova okusa. I dok male količine nisu štetne, sardine u konzervi često imaju značajnu količinu natrija, obično preko 300 miligrama po porciji. Za one s visokim krvnim tlakom ili bolestima srca, ovo može biti velika briga.

Pretjerana konzumacija natrija povezana je s većom vjerojatnošću moždanog udara, bolesti srca i zadržavanjem vode. Ulja: neka su korisnija od drugih Značajnu ulogu imaju i ulja koja se koriste za pakiranje sardina kao i sam proces pakiranja. Neki proizvođači koriste visokokvalitetno azeitno ulje, dok drugi biraju jeftinija biljna ulja koja su bogata omega-6 masnom kiselinom, poput suncokretovog ili sojinog ulja. Problem se javlja kada je omjer omega-3 i omega-6 masnih kiselina neusklađen – to može dovesti do upale u tijelu.

Želite li maksimalizirati nutritivnu vrijednost srdela, birajte one u vodi ili maslinovom ulju, tako ćete minimalizirati količinu nezdravih masnoća i sačuvati prirodni nutritivni sastav ribe. Konzervansi i kemikalije: dodatni putnici koji nisu poželjni. Malo ljudi razmišlja o pakiranju sardina, ali postoji još jedna potencijalna prijetnja koje treba biti svjestan – bisfenol A (BPA). To je kemikalija koja se koristi u oblogama limenki za sprječavanje korozije i curenja.

Međutim, BPA također može ući u hranu, studije ga povezuju s poremećajem hormona, plodnošću i rakom. Unatoč tome što neki proizvođači sada koriste ambalažu bez BPA, mnogi to još uvijek ne čine, stoga je ključno čitati izjave i birati proizvode koji otvoreno priznaju da nemaju kemikalija u svom sastavu. Teški metali: prisutni, ali nisu značajni S obzirom na onečišćenje oceana, pitanje teških metala u ribama sada postaje sve problematičnije. Srdele su male ribe koje konzumiraju plankton, zbog čega imaju nižu koncentraciju žive i drugih metala od većih vrsta poput tune ili sabljarke.

Međutim, to ne znači da su potpuno sigurni. Dugotrajna i česta konzumacija ribljih konzervi može dovesti do dodavanja metalnih soli koje su štetne za osjetljive osobe.  Začini, suplementi i moguće alergije Konzervirane sardine često se prodaju u raznim kombinacijama: s lukom, feferonima, umakom od rajčice, limunom ili čak moutardeom. Unatoč potencijalu da poboljšaju kulinarsko iskustvo, mnogi od ovih dodataka sadrže dodatne sastojke, konzervanse ili umjetne arome koji mogu dovesti do alergijskih reakcija ili malformacija.

  • Osobe s osjetljivim probavnim sustavom, alergije na određene začine ili komponente, ili one koje izbjegavaju dodavati okus hrani trebaju biti posebno oprezne. Život na polici i skladištenje: nemojte zanemariti male detalje Unatoč činjenici da konzervirane sardine mogu trajati desetljećima, to ne znači da će njihova kvaliteta ostati ista. Na kraju će ulja postati užegla, a tekstura i okus ribe će se s vremenom pogoršati. Stoga starost limenke nije važna. Odaberite one koji imaju noviji datum izrade i spremite ih na hladno i tamno mjesto.

Nakon otvaranja posude, preostale namirnice treba prebaciti u staklenu posudu i čuvati u hladnjaku. To je bilo zato što bi metalni predmeti u dodiru s spremnikom pospješili proces kvarenja. Sve što se može naći u konzervi sardina. Kad bismo dekonstruirali što možete pronaći u limenci sardina, popis bi bio sljedeći: sardine (riba) vode ili ulja sol konzervansi (poput BPA u limenci) začini (luk, papar, peršin, paprika, limun) aditivi i emulgatori mogući ostaci teških metala Ovaj popis pokazuje da sardine u konzervi nisu jednostavne za početak.

Opsežniji je od očekivanog – ima i pozitivnih i negativnih aspekata. Kako odabrati zdravije Onima koji paze na svoje zdravlje može pomoći nekoliko prijedloga. Prvo odaberite hoćete li jesti sardine u vodi ili pogledajte preporuke nutricionista. Drugo, čitajte etikete i tražite proizvode koji nemaju dodatne komponente i BPA. Treće, uključite ih u svoju prehranu uz svježe povrće, cjelovite žitarice ili kruh od cjelovitih žitarica. Tako ćete dobiti ukusan i hranjiv obrok. Ako želite još sigurniju opciju, napravite vlastite sardine i pripremite ih na različite načine – uključujući one pečene, na žaru ili u pećnici, sa začinskim biljem i maslinama.

Preporučujemo