U mnogim domaćinstvima na Balkanu ljudi još uvijek imaju starije tipove frižidera sa malim zamrzivačem na vrhu, i često moraju da ga odleđuju jer se led nakuplja u njemu. Danas vam donosimo jedan savjet.
Kako biste izbjegli značajno nakupljanje leda u zamrzivaču, bitno je slijediti određene ključne korake koji mogu uvelike smanjiti stvaranje leda i pomoći u učinkovitom radu uređaja. Danas ćemo istražiti ove važne mjere. Za početak stavite svu hranu u odgovarajuće vrećice, kutije ili posude za pravilno skladištenje. Provjerite jesu li svi spremnici dobro zatvoreni kako zrak i vlaga ne bi ušli unutra i uzrokovali stvaranje leda.
- Osim toga, hranu treba potpuno ohladiti prije stavljanja u hladnjak. Unošenje tople hrane ili pića može stvoriti paru tijekom procesa hlađenja, što dovodi do povećane vlažnosti koja može rezultirati stvaranjem leda na unutarnjim stijenkama hladnjaka. Još jedan ključni čimbenik koji treba imati na umu je suhoća i hrane i njezine ambalaže. Prije stavljanja vrećica i kutija u hladnjak, provjerite jesu li njihove vanjske površine očišćene. Ovi predmeti mogu biti mokri i mogu propuštati vlagu, što dovodi do nakupljanja leda unutar hladnjaka.
Kada su vrećice ili spremnici vlažni, mogu uzrokovati brzo smrzavanje zbog kondenzirane vlage, osobito pri nižim temperaturama. Kako biste smanjili mogućnost nakupljanja leda, svakako očistite i osušite sva pakiranja prije stavljanja u hladnjak. Nužno je redovito čišćenje unutrašnjosti hladnjaka. Ostaci hrane, prljavština i vlaga mogu dovesti do nakupljanja leda na stijenkama hladnjaka. Kako biste maksimalno iskoristili prednosti skladištenja hrane u hladnjaku, preporučuje se čišćenje unutrašnjosti najmanje dva do tri puta godišnje.
Prilikom čišćenja važno je temeljito obrisati površine bez upotrebe jakih kemikalija koje bi im mogle naštetiti. Ova praksa također pomaže u osiguravanju dobre cirkulacije zraka unutar opreme, što smanjuje šanse za nakupljanje leda. Ako se unatoč ovim mjerama opreza led ipak počne stvarati, sljedeći korak je odmrzavanje. Obavezno isključite hladnjak iz struje. Ovaj korak je neophodan kako bi se spriječilo rasipanje energije tijekom odmrzavanja uređaja i kako bi se izbjegle nezgode uzrokovane ostavljanjem bez nadzora.
Nakon što to učinite, izvadite sve namirnice iz hladnjaka i spremite ih na sigurno, hladno mjesto. Nakon pražnjenja hladnjaka, važno ga je temeljito očistiti. Za ovaj zadatak preporuča se korištenje čiste, suhe krpe ili krpe koja ne ostavlja dlačice. Prije brisanja svih površina krpu možete navlažiti toplom vodom. Područja koja su posebno osjetljiva na zaleđivanje trebaju dobiti dodatnu njegu.
Nakon što ste očistili unutrašnjost hladnjaka, nanesite malu količinu ulja na njegove unutarnje površine, pri čemu morate obratiti pozornost na stijenke koje su češće sklone smrzavanju. Korištenje ulja poput ulja za kuhanje ili posebnih ulja za održavanje hladnjaka može smanjiti nakupljanje leda. Ovaj nanos ulja stvara tanki sloj na unutarnjim površinama, sprječavajući vlagu iz hrane ili zraka iznutra da dođe u kontakt s površinom i uzrokuje stvaranje leda.
To bi pomoglo u održavanju suhoće područja, posljedično usporavajući proces stvaranja leda i uvelike smanjujući potrebu za odleđivanjem. Važno je redovito pregledavati pakiranje hrane u hladnjaku. Provjerite jesu li sve posude dobro zatvorene i je li hrana u njima potpuno suha prije nego što je stavite u hladnjak. Smanjenjem vlage u hladnjaku, vjerojatnost stvaranja leda na unutarnjim stijenkama je svedena na najmanju moguću mjeru, što pomaže u sprječavanju kondenzacije iz ranijih vlažnih uvjeta koji bi se na kraju mogli smrznuti.
Pravilno skladištenje hrane i održavanje hladnjaka čistim, zajedno s nanošenjem uljnog međusloja, značajno će smanjiti nakupljanje leda i povećati učinkovitost vašeg uređaja, što će dovesti do nižih troškova energije. Ove je zadatke lako obaviti, ali su vrlo učinkoviti u održavanju optimalne učinkovitosti uređaja, pomažući svježoj hrani da ostane svježa dulje vrijeme bez potrebe za redovitim odmrzavanjem.