Svako ko ima baštu ili vrt u proljeće posadi nešto povrća za vlastitu upotrebu a najčešće se radi o krompiru, luku, paradajzu i krastavcima. Postoje razni trikovi koje koriste baštovani da bi urod bio bolji a mi vam danas donosimo jedan.

Ako promatrate razvoj krastavaca u svom vrtu, imate mogućnost potaknuti daljnji rast korištenjem hranjive otopine. Sve što je potrebno je jednostavna mješavina mlijeka i vode. Sa samo dva sastojka lako možete pripremiti ovaj jednostavan recept. Mlijeko s niskim udjelom masti je prikladna opcija.

Za optimalne rezultate savjetuje se pomiješati 1 litru mlijeka s 10 litara vode. U slučaju da koristite ohlađeno mlijeko, preporuča se prvo preliti toplom vodom jer krastavci ne vole niže temperature. Temeljito pomiješajte mlijeko i vodu u kanti prije nego što ravnomjerno nanesete smjesu na korijenje krastavaca.

Mlijeko ima visoku nutritivnu vrijednost i sadrži korisne komponente za biljke, kao što su: Kalij Kalcij Magnezij Nadalje, prisutnost mliječne kiseline služi kao zaštitna barijera protiv gljivičnih infekcija i olakšava proizvodnju vitalnih hranjivih tvari i bioaktivnih spojeva bitnih za razvoj biljaka. Dodatno, primjena mlijeka poboljšava ukupnu kvalitetu tla.

Idealan omjer za smjesu je 1 dio mlijeka na 10 dijelova vode. Za optimalne rezultate preporuča se primjena gnojiva ujutro ili navečer. Za pravilno doziranje pažljivo izlijte litru otopine izravno na korijen biljke. Kako biste izbjegli bilo kakve štetne učinke na pH tla, bitno je pridržavati se predloženih količina.

  • Koncentrirane otopine, ako nisu pravilno razrijeđene, mogu spriječiti povoljan razvoj krastavaca umjesto da ga pospješuju. Obraćajući svojim krastavcima ovu dodatnu pažnju, možete uživati ​​u ranijoj i obilnijoj berbi. Ako nema prekomjernog pritiska ili dostupnog mlijeka, alternativni pristup uključuje korištenje kvasca i šećera za proizvodnju gnojiva.

Učinkovitost ovog gnojiva može se povećati dodavanjem pirea od rajčice i mlijeka. Da biste dobili željenu smjesu, razrijedite koncentriranu otopinu kombiniranjem jednog dijela gnojiva s pet dijelova vode. Prije nanošenja gnojiva na korijenje biljaka u vlažnom tlu, bitno je prvo zaliti biljke čistom vodom.

Vrt se prihranjuje izdašnom dozom od 200-300 ml ovog gnojiva za svaku biljku. Ova rutina gnojidbe može se ponavljati svakih 14 dana. Vrijednost kvasnog gnojiva u zalijevanju vrta je doista izvanredna. Kvasac, bitna komponenta u pečenju slatkih poslastica poput kolača i kruha, glavni je sastojak koji se nalazi u svakoj kuhinji. Iznenađujuće, ovaj sastojak također je pokazao svoju učinkovitost u području vrtlarstva.

Kao zamjena za kemijske pripravke, kvasac se pokazao kao izuzetna opcija za zaštitu biljaka. Njegove potencijalne primjene u vrtlarstvu su široke i raznolike. Sa svojim bogatim sadržajem vitamina B, kvasac igra ključnu ulogu u pospješivanju rasta biljaka i jačanju korijena.

Štoviše, doprinosi razmnožavanju cvjetova i ukupnom prinosu usjeva opskrbom vitalnim hranjivim tvarima poput kalija, fosfora, cinka i magnezija. Esencijalne hranjive tvari ključne su za idealan rast i sazrijevanje različitih vrsta biljaka. Osim toga, kvasac pomaže u asimilaciji hranjivih tvari i vlage iz tla, pojednostavljujući sposobnost biljke da napreduje.

Štoviše, služi kao prirodna barijera, štiteći korijenje biljke i druge vitalne dijelove od gljivičnih infekcija poput pjegavosti lišća, pepelnice i sive plijesni. Otopina kvasca ne samo da se bori protiv štetočina, posebno prezrenih lisnih uši, već također ubrzava proces razgradnje, pružajući prednosti komposterima.

Nadalje, predstavlja priliku za oslobađanje od ovisnosti o sintetskim spojevima, praksi koja je pokazala značajne prednosti za regionalnu poljoprivredu, uključujući uzgoj povrća i voća. Kvasac ima mnoštvo funkcija. Ako je vaša glavna briga održavanje simbiotske veze s prirodom i njegovanje ekosustava, ovi predmeti savršeno pristaju vašem vrtu. Za najbolje rezultate preporučljivo je koristiti svježe pripremljeni pekarski kvasac; ipak, ako okolnosti nalažu, suhi kvasac može poslužiti kao prikladna zamjena.

Korištenje kvasca kojem je istekao rok također može biti korisno za vrt. Kako biste postigli najbolje rezultate, savjetuje se koristiti vodu iz slavine s minimalnom razinom klora ili recikliranu vodu, poput vode dobivene kuhanjem povrća ili krumpira bez soli. Neosporna izvrsnost kišnice ne može se zanemariti.

Preporučujemo