Sigurno ste i vi čuli za neki sličan slučaj ovome o kojem danas pišemo. Naime desi se da supruga tek nakon smrti svog partnera sazna da je on godinama održavao vezu sa drugom ženom sa kojom ima i djecu.

Tijekom svog postojanja, preminuli je pojedinac održavao tajnu emocionalnu vezu s mladom damom, što je dovelo do dolaska djeteta koje je nosilo prezime njegove majke. Otac im je, želeći sakriti njihovu vezu od znatiželjnih očiju, pomogao. Unatoč tome, nevolje su isplivale na površinu nakon njegove nepredviđene smrti, ostavljajući ih bez stabilnih sredstava za financijsko uzdržavanje ili njegovu nepokolebljivu podršku.

Neizvjesnost je mučila ženu dok je razmišljala o najučinkovitijem pristupu za utvrđivanje očinstva. Razmišljajući hoće li jednostavno prisustvovati ostavinskoj raspravi i otkriti svoj status pokojnikova djeteta biti dovoljno, naposljetku je potražila savjet suda. Kada je riječ o umrlom umirovljeniku upletenom u mrežu više žena i neotkrivenog potomstva, pitanje prava na obiteljsku mirovinu postaje goruće.

Na temelju podataka PIO-a, bračni i izvanbračni drugovi imaju mogućnost ostvarivanja ovog prava ako su u braku ili izvanbračnoj zajednici trajali najmanje tri godine. Postupak utvrđivanja postojanja izvanbračne zajednice vodi se u izvanparničnom postupku, a može se utvrditi i da li je umrla osoba imala zajedničko dijete s umrlom osobom, ako su ispunjeni svi zakonski uvjeti.

Dokazivanje postojanja izvanbračne zajednice postaje komplicirano zbog postojanja bračne zajednice. Uz posebne uvjete propisane Zakonom o mirovinskom i invalidskom osiguranju, bračni drug može ostvariti pravo na obiteljsku mirovinu. Bitno je da nadživjeli supružnik ispunjava određene uvjete kako bi naslijedio mirovinu od svog umrlog partnera i obrnuto.

  • Iz Fonda PIO ističu da pravo na obiteljsku mirovinu ispunjavaju djeca, neovisno o statusu rođenja ili posvojenju, pastorčad koju je osiguranik ili korisnik uzdržavao, unuci, braća i sestre te druga djeca bez roditelja. Pravo na ovo pravo imaju djeca čiji roditelji nisu u mogućnosti pružiti financijsku pomoć i oslanjaju se na uzdržavanje od osiguranika ili korisnika.

U konkretnom slučaju, djeca rođena u braku ili izvan braka imaju mogućnost ostvarivanja obiteljske mirovine ako ispunjavaju uvjete propisane Zakonom o mirovinskom i invalidskom osiguranju. Da bi izvanbračna djeca mogla ostvariti ovo pravo, nužno je da budu formalno priznata i da se utvrdi očinstvo. Međutim, izvanbračni drugovi nemaju pravo na obiteljsku mirovinu zbog postojanja zakonskog braka.

U ovoj specifičnoj situaciji koja se vrti oko tri žene, kvalificirana za primanje mirovine je žena koja je bila u braku s pokojnikom i s njim dijeli dijete. Alternativno, ako je dijete navršilo zakonsku dob, ono će umjesto toga naslijediti mirovinu. Što se tiče druge žene, koja je bila u izvanbračnoj zajednici s umrlim i ima priznato dijete, mlađi potomci imat će pravo na obiteljsku mirovinu.

Međutim, u slučaju neodređenog trećeg emotivnog partnera, čije se dijete ne preziva po ocu, pravo na mirovinu može se ostvariti tek uz podnošenje dokaza o očinstvu. Prije nego što je napunio 53 godine, dotična osoba nije postigla nikakve značajnije podvige. Prema propisima navedenim u Zakonu o PIO-u, pojedinci moraju ispunjavati određene kriterije da bi ostvarili određena prava. Konkretno, ako brak ili izvanbračna zajednica traje najmanje tri godine, obje strane moraju imati najmanje 53 godine da bi ostvarile svoje pravo.

Međutim, ako je udovica u trenutku smrti bračnog ili partnerskog druga imala 45 godina, pravo na obiteljsku mirovinu stječe nakon što navrši 53 godine života. Za udovce postoji mogućnost primanja mirovine supružnika ako su navršili 58 godina života u trenutku smrti supružnika ili izvanbračnog druga.

Ako udovac navrši 58 godina dok još ima pravo na obiteljsku mirovinu, to će pravo imati neograničeno vrijeme. Nakon prestanka izvanbračne zajednice i razvedeni bračni drug i bivši izvanbračni drug mogu ostvariti pravo na obiteljsku mirovinu ako im je sud utvrdio pravo na novčano uzdržavanje u usporedivim situacijama.

Preporučujemo