Kod nas u regiji skoro u svakom domu na prozorima domaćice postavljaju zavjese koje imaju dvojaku ulogu. Jedna je da sakriju pogled u naše prebivalište a druga da prostor učine ljepšim i prijatnijim.

Imamo odličan prijedlog za postizanje gotovo jednostavnog izbjeljivanja zavjesa. Ova tehnika izbjeljivanja prilično je jednostavna i zahtijeva samo dva uobičajena kućna sastojka, koja se trebaju koristiti navedenim redoslijedom za natapanje zavjesa. U početku provjerite jesu li zavjese temeljito očišćene od prašine. Uronite ih u toplu vodu na deset minuta kako biste učinkovito uklonili svu prašinu. Nakon toga ih operite svježom vodom. Pripremite otopinu pomoću tople vode. U vodu dodajte šest žlica soli i ostavite zavjese da se još jednom namaču desetak minuta.

Temeljito isprati pročišćenom vodom. Za to vrijeme razrijedite 2 žlice octa u toploj vodi. Uronite zavjese u ovu otopinu dodatnih 10 minuta. Na kraju, operite zavjese u perilici rublja, a zatim ih objesite da se osuše. Sol se također može koristiti za posvjetljivanje različitih tkanina, uključujući posteljinu. Ipak, preporučljivo je duže namakati posteljinu i nanositi veću količinu soli za ove vrste tkanina. Ovo je cijenjena tehnika koju su koristile naše bake. Jače zaprljane zavjese potrebno je prije pranja potopiti u vodu s dodatkom sode ili deterdženta za pranje rublja.

Dodajte otprilike 5 litara vode u zdjelu i dodajte paketić sode ili praha. Preporučljivo je ostaviti zavjese da ostanu u ovoj otopini preko noći, a zatim ih sljedećeg jutra operite u perilici rublja. Ocat je poznat po svojim antibakterijskim svojstvima i sposobnosti neutralizacije mirisa. Nadalje, učinkovito uklanja klice i rješava čak i najtvrdokornije mrlje. Da biste iskoristili ovu metodu, pomiješajte pola čaše octa s 10 litara vode i ostavite zavjese da se namaču u ovoj otopini otprilike 10 sati.

Nakon tog razdoblja treba ih oprati, a zatim objesiti na karnišu kako bi se osiguralo temeljito sušenje. Dodavanje octa u perilicu može biti korisno; kada perete zavjese, preporučljivo je dodati pola šalice octa. Ljuske od jaja također mogu poslužiti kao učinkovito rješenje za čišćenje zaprljanih zavjesa. Jednostavno ih stavite u vrećicu za pranje i umetnite vrećicu u bubanj perilice rublja. Zavjese, uredno složene u kvadrate, stavite u perilicu rublja, dodajte odgovarajuće odabrani deterdžent i nježno ih operite.

  • Iako je možda teško prihvatiti, ovaj je pristup doista učinkovit. Limunov sok također se može koristiti kao sredstvo za izbjeljivanje zavjesa. Limun ima kisela svojstva koja učinkovito eliminiraju žutilo i vraćaju netaknutu bijelu nijansu zavjesama, a istovremeno uklanjaju sve neugodne mirise koji su se mogli širiti kroz njih. U posudu s toplom vodom umiješajte sok od jednog limuna i u dobivenu smjesu uronite zavjese. Ako su zavjese jako zaprljane, preporučljivo je ostaviti da se namaču preko noći. Ako je prljavština blage prirode, dovoljno je više puta namočiti zavjese.

Nakon ovog postupka, zavjese treba pažljivo ocijediti i objesiti na sunčevu svjetlost, dopuštajući njegovim zrakama da pojačaju djelovanje limunova soka. Posljednjih sezona zavjese su stekle značajnu popularnost. Ovo rješenje je i sofisticirano i neprimjetno se integrira u suvremeni dizajn interijera. Iako su praktični i udobni, preporučljivo je suzdržati se od čestog pranja kako ih ne biste oštetili. Unatoč tome, bitno je povremeno ukloniti prašinu vlažnom krpom i prozračiti zavjese na otvorenom kako bi se raspršili eventualni mirisi. Preporučljivo je ovaj zadatak obaviti ručno u mlakoj vodi, uz primjenu nježnih, specijaliziranih deterdženata za proces pranja.

Preporučljivo je objesiti zavjese dok su mokre ili blago vlažne. Ako je na etiketi navedeno, dopušteno ih je prati i u perilici rublja. Ishod u potpunosti ovisi o tkanini korištenoj u njihovoj izradi. Postupak pranja zavjesa s metalnim prstenovima ili sličnim dodacima jednak je procesu pranja zavjesa bez takvih prstenova. Dovoljna je upotreba ili specijalizirane vrećice za pranje rublja ili standardne jastučnice, budući da je primarna briga zaštititi metalne komponente.

Udarci o bubanj perilice mogu dovesti do oštećenja uređaja i predstavljati rizik za njihovu sigurnost. Ručno pranje ove vrste zavjesa ne razlikuje se od procesa pranja standardnih zavjesa. Potopite tkaninu u mlaku vodu, stavite odgovarajući deterdžent i nježno je očistite, pazeći da izbjegnete snažno trljanje posebno osjetljivih materijala. Voile je izuzetan, lagan i fino izrađen tekstil. Nije iznenađujuće da se često bira za ukrašavanje prozora. Djeluje posebno upečatljivo kada je pričvršćen na mjestu. Nažalost, relativno se lako zaprlja. Prije pranja, preporučljivo je rublje uroniti u vodu pomiješanu s deterdžentom za pranje posuđa kako biste učinkovito uklonili sve ostatke s osjetljive tkanine.

Ipak, bitno je imati na umu jedno načelo. Počnite s vodom koja je mlake, izbjegavajući ekstremne vrućine. U njega dodajte tekuću tvar. Nakon toga pažljivo sjedinimo sve sastojke. Tek tada se na tom mjestu može postaviti zastor. Nakon sat vremena, preporučljivo je staviti predmet u perilicu koristeći blagi ciklus, idealno odabirom postavke “ručno pranje” ili “osjetljive tkanine”. Preporučljivo je suzdržati se od korištenja jakih sredstava za čišćenje koja mogu oštetiti materijal. Zavjesa može pokazivati ​​nabore nakon procesa pranja.

Ako ga želite glačati, najučinkovitije bi bilo upotrijebiti glačalo opremljeno generatorom pare podešenim na najnižu temperaturu. Koja je prikladna metoda za pranje zavjesa kako bi se postigao besprijekorno bijeli izgled? Bez sumnje, najomiljenije zavjese su one snježnobijele boje. Nažalost, izloženost sunčevoj svjetlosti i zagađenju uzrokuje da s vremenom postupno postanu žuti ili sivi. Posljedično, čini se da je njihova učinkovitost smanjena. ​ Postoje različite metode za vraćanje njihove bjeline. Značajno zaprljane zavjese nužno je uroniti u kadu ili prostranu posudu napunjenu mlakom vodom, uz odgovarajući prašak za pranje zavjesa ili standardni praškasti ili tekući deterdžent za bijelo rublje.

Tehnike koje su koristile bake u ranijim vremenima također se mogu pokazati korisnima. Jedna od takvih metoda uključuje dodavanje praška za pecivo u vodu, pri čemu je potrebno jedno pakiranje praška za pecivo na svakih 5 litara vode. Povijesno gledano, obično su se koristile soda bikarbona (jedna žlica na svakih 5 litara vode) i kuhinjska sol (pola šalice na svakih 5 litara vode). Kućni lijekovi se posebno preporučuju osobama s alergijama, s obzirom na to da farmaceutski proizvodi mogu izazvati alergijske reakcije. Nakon procesa namakanja, stavite zavjesu u perilicu rublja i stavite specijalizirani deterdžent za bijele tkanine ili odgovarajući sapun dostupan u trgovinama organskim proizvodima.

Osim toga, možete dodati žličicu praška za pecivo, soli ili sode bikarbone izravno u bubanj. Učinkovita metoda je uključiti mješavinu vode zajedno s nekoliko žlica octa ili soka od limuna. Alternativna metoda, koja je nešto manje konvencionalna, ali jednako učinkovita, uključuje stavljanje vrećice ljuski jaja ili nekoliko tableta aspirina u perilicu rublja. Nakon vađenja iz perilice, zavjesa bi trebala biti besprijekorno čista i blistavo bijela. Uvjereni smo da će se ove preporuke pokazati korisnima, omogućujući vam da zadržite izgled svojih zavjesa kao da su nove dulje vrijeme.

Preporučujemo