Starinsko jelo koje s epravi od kukuruzne krupice je poznato kao kačamak ili palenta i danas je pomalo zaboravljeno. Ipak radi se o jelu koje je jak zdravo za naš organizam ponajprije za čišćenje crijeva.

Naši stari su kačamak konzumirali svaki dan, bez obzira na intenzitet fizičkog rada. Ovo jelo karakterizira niska kalorijska vrijednost, a istovremeno je bogato energijom. U bivšoj Jugoslaviji kačamak je bio osnovna namirnica koja se konzumirala gotovo svakodnevno. Pitate li bake kako se sjećaju doručka, vjerojatno će vam odgovoriti: “Porcija toplog kačamaka s mlijekom”. Varijacije ovog doručka mogu biti različite, ali osnovni sastojak neka bude krupno mljevena kukuruzna krupica, idealno pripremljena kod kuće.

  • Kukuruzno brašno je bogato raznim nutrijentima. Služi kao odličan izvor folata, zajedno s vitaminima B6, K i E, kao i pantotenskom kiselinom, tiaminom, riboflavinom i niacinom. Osim toga, sadrži značajnu količinu fosfora, magnezija, cinka, kalija, bakra, selena i mangana. U posljednje vrijeme “kačamak dijeta” je stekla veliku popularnost. Što ovo znači? Kačamak dijeta temelji se na zamjeni doručka i večere ovom namirnicom uz izbjegavanje konzumacije bijelog brašna za vrijeme ručka.

Tipična struktura izbornika je sljedeća: Doručak: Kačamak sa kefirom ili jogurtom. Osvježenje: svježe voće Ručak se sastoji od supe, glavnog jela i salate. Alternativno, možete se odlučiti samo za juhu i salatu, ali kruh neće biti uključen. Lagano osvježenje: svježe voće Večera: Kačamak sa kefirom ili jogurtom. Porcija od 100 grama palente sadrži otprilike 380 kalorija. Njegov sastav sastoji se isključivo od prirodnih tvari, što rezultira ugljikohidratima i lipidima koji su korisni za ljudsko tijelo.

Koji su koraci za pripremu hranjive palente? Palentu, poznatu i kao kačamak, možete napraviti na dvije različite metode, a obje su brze i jednostavne. Za prvu metodu, počnite tako da u lonac stavite tri i pol šalice vode. Zatim dodajte malu količinu suncokretovog ulja s prstohvatom soli. Kad smjesa zakuha, smanjite vatru na najnižu razinu i postupno dodajte jednu šalicu kukuruzne palente, neprestano miješajući. Za pripremu palente preporučljivo je koristiti drvenu žlicu jer metalne žlice mogu uzrokovati oksidaciju.

Osim toga, uključivanje hranjivih sjemenki ili poželjnog povrća može poboljšati ovo prekrasno jelo. Alternativni način pripreme kačamaka prikazan je na sljedeći način. Počnite tako što ćete u odgovarajuću posudu uliti jednu i pol litru vode. Zatim dodajte jednu žličicu soli i pustite da voda zavrije. Kada prokuha dodajte 500 grama kukuruznog brašna koje će u početku isplivati ​​na površinu vode. U brašnu drvenom kuhačom napravite udubinu i pustite da se kuha na umjerenoj vatri.

Nakon određenog vremena brašno će se otopiti u vodi, a rezultat je ukusna i hranjiva palenta spremna za konzumaciju. Palenta je odličan izbor jer se lako može ponijeti na radno mjesto i konzumirati tijekom dana u uredskom okruženju. Nekada smatran hranom za manje privilegirane, kačamak se danas ponovno probija kao “čista” egzotična poslastica. Ovo jelo od kukuruznog brašna – bilo bijelog ili žutog – nadaleko je poznato kao kukuruzna krupica ili palenta. Zbog svog bezglutenskog sastava, kačamak nije samo odličan doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koje imamo.

Bogata vitalnim hranjivim tvarima potrebnim našem tijelu, kukuruzna krupica pruža niz esencijalnih vitamina, uključujući A, E i razne vitamine B skupine, uz raznolik niz minerala. Važno je napomenuti da je kačamak bogat esencijalnim nutrijentima kao što su fosfor, cink, kalij, magnezij, mangan i selen. Točnije, sadrži otprilike 380 kalorija na 100 grama, uključujući 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze.

Ugljikohidrati i masti koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno utječu na zdravlje, posebice na rad crijeva. Značajan udio vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti. Ove hranjive tvari se postupno apsorbiraju, olakšavajući normalne probavne procese u crijevima. Primarni razlog korisnosti kačamaka kao prehrambenog izvora leži u njegovoj korisnosti za konzumaciju, bez obzira na postojanje probavnih problema.

Osim toga, kukuruz je bogat karotenoidima koji u kombinaciji s korisnim biljnim masnoćama pomažu u učinkovitoj peristaltici crijeva. Time pridonosi prevenciji zatvora i reguliranju probave. Zbog svog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i dijetalnih vlakana, kukuruz se preporučuje kao korisna opcija prehrane osobama s povišenom razinom kolesterola.

Preporučujemo