Danas u svijetu postoji ogroman broj ljudi koji imaju problema sa viškom kilogarama a to je veliki zdravstveni problem jer pretilost može da dovede do ozbiljnih bolesti. U nastavku pročitajte koje su idealne težine u odnosu na visinu.

Postoji li formula pomoću koje možemo pronaći svoju idealnu težinu u kilogramima? Prema riječima nutricionistice Branke Mirković, takva formula postoji, ali vaga često daje pogrešne podatke. Na primjer, žena koja izgleda mršava može se kategorizirati kao klinički pretila ako je izgubila mišićnu masu umjesto masnog tkiva tijekom svojih napora na dijeti.

To je razlog zašto pojedinci koji održavaju pozitivan omjer mišića i masnoće često izgledaju zdravi i u formi, dok oni s većim udjelom masti (čak i ako imaju manju težinu) mogu izgledati mlohavo. Nadalje, ključni pokazatelj tjelesne masnoće je omjer visine i težine, uz važnost uravnotežene prehrane i redovite tjelovježbe. Nutricionistica ističe individualnost svake osobe, napominjući da su naša tijela građena na različite načine, što znači da ono što dobro funkcionira za jednu osobu možda nije prikladno za drugu.

Unatoč tome, tjelesna težina može djelovati kao opći pokazatelj kojim se utvrđuje jesmo li dobrog zdravlja ili bismo se trebali više usredotočiti na izbor prehrane i cjelokupno zdravlje. Nutricionistica također napominje da su se percepcije o tome što definira idealnu težinu promijenile, posebice u posljednjih dvadesetak godina, što je rezultiralo uvjerenjem da bi svatko trebao težiti biti vitkiji od onoga što se nekada smatralo privlačnim. Ovo je osobito ključno za starije osobe, budući da smanjenje mišićne mase koje dolazi sa starenjem zahtijeva postupno smanjenje i težine i dnevne potrošnje kalorija.

Branka Mirković zaključuje da dok samo stručna osoba može pravilno procijeniti odgovarajuću težinu za svaku osobu, postoji jednostavna metoda koju možete isprobati kod kuće. Osobe s uskim zglobovima trebaju težiti težini koja je ispod prosjeka, dok oni sa zglobovima srednje širine trebaju težiti prosječnoj vrijednosti. Suprotno tome, netko sa širokim zapešćem i atletskom tjelesnom građom koju karakterizira značajna mišićna masa možda će htjeti razmotriti težine unutar višeg normalnog raspona.

  • Za osobe od 18 do 25 godina tipična je težina od 61 kg. Mlade žene u dvadesetima često imaju povoljan metabolizam; međutim, preporučljivo je baviti se redovitom tjelovježbom tri do četiri puta tjedno. Preporučene aktivnosti uključuju kardio i aerobne vježbe, vožnju bicikla, brzo hodanje i plivanje. Prema riječima nutricionistice Branke Mirković, idealna težina za vitkije u ovoj dobi je 55 kg, dok bi osobe srednje građe trebale imati 61 kg, a one krupnije 67 kg.

Da biste postigli i održali ovu optimalnu težinu, preporučljivo je slijediti dijetu koja uključuje obilje ribe i mesa, umjereno masnih mliječnih proizvoda, cjelovitih žitarica, kao i voća i povrća. Ako volite slatko, prihvatljivo je s vremena na vrijeme uživati ​​u čokoladi. Pojedinci u dobi od 25 do 40 godina obično teže oko 62,5 kg. Žene u tridesetima često počinju doživljavati postupno smanjenje brzine metabolizma, što rezultira nešto bržim debljanjem; međutim, gubitak tih dodatnih kilograma ostaje podnošljiv.

Za žene u ovoj dobi idealna težina je 56,5 kg za one koje su vitke, 62,5 kg za one prosječne tjelesne građe i 68,5 kg za one koje su prirodno veće. Postizanje i održavanje ove težine zahtijeva uravnoteženu prehranu koja se fokusira na umjerenu prehranu i lagano smanjenje konzumacije visokokalorične hrane, masnih mliječnih proizvoda i slatkiša. Nužna je tjelesna aktivnost tri puta tjedno, uključujući aktivnosti poput plivanja, brzog hodanja i umjerene vožnje bicikla.

Žene, osobito nakon 40. godine, a posebno nakon 45. godine, trebale bi znatno smanjiti unos masnog mesa i mliječnih proizvoda jer se težina može brzo nakupljati i teže je skinuti nego u tridesetima. Voditi računa o prehrani postaje ključno od 40. godine, jer metabolizam počinje opadati. Preporučljivo je uključiti namirnice poput nemasnog mesa, ribe, nemasnih mliječnih proizvoda i raznovrsnog svježeg voća i povrća, a konzumaciju kruha, tjestenine, krumpira i riže svesti na minimum.

U ovoj dobi predlaže se da vitke žene održavaju težinu od 58 kg, one prosječne građe trebale bi imati 64 kg, a osobe krupnijeg tijela trebale bi težiti 70 kg. Bavljenje jogom i plivanje dva do tri puta tjedno može pomoći u postizanju i održavanju ovih ciljeva težine. Žene općenito teže oko 66 kg dok se približavaju menopauzi, obično u dobi između 50 i 60 godina. Ovu fazu obilježava značajno smanjenje hormona i metabolizma, što dovodi do smanjene potrebe za kalorijama od 350 do 500 kalorija manje svaki dan kako bi održale svoje prijašnja težina.

Preporučljivo je jesti četiri do pet manjih obroka tijekom dana uz minimalnu konzumaciju mesa i ribe, umjesto nemasnog mesa i plave ribe na dnevnoj bazi. Potiču se lagani mliječni proizvodi, a unos kruha, tjestenine, riže i krumpira treba ograničiti na dva do tri puta tjedno u malim količinama. Uključivanje voća i povrća u manje porcije je neophodno, a uživanje u njima kao salati smatra se idealnim. Deserte kao što su torta i čokolada treba sačuvati za posebne prilike.

Za žene koje žele održati optimalnu težinu od 60 kg za one koje su vitkije, 66 kg za one srednje tjelesne građe i 72 kg za krupnije osobe, bavljenje svakodnevnim aktivnostima kao što su hodanje, plivanje, joga i vježbe primjerene njihovoj dobi. savjetovao. *Sve brojke odnose se na žene prosječne visine 170 cm. Kako pojedinci stare, često doživljavaju smanjenje mišićne mase i usporavanje metabolizma, zbog čega je mudro smanjiti unos kalorija kako starite.

Što predstavlja idealnu težinu u kilogramima za ženu prosječne visine? Za ženu visoku 170 centimetara: ispod 53,5 kg smatra se pothranjenom, dok se težina između 53,5 kg i 72 kg smatra zdravom. Težina od 72 kg do 86,5 kg označava povećanje tjelesne težine, a sve iznad 86,5 kg spada u kategoriju prekomjerne težine.

Preporučujemo